Přihlášení
Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.
Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.
Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.
Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.
Zahraniční obsah |
|||
Vydáno: 12.7.2009
Děti s deficitem růstového hormonu mají zpomalenou remodelaci oční rohovky. Přetrvávající větší ztluštění rohovky tak může být jedním z příznaků deficitu růstového hormonu.
V odborném časopise Acta Ophthalmologica uveřejnili autoři z italského Triestu zajímavé pozorování. Jednalo se o retrospektivní sérii případů. Autoři hodnotili centrální ztluštění rohovky, nitrooční tlak a refrakci oka u pacientů s deficitem růstového hormonu (RH). Soubor pacientů se skládal ze čtyřiceti pěti pacientů léčených rekombinantním růstovým hormonem a ze stejného počtu zdravých dětí – kontrolní skupiny. Děti podstoupily oftalmologické vyšetření včetně měření tloušťky rohovky, nitroočního tlaku a refrakce oka.
Podle výsledků pozorování byla průměrná tloušťka rohovky ve skupině s deficitem růstového hormonu 570,6 μm (SD 37,4). U kontrolní skupiny byla naměřena tloušťka 546 μm (SD 2,0). Průměrná refrakční chyba u skupiny s deficitem RH byla 0,59 D (SD 1,9). Oproti tomu v kontrolní skupině to byla hodnota 0,11 (SD 2,1).
Podle závěru studie tedy růstový hormon a insulin-like growth factor 1 ovlivňují růst oka působením na syntézu extraceulární matrix. Děti s vrozeným deficitem růstového hormonu nebo necitlivostí pro GH mají průměrně kratší axiální délku oka. Již více studií ukázalo, že tloušťka rohovky u novorozenců je významně větší než u dospělých. Snížení tloušťky rohovky úzce koreluje se vzrůstající délkou oka.
Toto pozorování vysvětluje, že růst oka a jeho remodelace a vyzrávání kolagenních vláken hrají důležitou úlohu v redukci síly rohovky v prvním roce života. Proto autoři navrhují, že přetrvávající větší tloušťka rohovky může být jednou ze známek opožděného růstu u dětí s deficitem růstového hormonu. Ke svým závěrům přikládají nálezy v měření nitroočního tlaku a prevalenci hyperopie mezi dětmi s deficitem růstového hormonu.
(jate)
Zdroj: Fulvio Parentin and Stefano Pensiero: Central corneal thickness in children with growth hormone deficiency. Acta Ophthalmologica, publikováno on-line dne 5. června 2009. DOI: 10.1111/j.1755-3768.2009.01519.x
Endokrinní změny v pubertě ovlivňují stavbu dětského těla
Přehled uveřejněný v časopise Current Opinion in Endocrinology, Diabetes and Obesity se zabývá hormonálními změnami v pubertě.
U dospělých pacientů, kteří trpí deficitem růstového hormonu, platí, že jim ubývá nejen svalová hmota, ale mají i snížený obsah kostního minerálu.
Autor kurzu: doc. MUDr. Jiřina Zapletalová, PhD.
KONTAKT | INZERCE | O PROJEKTU
© 2008-2018
MeDitorial | ISSN 1803-6597 | Aktualizace: 26.4.2018
Stránky proLékaře.cz jsou určeny výhradně odborníkům ve zdravotnictví. Čtěte prohlášení.