Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Charakteristika kosterní svaloviny a motorická výkonnost u nemocných s Praderovým-Williho syndromem po 2 letech terapie růstovým hormonem

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 26.7.2014

Charakteristika kosterní svaloviny a motorická výkonnost u nemocných s Praderovým-Williho syndromem po 2 letech terapie růstovým hormonem

U nemocných s diagnostikovaným Praderovým-Williho syndromem (PWS) je nalézána abnormální tělesná kompozice, pro niž je charakteristické snížené množství netukové tělesné hmoty a redukce objemu kosterní svaloviny. Vlivem terapie růstovým hormonem (GH) na charakteristiku svalové tkáně a motorickou výkonnost těchto nemocných se zabývala studie nedávno publikovaná v medicínském časopise The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism.

Metodika studie

Studie se zúčastnilo 9 mužů a 6 žen ve věku 19–35 let, jejichž hodnota BMI spadala do oblasti obezity. Tito dospělí trpící PWS byli vyšetřeni před zahájením terapie a po 12 a 24 měsících trvání léčby. Charakteristika svalové tkáně byla vyhodnocena za pomoci CT, pořízeny byly řezy v lumbální oblasti a v polovině stehna. Stanovena byla také maximální síla stisku ruky a maximální moment síly extenzorů dolních končetin. Motorická výkonnost byla testována prostřednictvím více indoorových aktivit včetně testů chůze na trenažéru až do vyčerpání.

Výsledky studie

Léčba růstovým hormonem pozitivně ovlivnila množství beztukové tělesné hmoty, tělesného tuku a objem svalové tkáně. Maximální síla stisku ruky se po 12 měsících léčby zvýšila o 7 % a po 24 měsících o 13 %. Zlepšení bylo pozorováno rovněž v případě maximálního momentu síly extenzorů dolních končetin i motorické výkonnosti. U 40 % testovaných jedinců byl nalezen stav významné deficience růstového hormonu, přičemž signifikantní rozdíl v odpovědi na léčbu růstovým hormonem nebyl mezi touto skupinou a zbylými subjekty pozorován.

Z výsledků provedené studie vyplývá, že dlouhodobá léčba růstovým hormonem u dospělých pacientů s Praderovým-Williho syndromem zlepšuje tělesnou kompozici, objem a kvalitu svalstva a zvyšuje svalovou sílu a celkovou výkonnost, a to bez závislosti na stavu přirozené sekrece růstového hormonu.

(veri)

Zdroj: Lafortuna C. L. et al. Skeletal muscle characteristics and motor performance after 2-year growth hormone treatment in adults with Prader-Willi syndrome.J Clin Endocrinol Metab. Publikováno online 28. ledna 2014; doi: 10.1210/jc.2013-3607

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,9/5, hodnoceno 18x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Spolupráce pacienta je při léčbě růstovým hormonem zásadní

Včasné zjištění nespolupráce pacienta při léčbě růstovým hormonem (RH) je zásadní pro úspěšné dosažení normální výšky u pacientů s deficitem růstového hormonu (growth hormone deficiency – GHD).

Vliv podávání růstového hormonu na stav kostí u dospělých pacientů s jeho deficitem

Deficit růstového hormonu (GH) je asociován s poklesem kostní minerální denzity (BMD). Studie popisuje signifikantní nárůst kostní minerální denzity ve druhém roce léčby růstovým hormonem u pacientů s jeho deficitem.

Podávání růstového hormonu zlepšuje tělesné složení u dospělých s Praderovým-Williho syndromem

Dlouhodobé podávání růstového hormonu (RH) u dospělých pacientů s Praderovým-Williho syndromem (PWS) zlepšuje tělesné složení, zvyšuje objem a kvalitu svalů, svalovou sílu a toleranci zátěže, a to nezávisle na sekreci růstového hormonu.Všechny novinky