Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Poruchy štítné žlázy: Novinky
Vybrané články a kazuistiky
Odborná centra
Odborné společnosti
Standardy péče
Kongresy
Další...
 

Nemoci způsobené nedostatkem jódu – tichá pandemie?

Specializace: endokrinologie
Téma: Poruchy štítné žlázy

Vydáno: 12.5.2014

Nemoci způsobené nedostatkem jódu – tichá pandemie?

Nedostatek jódu je nejčastější příčinou mentální retardace na světě, ačkoli mu lze velmi snadno předcházet. Nejlepší a nejefektivnější cesta plošné suplementace jódu je jodace kuchyňské soli (universal salt iodization – USI). Bohužel s postupujícím trendem omezovat solení v populaci na minimum z důvodu negativních účinků na kardiovaskulární systém narůstá potřeba mít fungující kontrolní systém, který bude sledovat příjem jódu v populaci a včas regulovat množství jódu přidávaného do kuchyňské soli.

Jód byl poprvé izolován při zpracovávání střelného prachu v 18. století v Řecku. Většina jódu na Zemi se nachází v oceánech, půda je na jód naopak chudá. U lidí i u zvířat to způsobuje trvalý nedostatek jódu v potravě. Odhaduje se, že celosvětově je riziku vzniku nemocí z nedostatku jódu (iodine deficiency disorders – IDD) ohroženo 1,6 miliardy lidí ve 130 zemích světa. V minulosti bylo vyzkoušeno několik způsobů, jak plošně dodávat populaci dostatek jódu (jodace chleba, vody, cukru nebo oleje). Nakonec se ale jako nejvýhodnější ukázala jodace kuchyňské soli, kterou v roce 1993 WHO a UNICEF doporučily jako hlavní strategii eliminace IDD. Od té doby svět ušel značný kus cesty a státy, ve kterých je jodovaná sůl dostupná, již IDD téměř neznají. Bohužel, stále existují oblasti, kde tomu tak není.

Nemoci z nedostatku jódu (IDD)

IDD je pojem zahrnující všechna onemocnění, která jsou způsobena nedostatkem jódu a která mohou být přísunem jódu odstraněna. Jsou spojeny hlavně s vývojem mozku u dětí, u kterých při nedostatku jódu dochází k poklesu IQ. Patří sem potraty, porody mrtvých plodů, kongenitální anomálie, kretenismus, novorozenecká struma, mentální retardace, hypotyreóza, opožděný fyzický vývoj. Podle dat WHO je příjem jódu nedostatečný u 31,5 % (264 miliónů) školních dětí a 30,6 % (2 000 miliónů) dospělých. Nejvíce z nich žije v jihovýchodní Asii.

Suplementace jódu

Jodovaná sůl byla poprvé představena ve Švýcarsku a USA ve 20. letech 20. století. Po dobrých zkušenostech se v roce 1941 přidal Nový Zéland a posléze i většina Evropy. Klíčem k úspěšné USI je několik faktorů – politická vůle, podrobný plán realizace, komunikace s výrobci a distributory, edukace konzumentů, ekonomické aspekty, kontrola množství jódu v soli, sledování hladin jódu v populaci. Funguje-li systém jodace soli správně, není nutné jód dále suplementovat ani během těhotenství a laktace.

Suplementace jódu perorálně byla zvažována v oblastech, kde se nepodařilo dosáhnout plošné jodace kuchyňské soli. Doporučená dávka je 250 µg denně.

Ačkoliv se v rozpoznávání a prevenci IDD v poslední době hodně změnilo, stále ještě je nutno udělat mnoho práce. Národní týmy věnující se IDD často příliš nefungují a nezajišťují potřebnou komunikaci mezi poskytovateli zdravotní péče, experty, producenty soli a svazy spotřebitelů. Největší slabinou je pomalý vývoj efektivního systému monitorování hladin jódu v populaci.

(epa)

Zdroj: Azizi F. Iodine Deficiency Disorders: Silent Pandemic. Thyroid International 4/2009. Dostupné z www.thyrolink.com.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,5/5, hodnoceno 4x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Faktory ovlivňující absorpci hormonů štítné žlázy z gastrointestinálního traktu

Hypotyreóza je běžným onemocnění, které je většinou léčeno perorálně podávaným levotyroxinem. Takto léčené pacienty je nutno dlouhodobě sledovat a pravidelně u nich kontrolovat hladiny TSH a FT4 a/nebo FT3.

Doporučení pro diagnostiku a léčbu uzlů štítné žlázy v několika kazuistikách

Lékařská doporučení jsou většinou vypracovávána odbornými společnostmi za účelem sjednocení a zjednodušení klinické praxe. Doporučení pro diagnostiku a léčbu uzlů štítné žlázy vznikla v roce 2010 a spolupracovaly na nich odborné společnosti z obou stran Atlantiku – American Association of Clinical Endocrinologists (AACE), Associazione Medici Endocrinologi (AME) a European Thyroid Association (ETA).

Ultrazvukové vyšetření uzlů štítné žlázy

První ultrazvukové (UZ) vyšetření tkání lidského těla bylo provedeno v roce 1960, k vyšetření štítné žlázy byl UZ poprvé použit v roce 1966. Jedná se o neinvazivní, levnou a široce dostupnou metodu, jejíž vynález měl zásadní vliv na kvalitu péče o pacienty s onemocněními štítné žlázy.Všechny novinky

Odborné centrum

 

Gynekologická endokrinologie na Gynekologicko - porodnické klinice 1. LF UK a VFN
Apolinářská 18
128 51  Praha 2

zobrazit

3. interní klinika 1. LF UK a VFN
U nemocnice 1
128 08  Praha 2

zobrazit

III. interní klinika - nefrologická, revmatologická a endokrinologická
Ivana Petroviče Pavlova 185
779 00  Olomouc-Nová Ulice

zobrazit

Interní hepatogastroenterologická klinika FN Brno a LF MU
Jihlavská 20
625 00  Brno

zobrazit

Klinika nukleární medicíny a endokrinologie UK 2. LF a FN Motol (KNME)
V Úvalu 84
150 06  Praha 5 - Motol

zobrazit

Endokrinologická ambulance II. interní kliniky FN u sv. Anny v Brně
Pekařská 53
656 91  Brno

zobrazit

Endokrinologická ambulance I. interní kliniky FN Ostrava
17. listopadu 1790
708 52  Ostrava-Poruba

zobrazit

Endokrinologická ambulance I.interní kliniky FN Plzeň Lochotín
alej Svobody 80
304 60  Plzeň Lochotín

zobrazit

Nemocnice České Budějovice, a.s.
B. Němcové 585/54
370 01  České Budějovice

zobrazit

2. Interní klinika - oddělení klinické hematologie FN HK
Sokolská 581
500 05  Hradec Králové

zobrazit

ENDOCARE, s.r.o.
Roškotova 1225/1
14021  Praha 4

zobrazit

Oddělení nukleární medicíny Nemocnice Blansko
Sadová 33
678 31  Blansko

zobrazit

Endokrinologický ústav
Národní 8
116 94  Praha 1

zobrazit

Dětská endokrinologická ambulance Nemocnice na Homolce
Roentgenova 2
150 30  Praha 5

zobrazit

 
 

Odborné společnosti

 
 
 

Standardy péče

 
 

Kongresy

 
 

Časopisy