Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Probiotika: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Dosavadní důkazy svědčí pro přínos brusinek v prevenci infekcí močových cest

Specializace: dětská gastroenterologie dětská urologie gastroenterologie a hepatologie praktické lékařství pro děti a dorost urologie
Téma: Probiotika

Vydáno: 7.5.2015

Dosavadní důkazy svědčí pro přínos brusinek v prevenci infekcí močových cest

Publikované studie ukazují přínos brusinek v prevenci rozvoje infekcí močových cest a objasňují jejich mechanismus účinku. Jsou ale nutné kontrolované studie se standardizovanými přípravky.

Infekce močových cest představují častý a finančně nákladný zdravotní problém. Postiženými jsou zejména ženy, zřejmě z důvodu kratší uretry. Většinu nekomplikovaných uroinfekcí má na svědomí bakterie Escherichia coli. V podpůrné léčbě a prevenci infekcí močových cest se často používají brusinky. Řečtí autoři provedli v roce 2013 průzkum literatury s cílem shrnout mechanismus účinku přípravků obsahujících brusinky a jejich klinický přínos u těchto onemocnění.

Na základě stávajících dat prokázali, že konzumace brusinek brání přilnutí patogenních bakterií na sliznici močových cest, čímž předchází vzniku a rozvoji infekce. Brusinky můžou rovněž zmírňovat příznaky potlačením zánětlivé kaskády jako imunologické odpovědi na bakteriální invazi. Dosavadní klinické studie ukazují profylaktický přínos brusinek v prevenci rozvoje uroinfekce. Naproti tomu byla pozorována nižší účinnost  u populace se zvýšeným rizikem těchto infekcí.

V každém případě je zapotřebí dalších dvojitě zaslepených placebem kontrolovaných klinických studií se standardizovanými přípravky, které by jednoznačně potvrdily účinnost brusinek v prevenci infekcí močových cest.

(zza)

Zdroj: Vasileiou I., Katsargyris A., Theocharis S, et al. Current clinical status on the preventive effects of cranberry consumption against urinary tract infections. Nutr Res. 2013 Aug; 33 (8): 595–607.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,9/5, hodnoceno 20x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Olej z dýňových semen může zmírňovat příznaky hyperaktivního močového měchýře

Výsledky japonské studie naznačují účinnost oleje z dýňových semen (Cucurbita maxima, tykev velkoplodá) u pacientů s hyperaktivním močovým měchýřem. Doplňují výsledky studií z několika dalších zemí, které ukázaly přínos tohoto potravinového doplňku (olej ze semínek Cucurbita pepo, tykev obecná) v léčbě nykturie.

Probiotika mohou snížit výskyt akutních infekcí horních cest dýchacích u dětí

Systematický přehled 14 randomizovaných kontrolovaných studií ukázal mírný příznivý vliv probiotik na incidenci akutních infekcí horních cest dýchacích a závažnost příznaků infekce u imunokompetentních dětí. Dlouhodobé podávání probiotik vykázala dobrý bezpečnostní profil. Akutní infekce horních cest dýchacích významně ovlivňují celkovou morbiditu dětí.

Iniciální bakteriální kolonizace střev po narození má zásadní vliv na vývoj imunitní ochrany sliznice

I když se ochrana střevní sliznice začíná vyvíjet již in utero působením faktorů ze spolykané plodové vody, skutečně aktivní ochrana se vytváří až po stimulaci slizniční bariéry kolonizujícími bakteriemi. Ke kolonizaci dochází v průběhu 1. roku života a je ovlivněna typem stravy dítěte, gestačním věkem při narození a užíváním antibiotik.Všechny novinky