Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Probiotika: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Probiotikum se S. boulardii je účinné a bezpečné v prevenci průjmů vyvolaných antibiotiky

Specializace: dětská gastroenterologie dětská urologie gastroenterologie a hepatologie praktické lékařství pro děti a dorost urologie
Téma: Probiotika

Vydáno: 15.7.2015

Probiotikum se S. boulardii je účinné a bezpečné v prevenci průjmů vyvolaných antibiotiky

Podávání Saccharomyces boulardii jako terapeutického probiotika má prokázanou účinnost a bezpečnost u několika typů průjmů u dospělých v rámci medicíny založené na důkazech.

Saccharomyces boulardii je probiotická kvasinka, která má v trávicím traktu schopnost vázat a neutralizovat patogenní bakterie či toxiny a podporuje růst laktobacilů a bifidobakterií střevní mikroflóry. Systematický přehled a metaanalýza 31 randomizovaných placebem kontrolovaných studií zahrnujících 5029 pacientů prokázaly, že probiotikum obsahující S. boulardii je účinné v prevenci průjmů vyvolaných antibiotiky (RR = 0,47, 95% CI 0,35–0,63, p < 0,001) a průjmu cestovatelů u dospělých. Výsledky randomizovaných studií také podporují podávání tohoto probiotika v prevenci alimentárního průjmu a při zmírnění symptomů souvisejících s léčbou infekce Helicobacter pylori. Slibných výsledků bylo dosaženo také v prevenci recidiv infekce Clostridium difficile, v léčbě syndromu dráždivého tračníku, akutního průjmu u dospělých, Crohnovy choroby, giardiózy a průjmu v souvislosti s HIV, i když u těchto indikací je potřeba více důkazů.

Tato metaanalýza se týká prací publikovaných v období 1976–2009 a zahrnuje pouze randomizované zaslepené kontrolované studie v jakémkoliv jazyce. Vyřazeny byly preklinické studie, studie u zdravých dobrovolníků a nekontrolované studie. Významná účinnost a bezpečnost léčby kvasinkou S. boulardii byla zjištěna v 84 % z 31 terapeutických ramen v zařazených studiích.

(zza)

Zdroj: McFarland L. V. Systematic review and meta-analysis of Saccharomyces boulardii in adult patients. World J Gastroenterol 2010. May 14; 16 (18): 2202–2222.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,9/5, hodnoceno 16x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Využití probiotik při terapii bakteriálních vaginóz

Laktobacily tvoří hlavní složku vaginální mikroflóry. Tyto bakterie chrání poševní sliznici před přemnožením nežádoucích mikroorganismů, nejčastěji bakterií a kvasinek. Nové výzkumy podporují užití probiotik s lidskými laktobacily jako podpůrné léčby při antibiotické terapii bakteriálních vaginóz.

Lyzát Escherichia coli snižuje riziko recidiv infekcí močových cest

Lyzát Escherichia coli (OM-89) prokázal významné snížení výskytu nekomplikovaných infekcí močových cest ve dvojitě zaslepené placebem kontrolované studii. Během 12 měsíců snížil výskyt recidiv uroinfekcí u žen o 34 %. Dávkovací schéma OM-89 spočívalo v každodenní perorální léčbě po dobu tří měsíců (1 kapsle 1× denně), po následné tříměsíční pauze a dalším tříměsíčním podávání vždy jen prvních 10 dní v měsíci.

Imunomodulační účinek bromelainu by mohl být podstatou jeho protizánětlivých účinků

Dvojitě zaslepená randomizovaná studie prokázala imunomodulační účinky bromelainu na T-lymfocyty. Mohlo by jít o mechanismus účinku, kterým proteolytické enzymy dosahují protizánětlivého působení u různých infekcí včetně zánětů močových cest. Bromelain je proteolytický enzym, který se získává ze stonku ananasu.Všechny novinky