Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Probiotika: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Dehydratace kojenců a batolat – řešení metodou perorální rehydratace

Specializace: dětská gastroenterologie dětská urologie gastroenterologie a hepatologie praktické lékařství pro děti a dorost urologie
Téma: Probiotika

Vydáno: 23.7.2015

Dehydratace kojenců a batolat – řešení metodou perorální rehydratace

Nejčastější příčinou dehydratace jsou u malých dětí akutní průjmová onemocnění. Při zanedbání léčby může být ohrožen život dítěte. Při ztrátách tekutin do 9 % tělesné hmotnosti se jedná o nekomplikovanou dehydrataci a tu je možno léčit s pomocí orálních rehydratačních roztoků (ORR). Má řadu výhod – příprava roztoků je jednoduchá, rychlá a levná.

Akutní gastroenteritidy jsou nejčastější příčinou průjmu a dehydratace u dětí. Průjem je definován jako objem stolice větší než 10 ml/kg/den, případně pokud má dítě tři řídké vodnaté stolice za den. Dehydratace způsobená průjmem může představovat ztrátu volné vody či kombinovanou ztrátu vody a iontů. Obojí ale může ohrožovat život pacienta. Při dehydrataci je vždy třeba určit její stupeň a typ. To se hodnotí podle ztráty tělesné hmotnosti či podle konkrétních symptomů (srdeční frekvence, dýchání, krevní tlak, diuréza, fontanela, produkce slz, kožní turgor, sliznice a kapilární návrat). Dehydratace se dělí na lehkou, střední a těžkou.

Tabulka 1. Stupně dehydratace

 

lehký

 

střední

 

těžký

 

 

kojenci

starší děti

kojenci

starší děti

kojenci

starší děti

ztráta tělesné hmotnosti v %

5

3

10

6

15

9

K rehydrataci se používají orální rehydratační roztoky (ORR). Složení roztoků se liší, ve vyspělých zemích včetně České republiky při průjmech nedochází k extrémním ztrátám vody, jak tomu je například při epidemii cholery v zemích třetího světa. V ČR se k rehydrataci používá rehydratační roztok doporučený Evropskou společností pro dětskou gastroenterologii, hepatologii a výživu (ESPGHAN).

Tabulka 2. Složení roztoku dle ESPGHAN

Na+ (mmol/l)

60

K+ (mmol/l)

20

Cl (mmol/l)

> 25

glukóza (mmol/l)

74–111

citronan3+ (mmol/l)

10

osmolalita (mOsm/kg)

200–250


V počáteční fázi dehydratace je rozhodující zabránit dalším ztrátám vody a iontů. Správná účinnost ORR záleží na jeho osmolalitě, roztok ESPGHAN je izotonický/izoosmolální nebo mírně izotonický/izoosmolální.

Tabulka 3. Dávkování ORR

 

zvládnutí dehydratace

udržení optimální hydratace

stupeň dehydratace

(ml ORR/kg/4 h)

(ml ORR/kg/každá vodnatá stolice)

do 5 %

30–50

10

5 až 10 %

50–100

10

nad 10 %

100–150

10

V běžné praxi je třeba dodržovat pět zásad:

  1. Dítě by mělo mít maximálně lehký stupeň dehydratace, při střední a těžké formě je nutná hospitalizace.
  2. Orální rehydratace se musí realizovat rychle.
  3. Rychle je nutno realizovat i následnou realimentaci.
  4. Nutné je realizovat i další průběžné hrazení ztrát vody/iontů pomocí ORR.
  5. Při nekomplikovaném, zejména virovém průjmu, není nutné podávat léky.

Vždy platí, že po 4 hodinách rehydratační terapie je nutné vyšetření dítěte lékařem! Pokud je rehydratace dostačující, zahájí se realimentace. Pokud ne, ORR se podávají dále po 6 až 12 hodinách, vždy s pravidelnými kontrolami lékařem. Jestliže i poté dehydratace přetrvává, pak je nutno dítě hospitalizovat a ORR podávat nazogastrickou sondou. Pokud je dítě kojené či dostává umělou mléčnou výživu, ani jedno se nepřerušuje, ale kombinuje se s ORR. 

(tda)

Zdroj: Doležel Z. Perorální rehydratace kojenců a batolat – možnosti a limitace. Pediatrie pro praxi. 2003; roč. 4 (č. 2): 71–74.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,8/5, hodnoceno 18x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Probiotika můžou snižovat výskyt respiračních infekcí u zdravých fyzicky aktivních osob

Probiotikum obsahující Bifidobacterium animalis subsp. lactis (BI-04) snížilo v randomizované dvojitě zaslepené placebem kontrolované studii výskyt infekcí horních dýchacích cest u zdravých fyzicky aktivních mužů a žen.

Probiotikum se S. boulardii je účinné a bezpečné v prevenci průjmů vyvolaných antibiotiky

Podávání Saccharomyces boulardii jako terapeutického probiotika má prokázanou účinnost a bezpečnost u několika typů průjmů u dospělých v rámci medicíny založené na důkazech.

Využití probiotik při terapii bakteriálních vaginóz

Laktobacily tvoří hlavní složku vaginální mikroflóry. Tyto bakterie chrání poševní sliznici před přemnožením nežádoucích mikroorganismů, nejčastěji bakterií a kvasinek. Nové výzkumy podporují užití probiotik s lidskými laktobacily jako podpůrné léčby při antibiotické terapii bakteriálních vaginóz.Všechny novinky