Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Probiotika: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Olej z dýňových semen může zmírňovat příznaky hyperaktivního močového měchýře

Specializace: dětská gastroenterologie dětská urologie gastroenterologie a hepatologie praktické lékařství pro děti a dorost urologie
Téma: Probiotika

Vydáno: 6.5.2015

Olej z dýňových semen může zmírňovat příznaky hyperaktivního močového měchýře

Výsledky japonské studie naznačují účinnost oleje z dýňových semen (Cucurbita maxima, tykev velkoplodá) u pacientů s hyperaktivním močovým měchýřem. Doplňují výsledky studií z několika dalších zemí, které ukázaly přínos tohoto potravinového doplňku (olej ze semínek Cucurbita pepo, tykev obecná) v léčbě nykturie.

Tato studie z roku 2014 zahrnovala 45 pacientů s hyperaktivním močovým měchýřem (OAB) ve věku 41–80 let (25 mužů a 20 žen). U žádného muže nebyla diagnostikována benigní hyperplazie prostaty a hladina prostatického specifického antigenu byla v normě. Do validovaného dotazníku pacienti zaznamenávali skóre příznaků OAB (Overactive Bladder Symptom Score, OABSS), které hodnotí frekvenci močení během dne a během noci, urgentní nucení na močení a urgentní inkontinenci.

Pacienti užívali 10 g oleje denně po dobu 12 týdnů. Po 6 ani po 12 týdnech nebyly zjištěny změny hladiny krevních lipidů (HDL-cholesterol, LDL-cholesterol, triglyceridy) ani žádných laboratorních parametrů. Podávání oleje z dýňových semínek vedlo k významnému snížení skóre OABSS v porovnání se vstupní hodnotou (ze 4,4 na 2,7, p < 0,01). Významného snížení bylo dosaženo u všech výše uvedených složek skóre.

Autoři svoji práci uzavřeli s tím, že extrakt z dýňových semen  může podobně jako olej ze semen tykve obecné účinně zmírňovat příznaky OAB.

(zza)

Zdroj: Nishimura M., Ohkawara T., Sato H., et al. Pumpkin Seed Oil Extracted From Cucurbita maxima Improves Urinary Disorder in Human Overactive Bladder. J Tradit Complement Med. 2014 Jan; 4 (1): 72–4.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,9/5, hodnoceno 18x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Probiotika mohou snížit výskyt akutních infekcí horních cest dýchacích u dětí

Systematický přehled 14 randomizovaných kontrolovaných studií ukázal mírný příznivý vliv probiotik na incidenci akutních infekcí horních cest dýchacích a závažnost příznaků infekce u imunokompetentních dětí. Dlouhodobé podávání probiotik vykázala dobrý bezpečnostní profil. Akutní infekce horních cest dýchacích významně ovlivňují celkovou morbiditu dětí.

Iniciální bakteriální kolonizace střev po narození má zásadní vliv na vývoj imunitní ochrany sliznice

I když se ochrana střevní sliznice začíná vyvíjet již in utero působením faktorů ze spolykané plodové vody, skutečně aktivní ochrana se vytváří až po stimulaci slizniční bariéry kolonizujícími bakteriemi. Ke kolonizaci dochází v průběhu 1. roku života a je ovlivněna typem stravy dítěte, gestačním věkem při narození a užíváním antibiotik.

Léková forma zásadně ovlivňuje účinnost probiotika

Podávání probiotických kmenů je dnes považováno za moderní, finančně nenáročnou a bezpečnou metodu léčby. Základním předpokladem účinku probiotika je odolnost vůči kyselému prostředí, která mu umožňuje proniknout do tlustého střeva na místo svého působení. Překážku v podobě žaludeční kyseliny a žlučových kyselin lze překonat buď selekcí odolných kmenů, nebo technologickou úpravou lékové formy nebo samotných probiotických kmenů.Všechny novinky