Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Probiotika: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Probiotika v prevenci dětských průjmů způsobených antibiotiky − metaanalýza

Specializace: dětská gastroenterologie dětská urologie gastroenterologie a hepatologie praktické lékařství pro děti a dorost urologie
Téma: Probiotika

Vydáno: 18.1.2016

Probiotika v prevenci dětských průjmů způsobených antibiotiky − metaanalýza

Antibiotika mění bakteriální rovnováhu v gastrointestinálním traktu. Průjmy spojené s jejich užíváním (AAD = antibiotic-associated diarrhea) jsou častou komplikací léčby jak u dospělých, tak u dětí. Rovnováhu bakteriální mikroflóry mohou podle metaanalýzy kanadských autorů střevům navrátit probiotika.

Pro zhodnocení efektivity a bezpečnosti probiotik a stanovení vhodné dávky při prevenci AAD u dětí byla provedena metaanalýza dosud publikovaných randomizovaných kontrolovaných klinických studií. Všechny zařazené studie byly prováděny u pacientů mladších 18 let užívajících antibiotickou léčbu a porovnávaly účinnost placeba, probiotik, aktivní alternativní profylaxe a žádného preventivního opatření na základě počtu případů antibiotiky vyvolaných průjmů. Práce byly vybírány z databází Medline, Embase, CENTRAL a dalších.

Kritéria výběru splnilo 16 studií s celkovým počtem 3432 účastníků. Byly v nich užívány mimo jiné probiotické preparáty obsahující bakterie rodů Bacillus, Bifidobacterium, Lactobacillus, Lactococcus, Leuconostoc cremoris, Saccharomyces či Streptococcus, ať již samostatně, nebo ve vzájemné kombinaci. Výsledky studií ukázaly výrazný účinek probiotik oproti žádné léčbě, placebu i aktivní profylaxi. Incidence antibiotiky vyvolaných průjmů byla ve skupině s probiotiky 9 %, zatímco v kontrolní skupině dosáhla 18 %.

Ve vybrané podskupině byla prováděna analýza dávky probiotik, která ukázala, že vysoké dávky (≥ 5 mld. CFU/den) jsou účinnější než nízké dávky (< 5 mld. CFU/den). Ve skupině užívající vysoké dávky incidence průjmů činila 8 % v porovnání s 22 % v kontrolní skupině (1474 účastníků). U malých dávek byl rozdíl incidence menší − 8 % ve skupině s probiotiky oproti 11 % v kontrolní skupině (1382 účastníků).

11 z 16 studií uvádělo nežádoucí účinky probiotik. Žádné z těchto nežádoucích účinků však nebyly závažného charakteru.

Probiotika se ukazují jako účinný prostředek v prevenci dětských AAD. Pro určení přesné účinné dávky a účinku jednotlivých kmenů je ovšem nutné provést další randomizované studie.

(jez)

Zdroj: Johnston B. C., Goldenberg J. Z., Vandvik P. O. Probiotics for the prevention of pediatric antibiotic-associated diarrhea, Cochrane Database Syst Rev 2011 Nov 9; 11: CD004827; doi: 10.1002/14651858.CD004827.pub3.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 10x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Probiotika v prevenci respiračních infekcí u dětí − výsledky pilotní studie

Akutní respirační infekce patří mezi běžná onemocnění dětského věku. Ve většině případů se na jejich etiopatogenezi podílejí takzvané respirační viry. Primární terapie antibiotiky tak většinou nebývá efektivní. Vzhledem k etiologii onemocnění se klade velký důraz na preventivní opatření. Z pilotní studie slovenských a britských lékařů vyplývá, že důležitou roli v prevenci mohou hrát probiotika a vitamin C.

Probiotika a ekonomické aspekty zkrácení průběhu respiračních chorob

Z hlediska incidence akutních respiračních onemocnění je problematické hlavně chladné období roku. Dospělí prodělají průměrně 2−5 infekcí respiračního traktu ročně, děti 6−12. Výskyt je ještě větší ve vyšších věkových kategoriích. S překlenutím zimního období mohou výrazně pomoci probiotika, a to nejen jednotlivcům, ale podle nedávno publikované studie i v celospolečenském měřítku.

Probiotika v prevenci průjmů u dětí užívajících antibiotika

Antibiotika jsou u dětských pacientů často předepisovaným lékem. Jejich účinkem se ovšem mění mikrobiální rovnováha gastrointestinálního traktu, což nezřídka vyústí v průjem asociovaný s užíváním antibiotik (AAD = antibiotic-associated diarrhea). A právě probiotika mohou být účinná v prevenci AAD díky znovunastolení střevní mikrobiální rovnováhy.Všechny novinky