Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Poruchy štítné žlázy: Novinky
Vybrané články a kazuistiky
Odborná centra
Odborné společnosti
Standardy péče
Kongresy
Další...
 

Antityreoidální léky

Specializace: endokrinologie
Téma: Poruchy štítné žlázy

Vydáno: 24.2.2014

Antityreoidální léky

Antityreoidální léky mají své definované místo v terapii hypertyreózy. S ohledem na nežádoucí účinky jednotlivých preparátů je jejich indikace rozdílná.

Hypertyreóza je způsobena excesivní syntézou a sekrecí tyreoidálních hormonů. Vede k významné stimulaci metabolismu. Mezi nejčastější příčiny hypertyreózy patří zejména Gravesova-Basedowova choroba, toxický adenom či toxická multinodulární struma.

Antityreoidální léky (ATD) patří do skupiny thionamidů a zahrnují propylthiouracil, karbimazol a jeho aktivní metabolit methimazol (neboli thiamazol). Mají potenciál hypertyreózu efektivně kontrolovat. V případě toxických adenomů a toxické multinodulární strumy jsou ATD používány pouze v přípravě na definitivní výkon (terapie radioaktivním jódem nebo tyreoidektomie). U Gravesovy-Basedowovy nemoci jsou ATD hodnotnou alternativou jiných léčebných metod. Data z přelomu století ukazují, že dochází k nárůstu celkově předepsaných ATD, což lze vysvětlit i tím, že se stávají primární terapií pro Graves-Basedowovu chorobu i v zemích, které tradičně volily jiné terapeutické možnosti.

Profesor Luigi Bartalena z italské Varese ve svém souhrnném článku zabývajícím se aktuálně dostupnými ATD hodnotí různé věkové kategorie a různé indikace pro využití těchto léčiv. Srovnává také různé režimy ATD terapie, tedy titrační metodu, užívající co nejnižší dávku léku k udržení eutyreózy, či režim blokující činnost štítné žlázy a současně substituující levotyroxin.

Obecně lze říci, že vedlejší účinky ATD jsou spíše mírné, nicméně vzácně se mohou objevit také významné, či dokonce život ohrožující nežádoucí účinky, zejména agranulocytóza, těžká hepatotoxicita či vaskulitida. Tyto významné nežádoucí účinky se mohou vyskytnout častěji a bez závislosti na dávce u propylthiouracilu než u methimazolu. Je nezbytné pacienta vždy informovat o možných, i vzácných nežádoucích účincích této terapie tak, aby byl schopen rozeznat obtíže a vyhledat co nejdříve lékařskou pomoc.

ATD přestavují léčbu volby u těhotných a kojících žen, léčbu první linie u dětí a adolescentů. Doporučení expertů mluví u hypertyreózy spíše ve prospěch methimazolu oproti propylthiouracilu. Propylthiouracil má nicméně své místo v terapii, zejména v prvním trimestru těhotenství, kdy existuje riziko rozvoje methimazolové embryopatie.

Relapsy hypertyreózy po vysazení ATD jsou časté (50–60 %) a pak je nezbytné v terapii zvolit definitivní léčebné řešení.

(eza)

Zdroj: Bartalena L. Antithyroid drugs. Publikováno v časopise Thyroid International 2/2011 – dostupné na www.thyrolink.com

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4/5, hodnoceno 2x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vztah mezi růstovým hormonem a osou hypotalamus – hypofýza – štítnice

Podávání růstového hormonu (RH) dospělým i dětem s i bez deficience RH může vést ke změnám v ose hypotalamus – hypofýza – štítnice (HHŠ). Tyto změny zahrnují pokles sérového tyroxinu (T4), zvýšení sérového trijódotyroninu (T3) s poklesem sérového tyroideustimulujícího hormonu (TSH) či bez něj.

Tyreoidální dysfunkce a srdeční postižení

Tyreoidální hormony mají vliv na srdeční funkce. Tento vliv je zprostředkován jednak ovlivněním exprese některých pro srdeční činnost důležitých proteinů, jednak přímým efektem hormonů na kardiovaskulární systém.

Přechodná hypotyroxinémie nedonošených dětí

Tranzientní hypotyroxinémie u předčasně narozených dětí (transient hypothyroxinemiea of prematurity, THOP) je definována jako nízké hladiny tyreoidálních hormonů s normálními hladinami TSH v období kritické periody vývoje mozku u dětí předčasně narozených, a to zejména těch s extrémně nízkým gestačním věkem.



Všechny novinky

Odborné centrum

 

2. Interní klinika - oddělení klinické hematologie FN HK
Sokolská 581
500 05  Hradec Králové

zobrazit

Klinika nukleární medicíny a endokrinologie UK 2. LF a FN Motol (KNME)
V Úvalu 84
150 06  Praha 5 - Motol

zobrazit

Dětská endokrinologická ambulance Nemocnice na Homolce
Roentgenova 2
150 30  Praha 5

zobrazit

3. interní klinika 1. LF UK a VFN
U nemocnice 1
128 08  Praha 2

zobrazit

Endokrinologická ambulance I. interní kliniky FN Ostrava
17. listopadu 1790
708 52  Ostrava-Poruba

zobrazit

III. interní klinika - nefrologická, revmatologická a endokrinologická
Ivana Petroviče Pavlova 185
779 00  Olomouc-Nová Ulice

zobrazit

Endokrinologická ambulance I.interní kliniky FN Plzeň Lochotín
alej Svobody 80
304 60  Plzeň Lochotín

zobrazit

Oddělení nukleární medicíny Nemocnice Blansko
Sadová 33
678 31  Blansko

zobrazit

Interní hepatogastroenterologická klinika FN Brno a LF MU
Jihlavská 20
625 00  Brno

zobrazit

ENDOCARE, s.r.o.
Roškotova 1225/1
14021  Praha 4

zobrazit

Nemocnice České Budějovice, a.s.
B. Němcové 585/54
370 01  České Budějovice

zobrazit

Endokrinologická ambulance II. interní kliniky FN u sv. Anny v Brně
Pekařská 53
656 91  Brno

zobrazit

Endokrinologický ústav
Národní 8
116 94  Praha 1

zobrazit

Gynekologická endokrinologie na Gynekologicko - porodnické klinice 1. LF UK a VFN
Apolinářská 18
128 51  Praha 2

zobrazit

 
 

Odborné společnosti

 
 
 

Standardy péče

 
 
 

Kongresy

 

Časopisy