Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Metabolismus: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Potřeba příjmu hořčíku a hodnocení stavu magnezémie

Specializace: gynekologie a porodnictví interní lékařství neurologie
Téma: Metabolismus

Vydáno: 6.9.2017

Potřeba příjmu hořčíku a hodnocení stavu magnezémie

Dospělé tělo obsahuje přibližně 25 g hořčíku (Mg). Méně než 1 % celkového Mg je přítomno v krevním séru, fyziologické koncentrace Mg se pohybují mezi 0,75 a 0,95 mmol/l. Homeostáza je kontrolována hlavně ledvinami, které obvykle každý den vyloučí asi 120 mg Mg do moči. Doporučená denní dávka (DDD) pro dospělého činí cca 420 mg/den u mužů a u žen 320 mg/den. Hypomagnezémie je pak definována jako hladina sérového Mg < 0,75 mmol/l.

Stanovení hladiny Mg v těle

Hodnocení stavu magnezémie je obtížné, protože hořčík je lokalizován uvnitř buněk nebo v kostech. Nejčastěji používanou a snadno dostupnou metodou pro stanovení hladiny Mg je měření jeho koncentrace v séru, přestože sérové hladiny jen málo korelují s celkovým obsahem hořčíku v těle nebo s jeho koncentracemi v jednotlivých tkáních. Jiné metody pro stanovení hladiny Mg zahrnují měření jeho koncentrace v erytrocytech, slinách a moči.

Příznaky deficitu Mg

Mezi časné známky nedostatku hořčíku patří ztráta chuti k jídlu, nevolnost, zvracení, únava a slabost. S tím, jak se prohlubuje deficit Mg, se mohou objevit i necitlivost, brnění, svalové kontrakce a křeče, záchvaty, změny osobnosti, arytmie a koronární spasmy.

Zdroje Mg

Hořčík je široce zastoupen v rostlinných a živočišných potravinách. Vhodnými zdroji Mg jsou zelená listová zelenina jako špenát, dále luštěniny, ořechy, semena a celozrnné obiloviny. Obecně platí, že potraviny obsahující hrubou vlákninu poskytují hořčík. Některé způsoby zpracování potravin, u obilovin např. vymílání zrna, však podstatně snižují právě obsah Mg. Dalším zdrojem mohou být minerální vody (např. Magnesia udává obsah Mg 170 mg/l) a snadno dostupný je ve formě doplňků stravy. Je třeba mít též na paměti, že hořčík bývá součástí některých léčiv (např. antacid a laxativ). 

Absorpce a eliminace Mg

Vstřebává se přibližně 30−40 % přijatého hořčíku. Absorpce Mg z různých doplňků stravy se liší. Studie prokázaly, že Mg vázané ve formě aspartátu, citrátu, laktátu a chloridu je absorbováno úplněji než z oxidu a síranu hořečnatého. Vyšší příjem hořčíku u zdravých jedinců nepředstavuje zdravotní riziko, protože ledviny eliminují jeho nadbytečné množství močí. Vysoké dávky Mg však mohou způsobit průjem. Laxativní účinky Mg jsou dány osmotickou aktivitou neabsorbovaných solí ve střevě a stimulací motility žaludku.

(ada)

Zdroj: National Institutes of Health − Office of Dietary Supplements. Magnesium: fact sheet for health professionals. NIH 2016 Feb 11. Dostupné na: https://ods.od.nih.gov/factsheets/Magnesium-HealthProfessional

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4,1/5, hodnoceno 7x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Migréna u dětí a použití hořčíku v léčbě

Autorka následující práce se zabývá možnostmi léčby migrény a zejména migrenózního statutu u dětí. Jeho epidemiologie je dosud stále neznámá, a to jak u dětských, tak i dospělých pacientů, a často tento stav ani nebývá diagnostikován. Děti a adolescenti přicházejí do ambulancí pro bolest hlavy, přitom 6−7 % z nich nereaguje uspokojivě na infuzní léčbu a musí být přijato k hospitalizaci. Magnézium podané formou infuze je jednou z účinných možností léčby.

Hořčík v klinické praxi

Přestože se jedná o čtvrtou nejčastější minerální látku v našem organismu, hořčíku (Mg) byla donedávna věnována jen malá pozornost. Následující stručný přehled zdůrazňuje důležitost jeho role pro fungování našeho organismu, důsledky jeho deficitu i doporučené denní dávky.

Hladina magnézia má vliv na depresi u pacientů po cévní mozkové příhodě

Deprese často komplikuje uzdravení pacientů po cévní mozkové příhodě a vyskytuje se až u třetiny z nich. Čínští lékaři na souboru pacientů po mrtvici zjišťovali výskyt deprese a současně možnou souvislost s nižší hladinou hořčíku. Magnézium má totiž vliv na receptory v mozku a tím i na kognitivní funkce.Všechny novinky