Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Poruchy štítné žlázy: Novinky
Vybrané články a kazuistiky
Odborná centra
Odborné společnosti
Standardy péče
Kongresy
Další...
 

Nemoci způsobené nedostatkem jódu – tichá pandemie?

Specializace: endokrinologie
Téma: Poruchy štítné žlázy

Vydáno: 12.5.2014

Nemoci způsobené nedostatkem jódu – tichá pandemie?

Nedostatek jódu je nejčastější příčinou mentální retardace na světě, ačkoli mu lze velmi snadno předcházet. Nejlepší a nejefektivnější cesta plošné suplementace jódu je jodace kuchyňské soli (universal salt iodization – USI). Bohužel s postupujícím trendem omezovat solení v populaci na minimum z důvodu negativních účinků na kardiovaskulární systém narůstá potřeba mít fungující kontrolní systém, který bude sledovat příjem jódu v populaci a včas regulovat množství jódu přidávaného do kuchyňské soli.

Jód byl poprvé izolován při zpracovávání střelného prachu v 18. století v Řecku. Většina jódu na Zemi se nachází v oceánech, půda je na jód naopak chudá. U lidí i u zvířat to způsobuje trvalý nedostatek jódu v potravě. Odhaduje se, že celosvětově je riziku vzniku nemocí z nedostatku jódu (iodine deficiency disorders – IDD) ohroženo 1,6 miliardy lidí ve 130 zemích světa. V minulosti bylo vyzkoušeno několik způsobů, jak plošně dodávat populaci dostatek jódu (jodace chleba, vody, cukru nebo oleje). Nakonec se ale jako nejvýhodnější ukázala jodace kuchyňské soli, kterou v roce 1993 WHO a UNICEF doporučily jako hlavní strategii eliminace IDD. Od té doby svět ušel značný kus cesty a státy, ve kterých je jodovaná sůl dostupná, již IDD téměř neznají. Bohužel, stále existují oblasti, kde tomu tak není.

Nemoci z nedostatku jódu (IDD)

IDD je pojem zahrnující všechna onemocnění, která jsou způsobena nedostatkem jódu a která mohou být přísunem jódu odstraněna. Jsou spojeny hlavně s vývojem mozku u dětí, u kterých při nedostatku jódu dochází k poklesu IQ. Patří sem potraty, porody mrtvých plodů, kongenitální anomálie, kretenismus, novorozenecká struma, mentální retardace, hypotyreóza, opožděný fyzický vývoj. Podle dat WHO je příjem jódu nedostatečný u 31,5 % (264 miliónů) školních dětí a 30,6 % (2 000 miliónů) dospělých. Nejvíce z nich žije v jihovýchodní Asii.

Suplementace jódu

Jodovaná sůl byla poprvé představena ve Švýcarsku a USA ve 20. letech 20. století. Po dobrých zkušenostech se v roce 1941 přidal Nový Zéland a posléze i většina Evropy. Klíčem k úspěšné USI je několik faktorů – politická vůle, podrobný plán realizace, komunikace s výrobci a distributory, edukace konzumentů, ekonomické aspekty, kontrola množství jódu v soli, sledování hladin jódu v populaci. Funguje-li systém jodace soli správně, není nutné jód dále suplementovat ani během těhotenství a laktace.

Suplementace jódu perorálně byla zvažována v oblastech, kde se nepodařilo dosáhnout plošné jodace kuchyňské soli. Doporučená dávka je 250 µg denně.

Ačkoliv se v rozpoznávání a prevenci IDD v poslední době hodně změnilo, stále ještě je nutno udělat mnoho práce. Národní týmy věnující se IDD často příliš nefungují a nezajišťují potřebnou komunikaci mezi poskytovateli zdravotní péče, experty, producenty soli a svazy spotřebitelů. Největší slabinou je pomalý vývoj efektivního systému monitorování hladin jódu v populaci.

(epa)

Zdroj: Azizi F. Iodine Deficiency Disorders: Silent Pandemic. Thyroid International 4/2009. Dostupné z www.thyrolink.com.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,5/5, hodnoceno 4x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Faktory ovlivňující absorpci hormonů štítné žlázy z gastrointestinálního traktu

Hypotyreóza je běžným onemocnění, které je většinou léčeno perorálně podávaným levotyroxinem. Takto léčené pacienty je nutno dlouhodobě sledovat a pravidelně u nich kontrolovat hladiny TSH a FT4 a/nebo FT3.

Doporučení pro diagnostiku a léčbu uzlů štítné žlázy v několika kazuistikách

Lékařská doporučení jsou většinou vypracovávána odbornými společnostmi za účelem sjednocení a zjednodušení klinické praxe. Doporučení pro diagnostiku a léčbu uzlů štítné žlázy vznikla v roce 2010 a spolupracovaly na nich odborné společnosti z obou stran Atlantiku – American Association of Clinical Endocrinologists (AACE), Associazione Medici Endocrinologi (AME) a European Thyroid Association (ETA).

Ultrazvukové vyšetření uzlů štítné žlázy

První ultrazvukové (UZ) vyšetření tkání lidského těla bylo provedeno v roce 1960, k vyšetření štítné žlázy byl UZ poprvé použit v roce 1966. Jedná se o neinvazivní, levnou a široce dostupnou metodu, jejíž vynález měl zásadní vliv na kvalitu péče o pacienty s onemocněními štítné žlázy.Všechny novinky

Emailový zpravodaj

 
Zůstaňte informováni a registrujte
se zdarma k odběru zpravodaje.

 

Odborné centrum

 

ENDOCARE, s.r.o.
Roškotova 1225/1
14021  Praha 4

zobrazit

Endokrinologická ambulance I. interní kliniky FN Ostrava
17. listopadu 1790
708 52  Ostrava-Poruba

zobrazit

III. interní klinika - nefrologická, revmatologická a endokrinologická
Ivana Petroviče Pavlova 185
779 00  Olomouc-Nová Ulice

zobrazit

Gynekologická endokrinologie na Gynekologicko - porodnické klinice 1. LF UK a VFN
Apolinářská 18
128 51  Praha 2

zobrazit

Endokrinologický ústav
Národní 8
116 94  Praha 1

zobrazit

Nemocnice České Budějovice, a.s.
B. Němcové 585/54
370 01  České Budějovice

zobrazit

Endokrinologická ambulance II. interní kliniky FN u sv. Anny v Brně
Pekařská 53
656 91  Brno

zobrazit

3. interní klinika 1. LF UK a VFN
U nemocnice 1
128 08  Praha 2

zobrazit

Dětská endokrinologická ambulance Nemocnice na Homolce
Roentgenova 2
150 30  Praha 5

zobrazit

Interní hepatogastroenterologická klinika FN Brno a LF MU
Jihlavská 20
625 00  Brno

zobrazit

Klinika nukleární medicíny a endokrinologie UK 2. LF a FN Motol (KNME)
V Úvalu 84
150 06  Praha 5 - Motol

zobrazit

Oddělení nukleární medicíny Nemocnice Blansko
Sadová 33
678 31  Blansko

zobrazit

Endokrinologická ambulance I.interní kliniky FN Plzeň Lochotín
alej Svobody 80
304 60  Plzeň Lochotín

zobrazit

2. Interní klinika - oddělení klinické hematologie FN HK
Sokolská 581
500 05  Hradec Králové

zobrazit

 
 

Odborné společnosti

 
 
 

Standardy péče

 
 
 

Kongresy

 

Časopisy