Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Poruchy štítné žlázy: Novinky
Vybrané články a kazuistiky
Odborná centra
Odborné společnosti
Standardy péče
Kongresy
Další...
 

Faktory ovlivňující absorpci hormonů štítné žlázy z gastrointestinálního traktu

Specializace: endokrinologie
Téma: Poruchy štítné žlázy

Vydáno: 6.5.2014

Faktory ovlivňující absorpci hormonů štítné žlázy z gastrointestinálního traktu

Hypotyreóza je běžným onemocnění, které je většinou léčeno perorálně podávaným levotyroxinem. Takto léčené pacienty je nutno dlouhodobě sledovat a pravidelně u nich kontrolovat hladiny TSH a FT4 a/nebo FT3. Udržování vhodných hladin hormonů vyžaduje dobré vstřebávání substituce z gastrointestinálního traktu (GIT).

Hypotyreóza může vzniknout na podkladě primárního onemocnění štítné žlázy, sekundárně poruchou řídicích center funkce štítné žlázy v mozku nebo následkem odstranění či zničení štítné žlázy. Z globálního hlediska je pak nejčastější příčinou nedostatek jódu. Podle The Third National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES III) trpí hypotyreózou v USA 4,6 % obyvatel, 4,3 % mají hypotyreózu subklinickou a 0,3 % manifestní. Hypotyreóza je častější u žen a starších osob. Doporučenou terapií je podání levotyroxinu, pokud se nejedná o hypotyreózu způsobenou nedostatkem jódu.

Z perorálně podaného levotyroxinu je zhruba 63–74 % absorbováno v GIT, většina v duodenu (zhruba 20 %) a jejunoileu (asi 80 %). Biologický poločas levotyroxinu je přibližně 7 dní, přičemž 4–6 týdnů trvá, než se hladina hormonu ustálí. Průměrná substituční dávka levotyroxinu u pacientů s hypotyreózou je 1,6 µg/kg/den, léčba se řídí podle aktuálních hladin TSH a FT4.

Vstřebávání hormonu z GIT je ovlivněno celou řadou faktorů. Je sníženo například u pacientů se systémovým onemocněním a jeho absorpci zhoršuje i celá řada chemických látek. Mezi látky a faktory snižující vstřebání levotyroxinu z GIT patří onemocnění GIT (infekce Helicobacter pylori, celiakie, parazitózy, syndrom krátkého střeva); látky snižující kyselost žaludeční šťávy (absorpce levotyroxinu vyžaduje kyselé prostředí, při užívání látek snižujících žaludeční kyselost je proto vhodné zvýšit dávky levotyroxinu až o 37 %); káva (snižuje vstřebání levotyroxinu o 32 %, zároveň jeho vstřebání zpomaluje, je proto vhodné dodržovat mezi oběma látkami alespoň dvouhodinový odstup); cholestyramin a kolestipol (snižují enterohepatální oběh); calcium carbonicum (současně užití obou látek snižuje vstřebání levotyroxinu až na 58 %); sevelamer (snižuje vstřebání až o 50 %); chrompikolinát (snižuje vstřebání levotyroxinu o 20 %); sója (vstřebávání levotyroxinu snižuje při současném užití, jinak jej naopak zvyšuje); síran železnatý a hydroxid hlinitý. Současné užívání vitaminu C naopak vstřebávání levotyroxinu zvyšuje.

Bioekvivalence

Bioekvivalence byla již předmětem mnoha studií a na zaměnitelnost jednotlivých preparátů stále panuje nejednoznačný názor. U preparátů levotyroxinu jsou rozdíly mezi jednotlivými výrobci způsobeny pravděpodobně rozdílnou vstřebatelností. Přitom i minimální změny ve vstřebávání levotyroxinu mohou způsobit velké změny v hladinách TSH. Je proto vhodné snažit se užívat stále stejný preparát, a pokud již ke změně dojde, je vhodné za 4–6 týdnů zkontrolovat hodnoty hormonů.

