Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Aktuální číslo
Archiv čísel
Informace o časopisu
Redakční rada
Redakce
Předplatné
Pokyny pro autory a recenzenty
Kontakt

PRIMÁRNÍ PREVENCE VROZENÝCH VÝVOJOVÝCH VAD

Autoři: Šípek A., Jr.1, Šípek A.2,3,4, Gregor V.2,3, Macek M., Jr.5

Autoři - působiště: 1Ústav biologie a lékařské genetiky 1. LF UK a VFN, Praha, Přednostka: doc. MUDr. Milada Kohoutová, CSc., 2Thomayerova nemocnice, Praha, Oddělení lékařské genetiky, Primář: MUDr. Vladimír Gregor, 3Screeningové centrum Praha – Sanatorium PRONATAL, Odborný vedoucí: doc. MUDr. Tonko Mardešič, CSc., 4Ústav obecné biologie a genetiky 3. LF UK, Praha, Přednostka: doc. MUDr. Marie Černá, CSc., 5Ústav biologie a lékařské genetiky 2. LF UK, Praha, Vedoucí: Prof. MUDr. Milan Macek, Jr., DrSc.

Článek: Prakt. Lék. 2012; 92(9): 491-493
Kategorie: Přehledy
Počet zobrazení článku: 300x

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost praktické lékařství pro dospělé

Primary prevention of congenital anomalies

Prevention of congenital anomalies is a very important part of public health policy. Primary prevention comprises a set of actions that have an overarching goal – i.e. to prevent development a congenital anomaly. Primary prevention programs are composed of various recommendations that, if fully complied with, could prevent the majority of congenital anomalies. The implementation of these recommendations into primary care, including other public health programs, is the goal of many professional societies both in the Czech Republic and abroad. Currently, the first set of recommendations is available for clinical practice.

Keywords:
congenital anomalies, primary prevention, prenatal diagnostics


 
předchozí článek  
zobrazit obsah  zobrazit obsah  
 
následující článek
 

Souhrn

Prevence vrozených vývojových vad představuje významnou součást zdravotní politiky. Stále častěji se v této souvislosti mluví o primární prevenci, tedy o souboru opatření, jejichž společným cílem je zabránit samotnému vzniku vývojové vady. Programy primární prevence jsou založeny na řadě doporučení, jejichž dodržování může v řadě případů vzniku vady skutečně předejít. Zařazení těchto doporučení do oblasti primární péče a prevence je nyní cílem odborných společností nejen v České republice, ale i v řadě dalších zemí. První soubor těchto doporučení je u nás již dostupný a začíná se uplatňovat v klinické praxi.

Klíčová slova:
vrozené vady, primární prevence, prenatální diagnostika

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 1x
 
 

Kreditovaný kurz

 

Familiární hypercholesterolémie

Autor kurzu: MUDr. Martina Vaclová, Ph.D.,
Kurz je ohodnocen 4 kredity ČLK

 
 
 
 
 
 
 

nejčtenější články