Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Probiotika: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Lyzát Escherichia coli snižuje riziko recidiv infekcí močových cest

Specializace: dětská gastroenterologie dětská urologie gastroenterologie a hepatologie praktické lékařství pro děti a dorost urologie
Téma: Probiotika

Vydáno: 18.5.2015

Lyzát Escherichia coli snižuje riziko recidiv infekcí močových cest

Lyzát Escherichia coli (OM-89) prokázal významné snížení výskytu nekomplikovaných infekcí močových cest ve dvojitě zaslepené placebem kontrolované studii. Během 12 měsíců snížil výskyt recidiv uroinfekcí u žen o 34 %. Dávkovací schéma OM-89 spočívalo v každodenní perorální léčbě po dobu tří měsíců (1 kapsle 1× denně), po následné tříměsíční pauze a dalším tříměsíčním podávání vždy jen prvních 10 dní v měsíci.

Do této multicentrické studie bylo zařazeno 453 dospělých žen s akutní nekomplikovanou infekcí močových cest s potvrzenou bakteriurií (≥ 103 bakterií/ml). Pacientky užívaly buď imunoterapeutický preventivní přípravek OM-89 (n = 231), nebo placebo (n = 222). Během 12 měsíců byl sledován výskyt uroinfekcí, jejich distribuce a podíl pacientek s touto infekcí.

Ve skupině s OM-89 byl průměrný roční výskyt infekcí močových cest na pacientku 0,84, ve skupině s placebem 1,28 (p < 0,003). Podíl pacientek s opakovanou uroinfekcí byl ve skupině s aktivní léčbou také významně nižší (40,3 %) než ve skupině s placebem (55,0 %, p = 0,001). Bezpečnost OM-89 byla dobrá a odpovídala výsledkům předchozích studií.

Jak potvrdili autoři této studie – multicentrická pracovní skupina pro nekomplikované infekce močových cest – OM-89 je cennou součástí léčby žen s recidivujícími uroinfekcemi.

(zza)

Zdroj: Bauer H. W., Alloussi S., Egger G., et al. Multicenter UTI Study Group. A long-term, multicenter, double-blind study of an Escherichia coli extract (OM-89) in female patients with recurrent urinary tract infections. Eur Urol. 2005 Apr; 47 (4): 542–548.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,8/5, hodnoceno 19x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Imunomodulační účinek bromelainu by mohl být podstatou jeho protizánětlivých účinků

Dvojitě zaslepená randomizovaná studie prokázala imunomodulační účinky bromelainu na T-lymfocyty. Mohlo by jít o mechanismus účinku, kterým proteolytické enzymy dosahují protizánětlivého působení u různých infekcí včetně zánětů močových cest. Bromelain je proteolytický enzym, který se získává ze stonku ananasu.

Dosavadní důkazy svědčí pro přínos brusinek v prevenci infekcí močových cest

Publikované studie ukazují přínos brusinek v prevenci rozvoje infekcí močových cest a objasňují jejich mechanismus účinku. Jsou ale nutné kontrolované studie se standardizovanými přípravky. Infekce močových cest představují častý a finančně nákladný zdravotní problém.

Olej z dýňových semen může zmírňovat příznaky hyperaktivního močového měchýře

Výsledky japonské studie naznačují účinnost oleje z dýňových semen (Cucurbita maxima, tykev velkoplodá) u pacientů s hyperaktivním močovým měchýřem. Doplňují výsledky studií z několika dalších zemí, které ukázaly přínos tohoto potravinového doplňku (olej ze semínek Cucurbita pepo, tykev obecná) v léčbě nykturie.Všechny novinky