Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
 

Osteonekróza horní čelisti se ztrátou zubu po infekci herpes zoster

Specializace: praktické lékařství pro dospělé
Téma: Preventabilní onemocnění dospělých

Vydáno: 27.7.2015

Osteonekróza horní čelisti se ztrátou zubu po infekci herpes zoster

V roce 2012 byla v časopise Journal of Oral Maxillofacial Surgery publikována kazuistika 52letého muže s infekcí herpes zoster v oblasti trojklaného nervu s následnou alveolární kostní nekrózou a ztrátou zubu. Autoři považují tuto kazuistiku za zajímavou především pro stomatochirurgy, svoji relevanci má ale také z hlediska očkování proti infekci herpes zoster.

Před publikací této indické kazuistiky bylo v literatuře popsáno 39 případů osteonekrózy po infekci herpes zoster. Nervus trigeminus patří spolu se senzorickými nervy trupu ke strukturám nejčastěji postiženým reaktivací tohoto viru. Přesný mechanismus, jakým herpes zoster navozuje destruktivní změny v alveolární kosti a v zubu, není znám. Potenciálními provokujícími faktory mohou být infekce nervu inervujícího periost nebo chronické zánětlivé změny postihující periodont spolu se sníženou imunologickou obranyschopností hostitele.

Osteonekróza horní čelisti vznikající po infekci V. hlavového nervu virem herpesu zosteru je ještě vzácnější komplikací tohoto onemocnění než například Ramsayův–Huntův syndrom vznikající reaktivací viru v ganglion geniculi nervi facialis. Tento syndrom je charakterizován otalgií, tvorbou vezikul ve zvukovodu a ipsilaterální paralýzou obličeje.

Očkování proti herpesu zosteru může zajistit prevenci i těchto vzácných, avšak velmi zatěžujících komplikací.

(zza)

Zdroje: 1) Lambade P., Lambade D., Saha T. K., et al. Maxillary osteonecrosis and spontaneous teeth exfoliation following herpes zoster. J Oral Maxillofac Surg. 2012 Dec; 16 (4): 369–72. 2) Rudd T., Chai B. Y., Gurunluoglu R., et al. Mandibular osteonecrosis and Ramsay Hunt syndrome following a case of herpes zoster. J Oral Maxillofac Surg. 2014 Oct; 72 (10): 1974, e1–6.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,9/5, hodnoceno 26x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Choroby spojené se zvýšeným rizikem infekce herpes zoster

Rozsáhlá studie případů a kontrol provedená ve Spojeném království v letech 2000 až 2011 ukázala, u kterých chorob je zvýšené riziko infekce herpes zoster. Jedná se o revmatoidní artritidu (RA), nespecifické střevní záněty (IBD), chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN), astma, chronické onemocnění ledvin (CKD) a depresi.

Prediktory rozvoje postherpetické neuralgie

Studie s 525 pacienty ukázala, že nezávislými prediktory rozvoje postherpetické neuralgie u pacientů s infekcí herpes zoster jsou věk nad 60 let, peptický vřed a větší akutní bolest.

Případ akutní pankreatitidy vyvolané herpetem zoster

Ve světové literatuře byl nedávno popsán případ 44leté imunokompetentní ženy, u níž vedla infekce herpetu zoster k akutní pankreatitidě. Jde o vzácný projev této infekce, který ovšem vyžaduje včasnou diagnostiku a léčbu.Všechny novinky