Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
 

Pacienti s těžkým fyzickým postižením mají vyšší riziko infekce herpetu zosteru

Specializace: praktické lékařství pro dospělé
Téma: Preventabilní onemocnění dospělých

Vydáno: 29.7.2015

Pacienti s těžkým fyzickým postižením mají vyšší riziko infekce herpetu zosteru

Novým zjištěním právě publikované australské studie je zvýšený výskyt infekce herpes zoster u osob s těžkým fyzickým postižením. Tento faktor byl kromě imunosupresivního stavu a probíhajícího maligního onemocnění dalším rizikem zvyšujícím výskyt infekce herpes zoster i hospitalizace z důvodu této infekce.

Výsledky vycházejí z analýzy prospektivní kohorty 255 024 dospělých ve věku od 45 let z let 2006–2009. Diagnóza herpetu zosteru byla zjišťována podle záznamů o farmakologické léčbě a hospitalizacích a byly analyzovány charakteristiky spojené s výskytem této infekce.

Z celkového počtu 940 583 pacientoroků byla infekce herpetu zosteru diagnostikována u 7771 osob, přičemž 253 z nich (3,3 %) bylo z důvodu tohoto onemocnění hospitalizováno. Po úpravě na věk a další faktory byly s výskytem herpetu zosteru spojeny aktuální přítomnost imunosupresivního stavu (upravený poměr rizik [aHR] = 1,58), ženské pohlaví (aHR = 1,36), současné maligní onemocnění (aHR = 1,35) a závažné fyzické omezení (aHR = 1,33). Relativní riziko hospitalizace pro herpes zoster bylo zvýšeno u osob se stávajícím imunosupresivním stavem (aHR = 3,78), stávajícím maligním onemocněním (aHR = 1,78) a se závažným fyzickým omezením (aHR = 2,50).

Jak autoři uzavírají, nově zjištěné zvýšené riziko infekce herpetu zosteru u osob se závažným fyzickým omezením by mělo vést k posouzení vhodnosti očkování proti tomuto onemocnění u dané populace.

(zza)

Zdroj: Liu B., Heywood A. E., Reekie J., et al. Risk factors for herpes zoster in a large cohort of unvaccinated older adults: a prospective cohort study. Epidemiol Infect. 2015 Jan 16: 1–11. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,7/5, hodnoceno 20x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Osteonekróza horní čelisti se ztrátou zubu po infekci herpes zoster

V roce 2012 byla v časopise Journal of Oral Maxillofacial Surgery publikována kazuistika 52letého muže s infekcí herpes zoster v oblasti trojklaného nervu s následnou alveolární kostní nekrózou a ztrátou zubu.

Choroby spojené se zvýšeným rizikem infekce herpes zoster

Rozsáhlá studie případů a kontrol provedená ve Spojeném království v letech 2000 až 2011 ukázala, u kterých chorob je zvýšené riziko infekce herpes zoster. Jedná se o revmatoidní artritidu (RA), nespecifické střevní záněty (IBD), chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN), astma, chronické onemocnění ledvin (CKD) a depresi.

Prediktory rozvoje postherpetické neuralgie

Studie s 525 pacienty ukázala, že nezávislými prediktory rozvoje postherpetické neuralgie u pacientů s infekcí herpes zoster jsou věk nad 60 let, peptický vřed a větší akutní bolest.Všechny novinky