Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Endokrinní změny v pubertě ovlivňují stavbu dětského těla

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 2.7.2009

Endokrinní změny v pubertě ovlivňují stavbu dětského těla

Přehled uveřejněný v časopise Current Opinion in Endocrinology, Diabetes and Obesity se zabývá hormonálními změnami v pubertě, které se odrážejí v postupné změně stavby těla.

Mezi hlavní proměny, kterými tělesná stavba během puberty prochází, patří změna v celkovém i procentuálním obsahu tělesného tuku a zároveň také v jeho distribuci v organismu. Dále se mění váha netukové tkáně (lean body mass), obsah minerální složky v kostech a kostní denzita. Rozdíly v adipozitě, váze netukové tkáně a kostní hmotě odrážejí hormonální rozdíly, zvláště rozdíly v hladinách estrogenů, androgenů, růstového hormonu a inzulinu podobného růstového faktoru 1 (IGF-1). V pubertě se rovněž začínají na stavbě těla více projevovat rozdíly dané genetikou, etnickou příslušností a okolním prostředím, ve kterém dítě vyrůstá.

V průběhu puberty nabírají chlapci větší množství netukové tkáně a kostní hmoty, zatímco dívky získají významně vyšší množství tukové tkáně. Příslušníci obou pohlaví dosáhnou během puberty nejvyššího kostního přírůstku, ačkoliv u chlapců je absolutní přírůstek kostní hmoty větší. Rovněž se mění tělesné proporce a distribuce tuku, dochází k rozlišení na androidní a gynoidní typ postavy. Stavba těla v pubertě již do značné míry předurčuje stavbu těla v dospělosti a ovlivňuje také budoucí zdravotní stav. Tuková tkáň je hormonálně aktivní a významně se podílí na interakcích mezi adipocytokiny, inzulinem a pohlavními steroidními hormony. Právě tyto interakce mohou v budoucnu ovlivnit i průběh kardiovaskulárních a metabolických onemocnění.

Pohlavní dimorfismus existuje do určité míry již při narození dítěte, nejdůležitější změny se však odehrávají v pubertě. Vznik pohlavních rozdílů v tělesné stavbě je regulován hlavně endokrinními faktory, kritickou roli hraje především růstový hormon a gonadální pohlavní steroidy.

(vek)

Zdroje:

  1. Loomba-Albrecht LA, Styne DM. Effect of puberty on body composition. Curr Opin Endocrinol Diabetes Obes 2009;16:10–15.
  2. Siervogel RM, et al. Puberty and body composition. Horm Res 2003;60:36–45.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Je nárůst objemu minerálů v kostech u pacientů léčených růstovým hormonem způsoben zvýšením svalové hmoty?

U dospělých pacientů, kteří trpí deficitem růstového hormonu, platí, že jim ubývá nejen svalová hmota, ale mají i snížený obsah kostního minerálu.

Redukce viscerálního tuku v reakci na růstový hormon je zřetelnější u mužů než u žen s deficitem estrogenu

Ženy se závažným deficitem růstového hormonu vykazují oproti mužům sníženou odpověď na substituční léčbu růstovým hormonem.

Molekulární charakterizace pacienta s delecí dlouhého raménka prvního chromozomu

Poruchy růstu patří mezi poměrně častá onemocnění.Všechny novinky