Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Poruchy štítné žlázy: Novinky
Vybrané články a kazuistiky
Odborná centra
Odborné společnosti
Standardy péče
Kongresy
Další...
 

Faktory ovlivňující absorpci hormonů štítné žlázy z gastrointestinálního traktu

Specializace: endokrinologie
Téma: Poruchy štítné žlázy

Vydáno: 6.5.2014

Faktory ovlivňující absorpci hormonů štítné žlázy z gastrointestinálního traktu

Hypotyreóza je běžným onemocnění, které je většinou léčeno perorálně podávaným levotyroxinem. Takto léčené pacienty je nutno dlouhodobě sledovat a pravidelně u nich kontrolovat hladiny TSH a FT4 a/nebo FT3. Udržování vhodných hladin hormonů vyžaduje dobré vstřebávání substituce z gastrointestinálního traktu (GIT).

Hypotyreóza může vzniknout na podkladě primárního onemocnění štítné žlázy, sekundárně poruchou řídicích center funkce štítné žlázy v mozku nebo následkem odstranění či zničení štítné žlázy. Z globálního hlediska je pak nejčastější příčinou nedostatek jódu. Podle The Third National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES III) trpí hypotyreózou v USA 4,6 % obyvatel, 4,3 % mají hypotyreózu subklinickou a 0,3 % manifestní. Hypotyreóza je častější u žen a starších osob. Doporučenou terapií je podání levotyroxinu, pokud se nejedná o hypotyreózu způsobenou nedostatkem jódu.

Z perorálně podaného levotyroxinu je zhruba 63–74 % absorbováno v GIT, většina v duodenu (zhruba 20 %) a jejunoileu (asi 80 %). Biologický poločas levotyroxinu je přibližně 7 dní, přičemž 4–6 týdnů trvá, než se hladina hormonu ustálí. Průměrná substituční dávka levotyroxinu u pacientů s hypotyreózou je 1,6 µg/kg/den, léčba se řídí podle aktuálních hladin TSH a FT4.

Vstřebávání hormonu z GIT je ovlivněno celou řadou faktorů. Je sníženo například u pacientů se systémovým onemocněním a jeho absorpci zhoršuje i celá řada chemických látek. Mezi látky a faktory snižující vstřebání levotyroxinu z GIT patří onemocnění GIT (infekce Helicobacter pylori, celiakie, parazitózy, syndrom krátkého střeva); látky snižující kyselost žaludeční šťávy (absorpce levotyroxinu vyžaduje kyselé prostředí, při užívání látek snižujících žaludeční kyselost je proto vhodné zvýšit dávky levotyroxinu až o 37 %); káva (snižuje vstřebání levotyroxinu o 32 %, zároveň jeho vstřebání zpomaluje, je proto vhodné dodržovat mezi oběma látkami alespoň dvouhodinový odstup); cholestyramin a kolestipol (snižují enterohepatální oběh); calcium carbonicum (současně užití obou látek snižuje vstřebání levotyroxinu až na 58 %); sevelamer (snižuje vstřebání až o 50 %); chrompikolinát (snižuje vstřebání levotyroxinu o 20 %); sója (vstřebávání levotyroxinu snižuje při současném užití, jinak jej naopak zvyšuje); síran železnatý a hydroxid hlinitý. Současné užívání vitaminu C naopak vstřebávání levotyroxinu zvyšuje.

Bioekvivalence

Bioekvivalence byla již předmětem mnoha studií a na zaměnitelnost jednotlivých preparátů stále panuje nejednoznačný názor. U preparátů levotyroxinu jsou rozdíly mezi jednotlivými výrobci způsobeny pravděpodobně rozdílnou vstřebatelností. Přitom i minimální změny ve vstřebávání levotyroxinu mohou způsobit velké změny v hladinách TSH. Je proto vhodné snažit se užívat stále stejný preparát, a pokud již ke změně dojde, je vhodné za 4–6 týdnů zkontrolovat hodnoty hormonů.

