Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Roztroušená skleróza: Novinky RS
Kongresové zpravodajství
Videorozhovor
Kazuistiky
Odborná centra
Odborné společnosti
Další...
 

Použití autoinjektoru Avonex Pen u pacientů s roztroušenou sklerózou

Specializace: dětská neurologie neurologie
Téma: Roztroušená skleróza

Vydáno: 14.5.2013

Použití autoinjektoru Avonex Pen u pacientů s roztroušenou sklerózou

Roztroušená skleróza (RS) představuje chronické zánětlivé onemocnění CNS, které vede k rozsáhlému nervovému poškození s následnou ireverzibilní invaliditou. V současně době je možno chorobu ovlivnit pomocí terapie modifikující onemocnění (DMT), která může redukovat počet relapsů a zmírnit zdravotní handicap nemocných s RS. Pro pacienty, kterým byla předepsána injekční forma DTM, je autoaplikace spojena se snížením počtu neaplikovaných injekcí a tím i následků z přerušení terapie. K benefitům pro pacienty patří i pocit nezávislosti. Na druhé straně je autoaplikace injekcí spojena ze strany pacientů s řadou obav: strach z injekcí včetně očekávané bolesti, strach z poškození kosti či ze zlomení jehly, neschopnost dokončení aplikace aj. Strach z jehel se vyskytuje zhruba u 50 % pacientů s RS, tyto obavy se zvyšují s progresí choroby a narůstajícím zhoršením motorických schopností a poruchou koordinace.

Užívání automatických autoinjektorů je v řadě studií považováno za prostředek, který aplikaci injekcí pacientům výrazně zjednodušuje. Je prokázáno, že autoinjektory zvyšují spolupráci pacientů, snižují počet nežádoucích příhod spojených s injekcemi a snižují strach z injekcí. Z tohoto důvodu byl vyvinut Avonex Pen (předplněné injekční pero) pro jedno použití, který obsahuje injekční stříkačku s intramuskulárním interferonem beta-1a (IM IFNβ-1a, Avonex) pro aplikaci 1× týdně.

V USA byla provedena multicentrická otevřená studie za účelem zjistit bezpečnost a spolehlivost používání autoinjektoru Avonex Pen u pacientů s RS. Pacienti dostávali týdně 30 ug IFNβ-1a během 4 týdnů. 1. den si pacienti sami aplikovali předplněnou injekci s IFN na klinice, 8. den si pacienti po absolvování školení aplikovali dávku IFN pomocí autoinjektoru. 15. den užili pacienti autoinjektor s IFN v domácím prostředí a poslední aplikace pomocí autoinjektoru se uskutečnila 22. den opět na klinice pod dohledem odborného personálu. Po skončení 4týdenní aplikace pacienti vyplnili podrobný dotazník, hladina neopterinu byla u pacientů vyšetřena před a po aplikaci injekcí v den 1 a 8. Současně byly monitorovány nežádoucí reakce na terapii.

Studii dokončilo 71 pacientů, všeobecná hodnota úspěšné a bezpečné aplikace byla splněna v 89 %, nebyla pozorována žádná porucha funkčnosti autoinjektoru. Pouze jediná neúspěšná aplikace byla zaznamenána v den 22 na základě chyby pacienta. Pacienti sami hodnotili používání autoinjektoru bodováním na škále 0–10, konečný výsledek bodování byl 8,7–9,3. Hladiny neopterinu byly shodné po aplikaci pomocí klasických předplněných injekcí s aplikacemi pomocí autoinjektoru.

Závěrem studie bylo konstatováno, že předplněné pero Avonex Pen je bezpečný a spolehlivý prostředek pro autoaplikaci intramuskulárního interferonu beta-1a u pacientů s roztroušenou sklerózou.

Zdroj: Phillips J. T. et al. An open-label, multicenter study to evaluate the safe and effective use of the single-use autoinjector with an Avonex® prefilled syringe in multiple sclerosis subjects. BMC Neurol. 2011 Oct 14; 11: 126.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Jak přistupovat k optické neuritidě jako prvnímu projevu roztroušené sklerózy?

Optická neuritida je akutní zánětlivé demyelinizační onemocnění optického nervu. Nejčastěji se vyskytuje u mladých dospělých. Je charakterizovaná unilaterální subakutní ztrátou zraku, která není provázena systémovými či neurologickými příznaky. Klinicky se může prezentovat monofázicky či polyfázicky s rekurencí relapsů.

Prevalence a společný výskyt úzkostných stavů, deprese a únavnosti u pacientů s roztroušenou sklerózou

Roztroušená skleróza (RS) je chronické demyelinizační onemocnění centrálního nervového systému, charakterizované neurodegenerativním zánětlivým procesem. Průběh choroby bývá vysoce proměnlivý. Je známo, že RS je doprovázena úzkostnými stavy, únavností a depresemi, prevalence těchto přidružených chorob je rovněž značně kolísající.

Tabulka průměrného funkčního postižení u roztroušené sklerózy podle délky trvání choroby

Američtí odborníci vytvořili tabulku, která ukazuje průměrnou závažnost funkčního omezení pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) podle délky trvání choroby. Pomocí ní je možné i bez neurologického vyšetření porovnávat míru postižení a rychlost jeho progrese u různých populací.Všechny novinky

Kreditovaný kurz

 

Nové léky a cíle v léčbě roztroušené sklerózy

Autor kurzu: MUDr. Pavel Hradílek, Ph.D.

 

Odborné centrum

 

MS Centrum při neurologické klinice FN
17. listopadu 1790
70852  Ostrava Poruba

zobrazit

MS Centrum při neurologickém odd. Nemocnice Teplice
Duchcovská 53
41529  Teplice

zobrazit

MS Centrum při neurologické klinice 2. LF UK a FN Motol
V Úvalu 84
15006  Praha 5

zobrazit

MS Centrum při neurologickém odd. Baťovy nemocnice
Havlíčkovo nábřeží 600
76275  Zlín

zobrazit

MS Centrum při neurologické klinice FN, Brno - Bohunice
Jihlavská 20
63900  Brno Bohunice

zobrazit

MS Centrum při neurologické klinice FN u Sv. Anny
Pekařská 53
65691  Brno

zobrazit

MS Centrum při neurologické klinice FN
I.P. Pavlova
77520  Olomouc

zobrazit

Ambulance pro demyelinizační onemocnění při nemocnici ČB
Boženy Němcové 54/585
37701  České Budějovice

zobrazit

MS Centrum při neurologickém odd. Krajské nemocnice
Kyjevská 44
53203  Pardubice

zobrazit

Neurologické oddělení Nemocnice Jihlava
Vrchlického 59
586 33   Jihlava

zobrazit

Centrum pro léčbu demyelinizačních onemocnění - Neurologická klinika Thomayerovy nemocnice
Vídeňská 800, pavilon B2
140 59  Praha 4

zobrazit

MS Centrum při neurologické klinice 3. LF UK a FNKV
Šrobárova 50
10034  Praha 10

zobrazit

Centrum pro demyelinizační onemocnění
Karlovo náměstí 32 Praha 2, 128 08
12000  Praha 2

zobrazit

MS Centrum při neurologické klinice FN
Nezvalova 265
50005  Hradec Králové

zobrazit

MS Centrum při neurologické klinice FN
Alej Svobody 80
30460  Plzeň

zobrazit

 
 

Odborné společnosti

 
 
 

Standardy péče

 
 

Kongresy

 
 

Časopisy