Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Probiotika: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Probiotika můžou snižovat výskyt respiračních infekcí u zdravých fyzicky aktivních osob

Specializace: dětská gastroenterologie dětská urologie gastroenterologie a hepatologie praktické lékařství pro děti a dorost urologie
Téma: Probiotika

Vydáno: 17.7.2015

Probiotika můžou snižovat výskyt respiračních infekcí u zdravých fyzicky aktivních osob

Probiotikum obsahující Bifidobacterium animalis subsp. lactis (BI-04) snížilo v randomizované dvojitě zaslepené placebem kontrolované studii výskyt infekcí horních dýchacích cest u zdravých fyzicky aktivních mužů a žen. Probiotika s BI-04 i s kmeny Lactobacillus acidophilus (NCMF) a Bifidobacterium animalis subsp. lactis (Bi-07) oddálila vznik první respirační infekce o 0,7, resp. o 0,9 měsíce v porovnání s placebem.

Cílem této australské studie publikované v roce 2014 bylo zhodnotit vliv suplementace probiotiky na výskyt respiračních a gastrointestinálních infekcí u zdravých fyzicky aktivních osob. Do studie s kvalitním designem bylo zařazeno 241 mužů (průměrný věk 35 let) a 224 žen (průměrný věk 36 let). Účastníci byli randomizováni do jedné ze 3 skupin s podáváním: 1) BI-04 2 × 109 jednotek tvořících kolonie (CFU) denně, 2) NCMF + Bi-07 5 × 109 CFU denně nebo 3) placeba.

Výsledky ukázaly významně nižší riziko infekcí horních dýchacích cest u BI-04 v porovnání s placebem (HR = 0,76, 95% CI 0,55–0,95, p = 0,022). Rozdíl mezi skupinou s Bi-07 a placebem z hlediska výskytu infekcí horních dýchacích cest nebyl statisticky významný (HR = 0,81, 95% CI 0,62–1,08, p = 0,15). Obě hodnocená probiotika prodloužila dobu do rozvoje prvního onemocnění v porovnání s placebem (BI-04: 3,2 měsíce, NCMF+Bi-07: 3,4 měsíce, placebo: 2,5 měsíce). Počet gastrointestinálních infekcí byl příliš nízký na to, aby mohla být provedena odpovídající analýza. Ve skupině s NCFM + Bi-07 byla zjištěna významně vyšší pohybová aktivita než ve skupině s placebem (p < 0,003).

Autoři došli k závěru, že uvedená probiotika, zejména Bi-04, můžou být přínosným doplňkem stravy zdravých fyzicky aktivních mužů a žen z hlediska výskytu respiračních infekcí.

(zza)

Zdroj: West N. P., Horn P. L., Pyne D. B., et al. Probiotic supplementation for respiratory and gastrointestinal illness symptoms in healthy physically active individuals. Clin Nutr. 2014 Aug; 33 (4): 581–587.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,8/5, hodnoceno 17x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Probiotikum se S. boulardii je účinné a bezpečné v prevenci průjmů vyvolaných antibiotiky

Podávání Saccharomyces boulardii jako terapeutického probiotika má prokázanou účinnost a bezpečnost u několika typů průjmů u dospělých v rámci medicíny založené na důkazech.

Využití probiotik při terapii bakteriálních vaginóz

Laktobacily tvoří hlavní složku vaginální mikroflóry. Tyto bakterie chrání poševní sliznici před přemnožením nežádoucích mikroorganismů, nejčastěji bakterií a kvasinek. Nové výzkumy podporují užití probiotik s lidskými laktobacily jako podpůrné léčby při antibiotické terapii bakteriálních vaginóz.

Lyzát Escherichia coli snižuje riziko recidiv infekcí močových cest

Lyzát Escherichia coli (OM-89) prokázal významné snížení výskytu nekomplikovaných infekcí močových cest ve dvojitě zaslepené placebem kontrolované studii. Během 12 měsíců snížil výskyt recidiv uroinfekcí u žen o 34 %. Dávkovací schéma OM-89 spočívalo v každodenní perorální léčbě po dobu tří měsíců (1 kapsle 1× denně), po následné tříměsíční pauze a dalším tříměsíčním podávání vždy jen prvních 10 dní v měsíci.Všechny novinky