Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
 

Očkování proti VZV – doporučení odborníků zabývajících se chronickou bolestí

Specializace: praktické lékařství pro dospělé
Téma: Preventabilní onemocnění dospělých

Vydáno: 7.4.2015

Očkování proti VZV – doporučení odborníků zabývajících se chronickou bolestí

Kanadská společnost zabývající se bolestí publikovala národní doporučení týkající se užívání vakcíny proti Varicella zoster viru (VZV). Očkování proti VZV je účinnou prevencí pásového oparu a zejména postherpetické neuropatie (PHN).

V tomto doporučení jsou praktičtí lékaři nabádáni k tomu, aby se všemi svými klienty ve věku 60 a více let, i přesto, že jsou plně imunokompetentní, probrali možnost očkování VZV vakcínou. Asi u 30 % populace existuje riziko, že v průběhu života prodělají pásový opar. V Kanadě se ročně vyskytne 130 000 nových případů pásového oparu a z těchto nemocných zhruba 13 % následně trpí PHN. Se stárnoucí populací pak riziko incidence nemoci stoupá. V současné době jsou přímé náklady na péči o nemocné s pásovým oparem a PHN asi 68 milionu dolarů.

Ačkoliv je incidence PHN spíše nižší, má významný a dlouhotrvající dopad na zdraví a na kvalitu života. Bolest je neuropatická a její zvládání není jednoduché. Dostupné léky zahrnují analgetika, bicyklická antidepresiva či antikonvulziva. Mezi dospělými ve věku 60–69 let je vakcína proti VZV schopna snížit riziko onemocnění pásovým oparem o polovinu a až o 2/3 sníží šanci rozvoje PHN.

Toto doporučení také podporuje nabízení vakcíny proti VZV pacientům se zvýšeným rizikem onemocnění pásovým oparem. Mezi riziková onemocnění řadí lupus, revmatoidní onemocnění, zánětlivá střevní onemocnění, diabetes, astma nebo onkologická onemocnění. Rizikovým faktorem mohou být také některé léky typu protizánětlivých léčiv – kortikoidy, onemocnění modifikující léky užívané v revmatologii a protilátky proti tumor nekrotizujícímu faktoru alfa.

Součástí doporučení je také konstatování skutečnosti, že i přesto, že pásový opar může být léčen antivirotiky, jsou tyto léky efektivní pouze v prvních 72 hodinách, tedy ve fázi prvních příznaků. Ačkoliv antivirotika snižují míru výskytu symptomů, nevedou k prevenci rozvoje PHN. Očkování proti VZV je tedy velmi důležitou součástí strategie předcházení onemocnění pásovým oparem. Toto se týká zejména rizikové populace, do níž patří starší pacienti a lidé imunokompromitovaní z důvodů onemocnění, léčby či obojího.

(eza)

Zdroj: Canadian Pain Society Study Day Participants. Safety and effectiveness of the herpes zoster vaccine to prevent postherpetic neuralgia: 2014 Update and consensus statement from the Canadian Pain Society. Pain Res Manag. 2015 Jan-Feb; 20 (1): 46–47.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4,5/5, hodnoceno 8x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Reaktivace herpes zoster u 6 pacientů po transplantaci se smrtelnými následky u 2 z nich  

Srbští autoři popisují sérii případů onemocnění herpes zoster při imunosupresivní léčbě po transplantaci ledvin na jediném pracovišti v roce 2012. Z 31 transplantovaných pacientů došlo k reaktivaci herpes zoster v 19,3 % případů (6 pacientů). Třetina případů (2 pacienti) s viscerálním postižením (pneumonie, encefalitida) skončila i přes plné dávky protivirové léčby smrtí.

S rostoucím věkem stoupá riziko komplikací onemocnění herpes zoster

Retrospektivní analýza dat 7 milionů pojištěnců v Německu z let 2006–2009 ukázala roční incidenci herpes zoster 5,3–5,5/1000 osob. Rostoucí výskyt komplikací s věkem, zejména postherpetické neuralgie, poukazuje na to, že očkování proti herpes zoster by mělo znamenat přínos zejména u starší populace.

Zvýšené riziko onemocnění herpes zoster můžou mít i pacienti se srdečním selháním

Hypotézu souvislosti mezi srdečním selháním a výskytem infekce herpes zoster testovali odborníci na Tchaj-wanu v populační kohortové studii zahrnující přes 18 000 osob. Výsledky ukázaly, že pacienti se srdečním selháním mají během prvního roku po stanovení diagnózy více než dvojnásobné riziko onemocnění herpes zoster v porovnání s kontrolní kohortou. Toto riziko je navíc vyšší u mužů než u žen.Všechny novinky