Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Růstový hormon: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Časopisy
 

Centrální ztluštění rohovky u dětí s deficitem růstového hormonu

Specializace: endokrinologie pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Růstový hormon

Vydáno: 12.7.2009

Centrální ztluštění rohovky u dětí s deficitem růstového hormonu

Děti s deficitem růstového hormonu mají zpomalenou remodelaci oční rohovky. Přetrvávající větší ztluštění rohovky tak může být jedním z příznaků deficitu růstového hormonu.

V odborném časopise Acta Ophthalmologica uveřejnili autoři z italského Triestu zajímavé pozorování. Jednalo se o retrospektivní sérii případů. Autoři hodnotili centrální ztluštění rohovky, nitrooční tlak a refrakci oka u pacientů s deficitem růstového hormonu (RH). Soubor pacientů se skládal ze čtyřiceti pěti pacientů léčených rekombinantním růstovým hormonem a ze stejného počtu zdravých dětí – kontrolní skupiny. Děti podstoupily oftalmologické vyšetření včetně měření tloušťky rohovky, nitroočního tlaku a refrakce oka.

Podle výsledků pozorování byla průměrná tloušťka rohovky ve skupině s deficitem růstového hormonu 570,6 μm (SD 37,4). U kontrolní skupiny byla naměřena tloušťka 546 μm (SD 2,0). Průměrná refrakční chyba u skupiny s deficitem RH byla 0,59 D (SD 1,9). Oproti tomu v kontrolní skupině to byla hodnota 0,11 (SD 2,1).

Podle závěru studie tedy růstový hormon a insulin-like growth factor 1 ovlivňují růst oka působením na syntézu extraceulární matrix. Děti s vrozeným deficitem růstového hormonu nebo necitlivostí pro GH mají průměrně kratší axiální délku oka. Již více studií ukázalo, že tloušťka rohovky u novorozenců je významně větší než u dospělých. Snížení tloušťky rohovky úzce koreluje se vzrůstající délkou oka.

Toto pozorování vysvětluje, že růst oka a jeho remodelace a vyzrávání kolagenních vláken hrají důležitou úlohu v redukci síly rohovky v prvním roce života. Proto autoři navrhují, že přetrvávající větší tloušťka rohovky může být jednou ze známek opožděného růstu u dětí s deficitem růstového hormonu. Ke svým závěrům přikládají nálezy v měření nitroočního tlaku a prevalenci hyperopie mezi dětmi s deficitem růstového hormonu.

(jate)

Zdroj: Fulvio Parentin and Stefano Pensiero: Central corneal thickness in children with growth hormone deficiency. Acta Ophthalmologica, publikováno on-line dne 5. června 2009. DOI: 10.1111/j.1755-3768.2009.01519.x

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Endokrinní změny v pubertě ovlivňují stavbu dětského těla

Přehled uveřejněný v časopise Current Opinion in Endocrinology, Diabetes and Obesity se zabývá hormonálními změnami v pubertě.

Je nárůst objemu minerálů v kostech u pacientů léčených růstovým hormonem způsoben zvýšením svalové hmoty?

U dospělých pacientů, kteří trpí deficitem růstového hormonu, platí, že jim ubývá nejen svalová hmota, ale mají i snížený obsah kostního minerálu.

Redukce viscerálního tuku v reakci na růstový hormon je zřetelnější u mužů než u žen s deficitem estrogenu

Ženy se závažným deficitem růstového hormonu vykazují oproti mužům sníženou odpověď na substituční léčbu růstovým hormonem.Všechny novinky