Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Probiotika: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Imunomodulační účinek bromelainu by mohl být podstatou jeho protizánětlivých účinků

Specializace: dětská gastroenterologie dětská urologie gastroenterologie a hepatologie praktické lékařství pro děti a dorost urologie
Téma: Probiotika

Vydáno: 7.5.2015

Imunomodulační účinek bromelainu by mohl být podstatou jeho protizánětlivých účinků

Dvojitě zaslepená randomizovaná studie prokázala imunomodulační účinky bromelainu na T-lymfocyty. Mohlo by jít o mechanismus účinku, kterým proteolytické enzymy dosahují protizánětlivého působení u různých infekcí včetně zánětů močových cest.

Bromelain je proteolytický enzym, který se získává ze stonku ananasu. Nachází se i v čerstvých plodech této rostliny. Používá se v lidovém léčitelství k léčbě zánětlivých onemocnění. V současné době je dostupný jako doplněk stravy, který se podává u zánětů vedlejších dutin nosních a při podpoře hojení ran, ale také u zánětů šlach, prostaty a močových cest.

Zmírnění příznaků bromelainu u infekcí močových cest bylo prokázáno již v roce 1972 dvojitě zaslepenou japonskou studií (Mori S., 1972). V roce 2013 publikovali němečtí autoři (Müller S. et al, 2013) výsledky své práce, ve které hodnotili vliv bromelainu na zánětlivé cytokiny. Ve dvojitě zaslepené třikrát zkřížené randomizované klinické studii sledovali cirkadiální profil cytokinů po dvou různých dávkách bromelainu.

S využitím stimulovaných leukocytů z plné krve prokázali výrazný posun v cirkadiálním profilu mediátoru Th-lymfocytů – interferonu γ (p < 0,043) po dávce bromelainu 3000 jednotek FIP (Fédération Internationale Pharmaceutique). Dále pozorovali trend změny cirkadiálního rytmu u cytokinů Th2-lymfocytů – interleukinů 5 a 10. Tyto výsledky svědčí pro vliv bromelainu na kompartment imunitního systému tvořeného T-lymfocyty, tedy antigenspecifickou složku.

Jde o první studii, která ukázala vliv perorálně podaného bromelainu na imunitní odpověď lymfocytů. Tento imunomodulační účinek bromelainu by mohl být podstatou jeho známých protizánětlivých účinků.

(zza)

Zdroje: 1) Mori S., Ojima Y., Hirose T. The clinical effect of proteolytic enzyme containing bromelain and trypsin on urinary tract infection evaluated by double blind method. Acta Obstet Gynaecol Jpn. 1972 Jul; 19 (3):147–53. 2) Müller S., März R., Schmolz M., et al. Placebo-controlled randomized clinical trial on the immunomodulating activities of low- and high-dose bromelainafter oral administration - new evidence on the antiinflammatory mode of action of bromelain. Phytother Res. 2013 Feb; 27 (2): 199–204.

 

 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,7/5, hodnoceno 18x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Olej z dýňových semen může zmírňovat příznaky hyperaktivního močového měchýře

Výsledky japonské studie naznačují účinnost oleje z dýňových semen (Cucurbita maxima, tykev velkoplodá) u pacientů s hyperaktivním močovým měchýřem. Doplňují výsledky studií z několika dalších zemí, které ukázaly přínos tohoto potravinového doplňku (olej ze semínek Cucurbita pepo, tykev obecná) v léčbě nykturie.

Probiotika mohou snížit výskyt akutních infekcí horních cest dýchacích u dětí

Systematický přehled 14 randomizovaných kontrolovaných studií ukázal mírný příznivý vliv probiotik na incidenci akutních infekcí horních cest dýchacích a závažnost příznaků infekce u imunokompetentních dětí. Dlouhodobé podávání probiotik vykázala dobrý bezpečnostní profil. Akutní infekce horních cest dýchacích významně ovlivňují celkovou morbiditu dětí.

Iniciální bakteriální kolonizace střev po narození má zásadní vliv na vývoj imunitní ochrany sliznice

I když se ochrana střevní sliznice začíná vyvíjet již in utero působením faktorů ze spolykané plodové vody, skutečně aktivní ochrana se vytváří až po stimulaci slizniční bariéry kolonizujícími bakteriemi. Ke kolonizaci dochází v průběhu 1. roku života a je ovlivněna typem stravy dítěte, gestačním věkem při narození a užíváním antibiotik.Všechny novinky