Vstřebávání levotyroxinu ovlivňuje celá řada faktorů a látek. Všechny tyto okolnosti by měl mít lékař na paměti, když předepisuje terapii levotyroxinem, zvláště pokud se objeví nesrovnalosti mezi dávkou a léčebnou odpovědí.

(epa)

Zdroj: Burman K. D. Factors Affecting Thyroid Hormone Gastrointestinal Absorption. Thyrolink International. Dostupné z www.thyrolink.com.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1,7/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Doporučení pro diagnostiku a léčbu uzlů štítné žlázy v několika kazuistikách

Lékařská doporučení jsou většinou vypracovávána odbornými společnostmi za účelem sjednocení a zjednodušení klinické praxe. Doporučení pro diagnostiku a léčbu uzlů štítné žlázy vznikla v roce 2010 a spolupracovaly na nich odborné společnosti z obou stran Atlantiku – American Association of Clinical Endocrinologists (AACE), Associazione Medici Endocrinologi (AME) a European Thyroid Association (ETA).

Ultrazvukové vyšetření uzlů štítné žlázy

První ultrazvukové (UZ) vyšetření tkání lidského těla bylo provedeno v roce 1960, k vyšetření štítné žlázy byl UZ poprvé použit v roce 1966. Jedná se o neinvazivní, levnou a široce dostupnou metodu, jejíž vynález měl zásadní vliv na kvalitu péče o pacienty s onemocněními štítné žlázy.

Diagnostika a léčba Gravesovy-Basedowovy nemoci u dětí a adolescentů

Stejně jako u dospělých je i u dětí více než 95 % případů hypertyreózy způsobeno Gravesovou-Basedowovou nemocí (GD). GD je komplexní autoimunitní choroba, která se objevuje u geneticky predisponované populace.Všechny novinky

Odborné centrum

 

Endokrinologická ambulance II. interní kliniky FN u sv. Anny v Brně
Pekařská 53
656 91  Brno

zobrazit

Nemocnice České Budějovice, a.s.
B. Němcové 585/54
370 01  České Budějovice

zobrazit

Klinika nukleární medicíny a endokrinologie UK 2. LF a FN Motol (KNME)
V Úvalu 84
150 06  Praha 5 - Motol

zobrazit

Gynekologická endokrinologie na Gynekologicko - porodnické klinice 1. LF UK a VFN
Apolinářská 18
128 51  Praha 2

zobrazit

Endokrinologický ústav
Národní 8
116 94  Praha 1

zobrazit

3. interní klinika 1. LF UK a VFN
U nemocnice 1
128 08  Praha 2

zobrazit

Interní hepatogastroenterologická klinika FN Brno a LF MU
Jihlavská 20
625 00  Brno

zobrazit

2. Interní klinika - oddělení klinické hematologie FN HK
Sokolská 581
500 05  Hradec Králové

zobrazit

Dětská endokrinologická ambulance Nemocnice na Homolce
Roentgenova 2
150 30  Praha 5

zobrazit

ENDOCARE, s.r.o.
Roškotova 1225/1
14021  Praha 4

zobrazit

Endokrinologická ambulance I. interní kliniky FN Ostrava
17. listopadu 1790
708 52  Ostrava-Poruba

zobrazit

Endokrinologická ambulance I.interní kliniky FN Plzeň Lochotín
alej Svobody 80
304 60  Plzeň Lochotín

zobrazit

Oddělení nukleární medicíny Nemocnice Blansko
Sadová 33
678 31  Blansko

zobrazit

III. interní klinika - nefrologická, revmatologická a endokrinologická
Ivana Petroviče Pavlova 185
779 00  Olomouc-Nová Ulice

zobrazit

 
 

Odborné společnosti

 
 
 

Standardy péče

 
 
 

Kongresy

 

Časopisy