Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Dávkování růstového hormonu u dětí v závislosti na koncentraci IGF

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 30.8.2007

Dávkování růstového hormonu u dětí v závislosti na koncentraci IGF

Výsledky výzkumu amerických vědců z Kalifornské univerzity v Los Angeles ukazují, že u dětí s malým vzrůstem může dávkování růstového hormonu (RH) podle koncentrace IGF-1 (insulin-like growth factor 1) přinést lepší účinek než klasické dávkování podle tělesné hmotnosti.

Randomizovaná studie případů a kontrol, jejíž výsledky byly publikovány v odborném časopise The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, zahrnovala 172 prepubertálních dětí s nízkou koncentrací IGF-1 v krvi. Všichni pacienti byli nízkého vzrůstu a dostávali léčbu RH. Titrace dávek byla závislá ve dvou pokusných skupinách na koncentracích IGF-1 a ve skupině kontrolní na hmotnosti pacienta.

V první pokusné skupině byla snaha dosáhnout léčbou RH koncentrace IGF-1, která by se pohybovala uprostřed referenčního rozmezí normálních hodnot. Ve druhé skupině byly dávky RH vyšší tak, aby koncentrace IGF-1 sahaly k horní mezi intervalu. Ve skupině s dávkováním podle hmotnosti dosahovala změna skóre standardní odchylky za 2 roky +1,0. V první pokusné skupině to bylo +1,1 a ve druhé skupině změna skóre dosahovala hodnoty +1,6.

Monitorování koncentrace IGF-1 pro úspěšnou a účinnou titraci dávek RH je pro pacienta velmi přínosné, co se týče růstových parametrů. Toto zjištění ovšem zatím nemůže vést ke změně léčebných postupů a dávkování léčby, protože nejsou k dispozici údaje o bezpečnosti takto titrovaných dávek.

(jin)

J Clin Endocrinol Metab 2007;92:2436–2438,2480–2486.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Navštivte prezentace o problematice růstového hormonu

Připravili jsme pro Vás prezentace o problematice růstového hormonu.

Originální produkty Pfizer

Rádi bychom vás informovali o současných trendech výroby léčivých přípravků a jejich základních odlišností.

Cena společnosti Pfizer českým autorům

Již třetím rokem se vyhlašuje soutěž o cenu společnosti Pfizer za nejhodnotnější původní práce v oboru dětská endokrinologie.Všechny novinky