Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Probiotika: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Probiotika a ekonomické aspekty zkrácení průběhu respiračních chorob

Specializace: dětská gastroenterologie dětská urologie gastroenterologie a hepatologie praktické lékařství pro děti a dorost urologie
Téma: Probiotika

Vydáno: 16.1.2016

Probiotika a ekonomické aspekty zkrácení průběhu respiračních chorob

Z hlediska incidence akutních respiračních onemocnění je problematické hlavně chladné období roku. Dospělí prodělají průměrně 2−5 infekcí respiračního traktu ročně, děti 6−12. Výskyt je ještě větší ve vyšších věkových kategoriích. S překlenutím zimního období mohou výrazně pomoci probiotika, a to nejen jednotlivcům, ale podle nedávno publikované studie i v celospolečenském měřítku.

Ačkoli jsou náklady spojené s běžnými respiračními onemocněními relativně nízké, jejich vysoká incidence má za následek značnou zátěž pro zdravotní systém. Jsou nejčastější příčinou návštěvy praktického lékaře a nejčastějším důvodem preskripce antibiotik u dětí. Navíc významně ovlivňují i kvalitu života rodičů. Také s sebou nesou další, nepřímé náklady (např. za hlídání dětí po dobu, kdy nemohou chodit do školky/školy) a absenci rodičů v zaměstnání.

Klinické studie zaměřené na nutriční intervenci a také řada metaanalýz potvrdily příznivý účinek probiotik na zvládání běžných respiračních infekcí. Výhoda probiotik spočívá v tom, že jsou snadno dostupná a mohou být užívána denně, ať už ve formě kysaných mléčných výrobků, nebo doplňků stravy.

Skupina vědců z Nizozemska, Belgie a Francie zkoumala pomocí matematického modelování dopad užívání probiotik a s ním souvisejícího zkrácení doby léčení respiračních infekcí na ekonomiku v celostátním měřítku zemí západní Evropy. Matematické modely byly založeny na dvou metaanalýzách publikovaných společností Cochrane a Yorským konsorciem pro zdravotnickou ekonomiku (YHEC). Data o incidenci onemocnění, charakteristikách modelové populace a ekonomických aspektech onemocnění pocházela z období chřipkové sezóny 2011−2012 ve Francii.

Podle první varianty (YHEC) mělo zkrácení doby trvání respiračních onemocnění o necelý jeden den za následek téměř o 2,383 milionu méně dnů respiračních onemocnění. Počet antibiotických léčeb klesl o 291 tisíc a pracovní neschopnost byla snížena o 581 tisíc dní ve srovnání se stavem, kdy nebyla užívána žádná probiotika.

Podle druhé varianty (Cochrane) výsledky představovaly redukci o 6,639 milionu dní respiračních onemocnění, antibiotická preskripce byla zredukována o 473 tisíc terapií a pracovní neschopnost o 1,453 milionu dní.

Ušetřené náklady byly vyčísleny YHEC na 84,4 milionu eur pro společnost, 14,6 milionu eur pro národní zdravotní systémy a 16,2 milionu eur pro rodiny. S použitím druhé analýzy (Cochrane) tyto úspory dosáhly dokonce výše 253,6 milionu, respektive 37,7 milionu a 131,1 milionu eur.

(pez)

Zdroj: Lenoir-Wijnkoop I., Gerlier L., Bresson J. L. et al. Public health and budget impact of probiotics on common respiratory tract infections: a modelling study. PLoS One 2015 Apr 10; 10 (4): e0122765; doi: 10.1371/journal.pone.0122765.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,9/5, hodnoceno 16x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Probiotika v prevenci průjmů u dětí užívajících antibiotika

Antibiotika jsou u dětských pacientů často předepisovaným lékem. Jejich účinkem se ovšem mění mikrobiální rovnováha gastrointestinálního traktu, což nezřídka vyústí v průjem asociovaný s užíváním antibiotik (AAD = antibiotic-associated diarrhea). A právě probiotika mohou být účinná v prevenci AAD díky znovunastolení střevní mikrobiální rovnováhy.

Efektivita současného podání antibiotik a probiotik v prevenci rekurentních infekcí močových cest u dětí

Infekce močových cest se v dětské populaci vyskytují poměrně často. Lékem první volby jsou antibiotika, která se používají také k prevenci při rekurentních infekcích. Cílem íránské studie bylo porovnat efektivitu monoterapie antibiotiky s antibiotickou terapií doplněnou vhodnými probiotiky v prevenci rekurentních infekcí močových cest u dětí.

Podávání probiotik je slibnou strategií v prevenci průjmu způsobeného antibiotickou léčbou

Průjem je nejběžnější komplikací antibiotické léčby. Může mít průběh mírný (nekomplikovaný), středně závažný (enterokolitida) nebo přejít až v toxické megakolon a skončit fatálně. Přehledová práce americké autorky přináší souhrn informací z klinických studií věnovaných podávání probiotik u průjmů způsobených antibiotiky (AAD) a u střevních infekcí vyvolaných bakterií Clostridium difficile (CDI).Všechny novinky