Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
 

S rostoucím věkem stoupá riziko komplikací onemocnění herpes zoster

Specializace: praktické lékařství pro dospělé
Téma: Preventabilní onemocnění dospělých

Vydáno: 24.3.2015

S rostoucím věkem stoupá riziko komplikací onemocnění herpes zoster

Retrospektivní analýza dat 7 milionů pojištěnců v Německu z let 2006–2009 ukázala roční incidenci herpes zoster 5,3–5,5/1000 osob. Rostoucí výskyt komplikací s věkem, zejména postherpetické neuralgie, poukazuje na to, že očkování proti herpes zoster by mělo znamenat přínos zejména u starší populace.

Analýza byla provedena s cílem odhadnout zátěž onemocnění herpes zoster u německé populace a rozšířit tak podklady pro doporučení týkající se očkování proti této infekci. Případy herpes zoster byly identifikovány podle kódů ICD-10 (mezinárodní klasifikace chorob). Zjišťován byl výskyt postherpetické neuralgie, hospitalizací, specializace lékaře, který onemocnění diagnostikoval, a použitá antivirová léčba.

Kromě roční incidence ukázaly výsledky výskyt komplikací u 27,6 % pacientů s onemocněním herpes zoster, přičemž u 15,5 % se jednalo o postižení nervového systému. S věkem rostl spíše výskyt komplikací než celková incidence herpes zoster. Hospitalizována byla asi 3 % pacientů s tímto onemocněním.

Autoři svoji práci uzavřeli s tím, že očkování proti herpes zoster by mělo být přínosem zejména u osob ve věku nad 50 let.

(zza)

Zdroj: Hillebrand K., Bricout H., Schulze-Rath R., et al. Incidence of herpes zoster and its complications in Germany, 2005-2009. J. Infect. 2015 Feb; 70 (2): 178–86. doi: 10.1016/j.jinf.2014.08.018. Epub 2014 Sep 16.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 7x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Zvýšené riziko onemocnění herpes zoster můžou mít i pacienti se srdečním selháním

Hypotézu souvislosti mezi srdečním selháním a výskytem infekce herpes zoster testovali odborníci na Tchaj-wanu v populační kohortové studii zahrnující přes 18 000 osob. Výsledky ukázaly, že pacienti se srdečním selháním mají během prvního roku po stanovení diagnózy více než dvojnásobné riziko onemocnění herpes zoster v porovnání s kontrolní kohortou. Toto riziko je navíc vyšší u mužů než u žen.

Onemocnění spojená se zvýšeným rizikem herpes zoster

Britská studie publikovaná v květnu 2014 zahrnující téměř 145 000 osob s herpes zoster ukázala stavy, které zvyšují riziko tohoto onemocnění: revmatoidní artritida, neinfekční záněty střev, CHOPN, astma, chronické onemocnění ledvin a deprese.

Sociální důsledky prodělaného herpesu zoster a postherpetické neuralgie

Recentně publikovaný článek hodnotil důsledky prodělání pásového oparu a s ním spojených komplikací u dospělých pacientů z hlediska nejenom samotného pacienta, ale také pečovatelů – zejména jeho nejbližších osob.Všechny novinky