Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
 

Případ akutní pankreatitidy vyvolané herpetem zoster

Specializace: praktické lékařství pro dospělé
Téma: Preventabilní onemocnění dospělých

Vydáno: 28.5.2015

Případ akutní pankreatitidy vyvolané herpetem zoster

Ve světové literatuře byl nedávno popsán případ 44leté imunokompetentní ženy, u níž vedla infekce herpetu zoster k akutní pankreatitidě. Jde o vzácný projev této infekce, který ovšem vyžaduje včasnou diagnostiku a léčbu.

K akutní pankreatitidě vyvolané herpetem zoster dochází spíše u imunokompromitovaných osob. V tomto případě se jednalo o ženu bez imunodeficitu, která byla přijata do nemocnice se zvracením a přetrvávající bolestí v epigastriu. Obtíže nastaly méně než jeden týden po stanovení diagnózy a zahájení léčby kožních projevů herpetu zoster provázených bodavou bolestí v oblasti břicha a pravé části zad. Na základě klinického obrazu, zvýšení amyláz v moči a v séru, peripankreatického exsudátu, zjištěného pomocí výpočetní tomografie, a výsledku cholangiopankreatografického vyšetření magnetickou rezonancí byla stanovena diagnóza akutní pankreatitidy.

Pacientka byla převedena na parenterální výživu, podstoupila pasivní dekompresi žaludku a byly doplněny tekutiny. Léčba zahrnovala octreotid (50 µg/hod i. v.), lansoprazol (30 mg 2× denně), antibiotika imipenem a cilastatin, v případě potřeby analgetikum (dezocin) a inzulin z důvodu hyperglykémie. Dermatolog potvrdil hojení herpetické vyrážky při lokální léčbě acyclovirem. Po 20 dnech byla pacientka převedena na tekutou perorální stravu a 27. den byla propuštěna z nemocnice. Kontrola po jednom měsíci potvrdila dobrý stav pacientky

Tato kazuistika upozorňuje na možnost vzácného projevu infekce herpetu zoster, na který je třeba při diagnostice myslet.

(zza)

Zdroj: Wang Z., Ye J, Han Y. H. Acute pancreatitis associated with herpes zoster: case report and literature review. World J Gastroenterol. 2014 Dec 21; 20 (47): 18053–6.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Proočkovanost dospělých je kromě očkování proti chřipce v USA nedostatečná

Výsledky amerického průzkumu, které ukazují na nedostatečnou proočkovanost dospělé populace rutinně doporučovanými vakcínami, lze do jisté míry extrapolovat i na populaci českou. Protože se pacienti často rozhodují na základě doporučení zdravotníků, ti by s nimi měli o možnostech očkování opakovaně hovořit.

Očkování proti VZV – doporučení odborníků zabývajících se chronickou bolestí

Kanadská společnost zabývající se bolestí publikovala národní doporučení týkající se užívání vakcíny proti Varicella zoster viru (VZV). Očkování proti VZV je účinnou prevencí pásového oparu a zejména postherpetické neuropatie (PHN).

Reaktivace herpes zoster u 6 pacientů po transplantaci se smrtelnými následky u 2 z nich  

Srbští autoři popisují sérii případů onemocnění herpes zoster při imunosupresivní léčbě po transplantaci ledvin na jediném pracovišti v roce 2012. Z 31 transplantovaných pacientů došlo k reaktivaci herpes zoster v 19,3 % případů (6 pacientů). Třetina případů (2 pacienti) s viscerálním postižením (pneumonie, encefalitida) skončila i přes plné dávky protivirové léčby smrtí.Všechny novinky