Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Metabolismus: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Účinek intravenózně a perorálně podávaného hořčíku v léčbě a profylaxi migrény

Specializace: gynekologie a porodnictví interní lékařství neurologie
Téma: Metabolismus

Vydáno: 30.8.2016

Účinek intravenózně a perorálně podávaného hořčíku v léčbě a profylaxi migrény

Metaanalýza randomizovaných kontrolovaných klinických studií hodnotila účinek intravenózně (i. v.) podávaného Mg v léčbě akutní migrény a přínos perorální suplementace Mg pro profylaxi migrény.

Migréna je časté onemocnění postihující přes 11 % populace, častěji ženy. Záchvaty migrény bývají mimo jiné spojovány s deficitem hořčíku (Mg). Byla navržena řada mechanismů, jakými se Mg může podílet na rozvoji ataky migrény: spuštění korové šířící se deprese, snížení uvolňování substance P, stimulace spasmu cerebrálních arterií nebo porucha rovnováhy mezi produkcí energie v mitochondriích a její potřebou. Jednotlivé provedené studie zabývající se přínosem Mg v léčbě a profylaxi migrény nepřinesly jednoznačné závěry. Byla proto provedena metaanalýza randomizovaných kontrolovaných klinických studií, jejíž výsledky byly publikovány v roce 2016.

Rozsah a výsledky analýzy

Data byla získána z elektronických lékařských databází, ve kterých byly vyhledány studie publikované v období od založení databází do února 2015. Do metaanalýzy bylo zahrnuto celkem 21 studií: 11 prací (s celkem 948 účastníky) se zabývalo vlivem i. v. podaného Mg na léčbu akutního záchvatu migrény a 10 studií (s celkem 789 účastníky) zkoumalo přínos perorálně podávaného Mg pro profylaxi migrény.

Bylo zjištěno, že podání infuze Mg při akutním záchvatu migrény vedlo během 15−45 minut k významné úlevě od bolesti (odds ratio [OR] 0,23), příznivý účinek byl pozorován i 120 minut a 24 hodin po aplikaci infuze (OR 0,20 a 0,25). Perorální suplementace Mg významně snižovala frekvenci záchvatů migrény (OR 0,20) i jejich intenzitu (OR 0,27).

Závěr

Výsledky metaanalýzy randomizovaných kontrolovaných studií potvrdily terapeutický přínos Mg u pacientů s migrénou. Autoři studie doporučují zařadit podávání hořčíku do běžné praxe jako součást profylaxe i léčby migrény.

(blu)

Zdroj: Chiu H. Y. Effects of intravenous and oral magnesium on reducing migraine: a meta-analysis of randomized controlled trials. Pain Physician 2016 Jan; 19 (1): E97−E112.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,9/5, hodnoceno 21x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Magnezium z pohledu ambulantního gynekologa

Hořčík neboli magnezium je nezbytný prvek pro mnoho procesů v organismu, je to čtvrtý nejdůležitější kation v lidském těle. Je kofaktorem více než 300 enzymů, které regulují biochemické procesy, včetně proteosyntézy, hladiny glykémie, svalové a nervové funkce a regulace krevního tlaku.

Efekt a bezpečnost podávání MgSO4 v roli neuroprotektiva pro nedonošené děti

Metanalýza zveřejněná letos v lednu v časopisu Medicine se zabývá vyhodnocením asociace antenatálního podávání MgSO4 ženám s vysokým rizikem předčasného porodu a možností neuroprotekce závažných postižení CNS u jejich potomků.

Hořčík u pacientů s interním onemocněním

U pacientů s interním onemocněním se setkáváme s rozličnými kombinacemi minerálových dysbalancí při mnoha diagnózách. Nedostatek či nadbytek konkrétního prvku nám může napomoci ke stanovení diagnózy, v opačném případě je při léčbě chronických nemocí nutné počítat s důsledky léčby v podobě minerálové dysbalance a pokud možno terapii adekvátně upravit.Všechny novinky