Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Metabolismus: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Vliv nedostatku hořčíku na zánětlivé procesy u chronických onemocnění

Specializace: gynekologie a porodnictví interní lékařství neurologie
Téma: Metabolismus

Vydáno: 12.11.2014

Vliv nedostatku hořčíku na zánětlivé procesy u chronických onemocnění

Subklinický deficit hořčíku je v populaci relativně běžný, jeho nejčastější příčinou je nedostatečný příjem hořčíku v potravě. Následující článek se zaměřuje na zhodnocení, zda je nedostatek hořčíku predisponujícím faktorem chronického zánětu, který často doprovází kardiovaskulární onemocnění či diabetes mellitus.

Jak nízký příjem hořčíku v potravě (< 250 mg/den), tak nízká hladina hořčíku v séru (≤ 0,75 mmol/l) byly asociovány s vyšší hladinou CRP. Úprava obsahu hořčíku v dietě a následná normalizace jeho sérových koncentrací vedly i k poklesu CRP do normálního rozmezí. Obézní lidé a lidé, kteří trpí chronickým onemocněním, mají často nízké hladiny hořčíku v séru.

Subklinický deficit hořčíku způsobený jeho sníženým příjmem v potravě je predisponujícím faktorem pro vznik chronického zánětu, který může dále vést k rozvoji jiného chronického onemocnění. Hořčík by proto měl být považován za významný mikronutrient, který má vliv na celkové zdraví organismu.

(epa)

Zdroj: Nielsen F. H. Effects of magnesium depletion on inflammation in chronic disease. Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2014 Nov; 17 (6): 525–30; doi: 10.1097/MCO.0000000000000093.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,4/5, hodnoceno 17x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Význam hořčíku v neurologii

Hořčík je jeden z nejdůležitějších prvků v lidském těle. Je důležitým nitrobuněčným kationtem. Jeho množství v těle je odhadováno na 20–30 gramů, uložen je převážně v kostech, kde představuje depozitum pro další uplatnění ve svalech, srdci, játrech, nervovém systému a na nervosvalové ploténce.

MUDr. Gocal: zkušenosti s Magnosolvem

Stárnutí je velmi často spojováno s nedostatkem hořčíku (Mg). Celkové koncentrace hořčíku v plazmě jsou v průběhu života pozoruhodně stálé u zdravých osob, přičemž celková koncentrace Mg v těle a intracelulární koncentrace Mg se s věkem obvykle snižují.

Význam hořčíku pro lidský organismus

Hořčík je prvek s atomovým číslem 12, je to lehký kov s chemickou značkou Mg a latinským názvem Magnesium. V lidském těle je ho 20–30 g, většina ve skeletu, v krystalové mřížce apatitu. Doporučená denní dávka je v průměru 6 mg/kg hmotnosti.Všechny novinky