Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Deficit hormonů hypofýzy po traumatickém poškození mozku

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 20.8.2012

Deficit hormonů hypofýzy po traumatickém poškození mozku

U pacientů po traumatickém poškození mozku s přetrvávající poruchou kognitivních funkcí byl zjištěn velmi častý deficit růstového hormonu i dalších hypofyzárních hormonů.

Deficience hormonů hypofýzy po úrazu mozku může přispívat k přetrvávajícím kognitivním poruchám u těchto pacientů. Francouzští autoři se ve své studii pokusili určit prevalenci přetrvávajícího deficitu hypofyzárních hormonů a jeho souvislost se závažností úrazu, kognitivními poruchami, narušením každodenních aktivit a kvalitou života.

Do studie bylo zařazeno 55 pacientů s přetrvávající poruchou kognitivních funkcí nebo poruchou chování nejméně 1 rok po úrazu mozku. Průměrný věk pacientů byl 36,1 roku, 84 % tvořili muži. U všech účastníků studie byla hodnocena bazální i stimulovaná sekrece hormonů hypofýzy, zjištěna závažnost úrazu, posouzeny kognitivní funkce a vliv poruchy na každodenní aktivity a kvalitu života.

Deficience alespoň jednoho hormonu hypofýzy byla zjištěna u 69 % pacientů. Nejčastěji se jednalo o deficit růstového hormonu (ve 40,0 % závažný, ve 23,6 % parciální), dále kortikotropního hormonu (27,3 %) a thyreotropinu (21,8 %). Deficit růstového hormonu statisticky významně souvisel s poruchou pozornosti a verbální paměti a s menším zapojením do každodenních aktivit. Nebyla zjištěna souvislost mezi závažností úrazu mozku a výskytem deficience hypofyzárních hormonů.

Praktickým závěrem této studie je doporučený screening deficitu růstového, kortikotropního a thyreotropního hormonu u pacientů s přetrvávající poruchou kognitivních funkcí po úrazu mozku, a to vzhledem k tomu, že tyto deficity jsou u takových pacientů velmi časté a mohou ovlivňovat jejich závislost na cizí pomoci a kvalitu života.

(zza)

Zdroj: Kozlowski M. O., Yollin E., Merlen E., et al. Lasting pituitary hormone deficiency after traumatic brain injury. J Neurotrauma. 2012 Jan 1; 29 (1): 81–9

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Inzulinová senzitivita a funkce β-buněk pankreatu u deficience růstového hormonu

Ve studii publikované v březnu 2012 byla u dospělých osob s celoživotní neléčenou IGHD zjištěna snížená funkce β-buněk pankreatu a výskyt porušené glukózové tolerance.

Souvisí maternální hladina leptinu s růstovou retardací dítěte?

Leptin je hormon tvořený jak tukovou tkání, tak i placentou v těhotenství. Ovlivňuje jak patofyziologické procesy vzniku obezity a diabetu, tak i samotné těhotné.

Následná lékařská péče u žen s Turnerovým syndromem

Léčba Turnerova syndromu pomocí růstového hormonu patří ke zlatým standardům indikací růstového hormonu.Všechny novinky