Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Pulzová vlna v medicíně: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Od 17. října 2016 se v lékárnách měří cévní věk

Specializace: farmaceutický asistent farmacie kardiologie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Pulzová vlna v medicíně

Vydáno: 18.10.2016

Od 17. října 2016 se v lékárnách měří cévní věk

V Alphega lékárnách právě probíhá měření cévního věku. Pacientům se zjištěným zvýšeným KV rizikem doporučí lékárník návštěvu u lékaře.

Arteriální tuhost jako ukazatel cévního zdraví

Kardiovaskulární (KV) onemocnění jsou v rozvinutých zemích nejčastější příčinou nemocnosti a úmrtí. Jedním z důležitých kroků v prevenci těchto chorob je vyhledávání osob se zvýšeným KV rizikem. Podle cévního věku, určeného jednoduchým neinvazivním měřením rychlosti pulzové vlny (PWV) pomocí přístroje Agedio B900, lze posoudit riziko vzniku či zhoršení KV onemocnění. 

Měření cévního věku v síti lékáren

Rychlost pulzové vlny lze pohodlně a jednoduše změřit spolu s krevním tlakem a tepovou frekvencí oscilometricky na paži pomocí přístroje Agedio B900. Jedná se o jednoduché, rychlé a neinvazivní screeningové vyšetření, které se od 1. října 2016 provádí v síti Alphega lékáren. Lidé po jeho absolvování obdrží výpis s naměřenými hodnotami krevního tlaku, tepové frekvence a PWV. Hodnoty PWV jsou určeny v m/s a jsou rozděleny do 3 kategorií, které jsou na výpisu barevně označeny:

  • Normální (zelená): Naměřená hodnota se pohybuje pod průměrem, a není tedy zapotřebí žádných změn ani zásahů.
  • Střední (žlutá): Naměřená hodnota se pohybuje nad průměrem, ale stále v mezích normy. Těmto lidem je lékárníkem doporučena především změna životosprávy a v některých případech návštěva praktického lékaře kvůli kvalifikovanějšímu a důkladnějšímu posouzení zdravotního stavu.
  • Vysoká (červená): Naměřená hodnota je již nad intervalem normy a naznačuje vyšší riziko kardiovaskulárního onemocnění. Těmto lidem lékárník vždy doporučí změnu životosprávy i návštěvu praktického lékaře.

Pacient s rizikovou hodnotou bude doporučen k lékaři

Pacient s výrazně vyšším cévním věkem, než by měl mít, obdrží kromě zprávy pro pacienta a letáčku o poradně také zprávu pro lékaře.

(ivh)

Zdroj: Příručka poradny pro cévní věk: Manuál pro lékárníky. Alphega lékárna. 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,6/5, hodnoceno 14x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Arteriální tuhost a její měření

Rychlost šíření pulzové vlny (PWV) je dnes základní metodou hodnocení arteriální tuhosti. Aortální PWV koreluje s kardiovaskulárním rizikem nezávisle na přítomnosti klasických rizikových faktorů. Měření PWV je součástí evropských i českých doporučení pro diagnostiku a léčbu hypertenze.

Mechanismy arteriální tuhosti: k čemu dochází ve stěně tepny

Tuhnutí tepen je součástí procesu stárnutí. Postihne téměř každého jedince, avšak počátek a rychlost jeho nástupu jsou velmi individuální.

Měření rychlosti pulzové vlny v prevenci a terapii kardiovaskulárních chorob

Rychlost šíření pulzové vlny představuje základní metodu měření tuhosti tepenného systému. Tento údaj charakterizuje míru rigidity příslušného úseku tepenného řečiště. V posledních letech nabývá vyšetření rychlosti pulzové vlny na významu, protože se ukazuje, že tuhost tepen hraje důležitou roli při vzniku kardiovaskulárních nemocí.Všechny novinky