Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Aktuální číslo
Archiv čísel
Informace o časopisu
Redakční rada
Redakce
Předplatné
Pokyny pro autory a recenzenty
Kontakt

PLICNÍ KONTUZE

Autoři: A. Stolz, J. Schützner, R. Lischke

Autoři - působiště: 3. chirurgická klinika 1. LF Univerzity Karlovy a FN Motol, Praha, přednosta: prof. MUDr. R. Lischke, Ph. D.

Článek: Rozhl. Chir., 2017, roč. 96, č. 12, s. 488-492.
Kategorie: Souhrnné sdělení
Počet zobrazení článku: 106x

Specializace: chirurgie všeobecná ortopedie urgentní medicína
uzamčeno uzamčeno

Pulmonary contusion

Pulmonary contusion is a common finding after blunt chest trauma. It occurs in 23–35% of all cases. Alveolar capillaries are injured due to the trauma, which results in accumulation of blood and other fluids within lung tissue. The fluids interfere with gas exchange, leading to hypoxemia. The consequences of pulmonary contusion include ventilation/perfusion mismatching, increased AV shunts and loss of compliance of lung parenchyma. These physiological consequences are manifested within hours from injury and usually resolve in 7 days. Computed tomography (CT) is a sensitive and main diagnostic tool. Clinical symptoms include hypoxemia and hypercapnia, manifested predominantly during 72 hours from injury. Patients are treated primarily conservatively; surgery may be needed due to haemothorax associated with lung contusion or progression of AV shunts due to localized pulmonary contusion.

Key words:
pulmonary contusion − blunt chest trauma − computed tomography


 
 
zobrazit obsah  zobrazit obsah  
 
následující článek
 

Souhrn

Plicní kontuze je poranění plicního parenchymu na podkladě traumatu hrudníku. Nachází se asi u 23−35 % všech tupých poranění hrudníku. Následkem traumatu dochází k poškození alveolárních kapilár, což má za následek akumulaci krve a tekutin v plicním parenchymu. To má vliv na zhoršenou výměnu plynů, která vede k hypoxemii. Mezi následky plicní kontuze patří ventilačně/perfuzní nerovnováha, zvýšení AV zkratů a zhoršení compliance plicního parenchymu. Tyto fyziologické následky se manifestují obvykle během několika hodin po traumatu a k jejich vymizení dochází během týdne. Hlavním diagnostickým nástrojem je počítačová tomografie, která je velmi senzitivní při diagnostice plicní kontuze. Mezi klinické příznaky patří hypoxemie a hypekapnie, které se manifestují hlavně během 72 hodin po úraze. Terapie samotné plicní kontuze je ve většině případů konzervativní. K chirurgické intervenci může dojít pro hemothorax spojený s kontuzí plíce nebo progresi A-V shuntů při lokalizované plicní kontuzi.

Klíčová slova:
plicní kontuze − tupé poranění hrudníku − počítačová tomografie

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Kreditovaný kurz

 

Hereditární angioedém - vzácné, ale závažné onemocnění v akutní medicíně

Autor kurzu: 1 MUDr. Marta Sobotková, MUDr. 2 Roman Hakl, 3 MUDr. Jana Hanzlíková
Kurz je ohodnocen 4 kredity ČLK

 
 
 
 
 
 
 

nejčtenější články