Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Metabolismus: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Souvislost mezi hypomagnezémií a těhotenskou hypertenzí potvrzena

Specializace: gynekologie a porodnictví interní lékařství neurologie
Téma: Metabolismus

Vydáno: 6.9.2017

Souvislost mezi hypomagnezémií a těhotenskou hypertenzí potvrzena

Hořčík se coby čtvrtý nejčastější prvek v lidském organismu podílí na mnoha procesech v těle. Mimo jiné reguluje cévní tonus a přispívá tak k udržování fyziologického krevního tlaku. Souvislost mezi hladinou hořčíku a krevním tlakem byla zkoumána v rámci randomizované kontrolované studie porovnávající hladinu hořčíku u žen s fyziologickým těhotenstvím a u žen s těhotenskou hypertenzí.

Úvod

Těhotenskou hypertenzi lze definovat jako vysoký krevní tlak objevující se u žen po 20. týdnu těhotenství, aniž by u nich byly zjištěny známky proteinurie. Tento stav postihuje 6–8 % těhotných žen a jeho etiologie zůstává neznámá. Pokud není hypertenze včas léčena, může způsobit preeklampsii či eklampsii, jež přispívají k předčasnému porodu nebo nízké porodní váze a mohou ohrozit život matky i dítěte.

Sledovaná populace pacientek

Do studie bylo zahrnuto 30 pacientek ve věku 25–35 let s diagnostikovanou těhotenskou hypertenzí. Všechny pacientky byly ve 20.–25. týdnu těhotenství. V kontrolní skupině bylo 30 pacientek stejného věku a stupně gravidity, ovšem bez těhotenské hypertenze. Do studie nebyly zahrnuty pacientky s diabetem, těhotenskou hypertenzí v anamnéze, onemocněním ledvin a poruchami koagulace.

Výsledky

Výsledky ukázaly, že průměrná hladina magnézia, zjišťovaná z odběru 3 ml krve, dosahovala u pacientek s těhotenskou hypertenzí hodnoty 0,42 mmol/l. U kontrolní skupiny činily průměrné hodnoty 1,01 mmol/l. Za hypomagnezémii se považují hodnoty hořčíku v krvi pod 0,7 mmol/l. Normální hodnoty se pohybují mezi 0,7 a 1,05 mmol/l. Výsledky této studie jsou tedy v souladu se zjištěními dalších studií, jež potvrzují sníženou hladinu hořčíku v krvi u pacientek s těhotenskou hypertenzí.

Potřeba Mg v období těhotenství a kojení

Požadavky organismu na hořčík se u žen pohybují okolo 300 mg denně, přičemž toto množství se zvyšuje právě během těhotenství a také v době kojení. Celkové množství hořčíku v těle dosahuje přibližně 20 g. Většina (70 %) se vyskytuje v kostech, 30 % hořčíku se nachází v tkáních a tělesných tekutinách.

Diskuse

Hořčík může ovlivňovat krevní tlak díky svému vlivu na cévní tonus prostřednictvím řady biochemických reakcí, kterých se účastní. Ty ovlivňují nejen kontrakce a dilatace cév, ale také apoptózu buněk, zánětlivé pochody a další. Hořčík katalyzuje produkci vazodilatačně působícího prostacyklinu a oxidu dusnatého a upravuje reakci cév na vazokonstriktory. Nedostatek hořčíku v těhotenství může přispívat nejen k těhotenské hypertenzi, ale také ke spasmům pupečníkových a placentálních cév. Příčinou hypomagnezémie může být nedostatečný přísun hořčíku, chronický průjem, malabsorpční syndrom, užívání některých léků nebo dlouhodobý stres a alkoholismus.

Závěr

Kontrola hladiny hořčíku v krvi u žen s těhotenskou hypertenzí se jeví jako vhodný způsob, jak minimalizovat související komplikace. Včas zjištěná hypomagnezémie může být upravena užíváním doplňků stravy s obsahem hořčíku a zařazením potravin, které jsou přirozeným zdrojem hořčíku, do jídelníčku těhotných žen. Zjištění hladiny hořčíku ve 20. týdnu těhotenství může napovědět, zda existuje predispozice k rozvoji těhotenské hypertenze, a lze tak lépe předcházet případným komplikacím souvisejícím s vysokým krevním tlakem.

(pak)

Zdroj: Bandebuche S., Sagade B., Sontakke A. N. Serum magnesium in pregnancy induced hypertension. Int J Res Med Sci 2013; 1 (4): 413–416.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Migréna u dětí a použití hořčíku v léčbě

Autorka následující práce se zabývá možnostmi léčby migrény a zejména migrenózního statutu u dětí. Jeho epidemiologie je dosud stále neznámá, a to jak u dětských, tak i dospělých pacientů, a často tento stav ani nebývá diagnostikován. Děti a adolescenti přicházejí do ambulancí pro bolest hlavy, přitom 6−7 % z nich nereaguje uspokojivě na infuzní léčbu a musí být přijato k hospitalizaci. Magnézium podané formou infuze je jednou z účinných možností léčby.

Hořčík v klinické praxi

Přestože se jedná o čtvrtou nejčastější minerální látku v našem organismu, hořčíku (Mg) byla donedávna věnována jen malá pozornost. Následující stručný přehled zdůrazňuje důležitost jeho role pro fungování našeho organismu, důsledky jeho deficitu i doporučené denní dávky.

Hladina magnézia má vliv na depresi u pacientů po cévní mozkové příhodě

Deprese často komplikuje uzdravení pacientů po cévní mozkové příhodě a vyskytuje se až u třetiny z nich. Čínští lékaři na souboru pacientů po mrtvici zjišťovali výskyt deprese a současně možnou souvislost s nižší hladinou hořčíku. Magnézium má totiž vliv na receptory v mozku a tím i na kognitivní funkce.Všechny novinky