Vstřebávání levotyroxinu ovlivňuje celá řada faktorů a látek. Všechny tyto okolnosti by měl mít lékař na paměti, když předepisuje terapii levotyroxinem, zvláště pokud se objeví nesrovnalosti mezi dávkou a léčebnou odpovědí.

(epa)

Zdroj: Burman K. D. Factors Affecting Thyroid Hormone Gastrointestinal Absorption. Thyrolink International. Dostupné z www.thyrolink.com.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1,7/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Doporučení pro diagnostiku a léčbu uzlů štítné žlázy v několika kazuistikách

Lékařská doporučení jsou většinou vypracovávána odbornými společnostmi za účelem sjednocení a zjednodušení klinické praxe. Doporučení pro diagnostiku a léčbu uzlů štítné žlázy vznikla v roce 2010 a spolupracovaly na nich odborné společnosti z obou stran Atlantiku – American Association of Clinical Endocrinologists (AACE), Associazione Medici Endocrinologi (AME) a European Thyroid Association (ETA).

Ultrazvukové vyšetření uzlů štítné žlázy

První ultrazvukové (UZ) vyšetření tkání lidského těla bylo provedeno v roce 1960, k vyšetření štítné žlázy byl UZ poprvé použit v roce 1966. Jedná se o neinvazivní, levnou a široce dostupnou metodu, jejíž vynález měl zásadní vliv na kvalitu péče o pacienty s onemocněními štítné žlázy.

Diagnostika a léčba Gravesovy-Basedowovy nemoci u dětí a adolescentů

Stejně jako u dospělých je i u dětí více než 95 % případů hypertyreózy způsobeno Gravesovou-Basedowovou nemocí (GD). GD je komplexní autoimunitní choroba, která se objevuje u geneticky predisponované populace.Všechny novinky

Emailový zpravodaj

 
Zůstaňte informováni a registrujte
se zdarma k odběru zpravodaje.

 

Odborné centrum

 

Endokrinologický ústav
Národní 8
116 94  Praha 1

zobrazit

III. interní klinika - nefrologická, revmatologická a endokrinologická
Ivana Petroviče Pavlova 185
779 00  Olomouc-Nová Ulice

zobrazit

Dětská endokrinologická ambulance Nemocnice na Homolce
Roentgenova 2
150 30  Praha 5

zobrazit

Nemocnice České Budějovice, a.s.
B. Němcové 585/54
370 01  České Budějovice

zobrazit

ENDOCARE, s.r.o.
Roškotova 1225/1
14021  Praha 4

zobrazit

Oddělení nukleární medicíny Nemocnice Blansko
Sadová 33
678 31  Blansko

zobrazit

Gynekologická endokrinologie na Gynekologicko - porodnické klinice 1. LF UK a VFN
Apolinářská 18
128 51  Praha 2

zobrazit

Endokrinologická ambulance I. interní kliniky FN Ostrava
17. listopadu 1790
708 52  Ostrava-Poruba

zobrazit

Interní hepatogastroenterologická klinika FN Brno a LF MU
Jihlavská 20
625 00  Brno

zobrazit

Endokrinologická ambulance I.interní kliniky FN Plzeň Lochotín
alej Svobody 80
304 60  Plzeň Lochotín

zobrazit

2. Interní klinika - oddělení klinické hematologie FN HK
Sokolská 581
500 05  Hradec Králové

zobrazit

3. interní klinika 1. LF UK a VFN
U nemocnice 1
128 08  Praha 2

zobrazit

Klinika nukleární medicíny a endokrinologie UK 2. LF a FN Motol (KNME)
V Úvalu 84
150 06  Praha 5 - Motol

zobrazit

Endokrinologická ambulance II. interní kliniky FN u sv. Anny v Brně
Pekařská 53
656 91  Brno

zobrazit

 
 

Odborné společnosti

 
 
 

Standardy péče

 
 
 

Kongresy

 

Časopisy