Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Metabolismus: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Nedostatek hořčíku se projevuje u stále více lidí

Specializace: gynekologie a porodnictví interní lékařství neurologie
Téma: Metabolismus

Vydáno: 3.9.2016

Nedostatek hořčíku se projevuje u stále více lidí

Nedostatek hořčíku se projevuje u stále více lidí. Je způsoben převážně zevními vlivy, chronickým stresem, zvýšenou fyzickou námahou, působením některých léků a samozřejmě i nedostatečným příjmem tohoto minerálu. Vyskytuje se u kardiaků, diabetiků, těhotných a kojících žen a lidí pravidelně konzumujících vyšší dávky alkoholu nebo kofeinu. Projevy nedostatku hořčíku jsou s ohledem na důležitost tohoto prvku v organismu velice pestré.

Mezi nejčastější patří mravenčení, svědění, pálení na jazyku, brnění v oblasti rtů, brnění nebo mravenčení prstů, chodidel, svírání na hrudníku až pocit nedostatku vzduchu, pocity bušení, nepravidelné srdeční akce, stavy celkové slabosti, únavy, vyčerpání, bolesti hlavy, zad, závratě až různé křečovité stavy. Hovoříme již o tzv. manifestní tetanii, projevuje se tzv. porodnickou rukou, kdy prsty jsou křečovitě natažené, palec a malíček jsou pod prostředními třemi prsty (ruka tvoří „špetku“) nebo karpopedálními spasmy (křečovitými ohnutími zápěstí a nataženími nohou), stažením svalstva kolem úst (rybí ústa) či tzv. laryngeálním spasmem – pocitem stažení hrdla (globus hystericus) a potížemi při polykání. Nízký obsah hořčíku v organismu je často doprovázen i nízkou hladinou serotoninu, v důsledku čehož se přidružují potíže psychické – sklony ke zvýšené plačtivosti, pocity strachu, úzkosti i deprese nebo psychosomatická onemocnění.

Jak již bylo zmíněno, projevem nedostatku hořčíku jsou i bolesti hlavy. Dnešní uspěchaná doba, nedostatek odpočinku, stresy, přemíra pracovního vytížení a nepravidelná a nesprávná životospráva se podepisují na zdravotním stavu i u mladé generace. Kromě častých projevů tetanie jsou to právě i tenzní až migrenózní bolesti hlavy. Tenzní bolest bývá častější, objevuje se většinou odpoledne, v podvečer a po práci. Lokalizuje se do oblasti spánků a čela, úlevu přináší klid, nejlépe ulehnutí se zavřenýma očima, tlak na spánky a kořen nosu, doplnění chybějících tekutin a hořčíku a nejvíce relaxace v podobě spánku.

Migréna je ještě intenzivnější bolest hlavy postihující i jen polovinu hlavy, mívá často pulzující charakter, bývá spojena s pocity nevolnosti až se zvracením, zhoršuje se při hluku, světelných impulzech, trvá až 3 dny a může být i příčinou pracovní neschopnosti. U některých pacientů se objevuje tzv. aura, většinou světelná, kdy se před nástupem samotných bolestí hlavy objevují různé světelné efekty až po výpadky zorného pole, podle charakteru aury se rozeznávají i aury jiné, motorické, senzitivní nebo řečové. Podkladem těchto projevů jsou cévní změny, zúžení a následné rozšíření průsvitu mozkových cév. Dostatečným přísunem hořčíku do těla snížíme riziko změn v krevních cévách a můžeme tak jednoduše a „levně“ odstranit bolesti hlavy. Studiemi bylo prokázáno, že lidé trpící těmito bolestmi mají i nedostatek hořčíku v organismu. Nelze se vůbec spoléhat na vyšetření hořčíku v krvi, protože hladina sérového Mg je v plazmě většinou zcela normální a nemá vypovídající hodnotu o obsahu tohoto minerálu v našem těle. V profylaxi bolestí hlavy se užívají mnohdy zbytečně nákladné léky, nejčastěji antiepileptika, a přitom stačí tak málo a dostatečnou saturací organismu magnéziem můžeme významně zlepšit kvalitu života našich pacientů.

V ambulantní praxi používám v léčbě pro jeho mimořádně dobrý klinický efekt granulát Magnosolv. Tento lék je navíc možné podávat v době těhotenství a kojení, kdy je užívání mnoha jiných léčiv kontraindikováno. Přípravek Magnosolv obsahuje 365 mg (15 mmol) ionizovaného (tudíž vstřebatelného) hořčíku a ve srovnání s jinými perorálními preparáty obsahujícími Mg představuje jeho nejúčinnější formu perorální suplementace. Moje letité zkušenosti s jeho podáváním zcela korelují s již dostatečnou evidencí pro užívání magnézia v profylaktické terapii migrenózních bolestí hlavy, která je založená na výsledcích několika randomizovaných kontrolovaných studií.

MUDr. Juraj Serafin
neurologická klinika
Školní 474
Jablunkov 739 91

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,4/5, hodnoceno 28x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Účinek intravenózně a perorálně podávaného hořčíku v léčbě a profylaxi migrény

Metaanalýza randomizovaných kontrolovaných klinických studií hodnotila účinek intravenózně (i. v.) podávaného Mg v léčbě akutní migrény a přínos perorální suplementace Mg pro profylaxi migrény.

Magnezium z pohledu ambulantního gynekologa

Hořčík neboli magnezium je nezbytný prvek pro mnoho procesů v organismu, je to čtvrtý nejdůležitější kation v lidském těle. Je kofaktorem více než 300 enzymů, které regulují biochemické procesy, včetně proteosyntézy, hladiny glykémie, svalové a nervové funkce a regulace krevního tlaku.

Efekt a bezpečnost podávání MgSO4 v roli neuroprotektiva pro nedonošené děti

Metanalýza zveřejněná letos v lednu v časopisu Medicine se zabývá vyhodnocením asociace antenatálního podávání MgSO4 ženám s vysokým rizikem předčasného porodu a možností neuroprotekce závažných postižení CNS u jejich potomků.Všechny novinky