Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Metabolismus: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Hořčík v klinické praxi

Specializace: gynekologie a porodnictví interní lékařství neurologie
Téma: Metabolismus

Vydáno: 29.5.2017

Hořčík v klinické praxi

Přestože se jedná o čtvrtou nejčastější minerální látku v našem organismu, hořčíku (Mg) byla donedávna věnována jen malá pozornost. Následující stručný přehled zdůrazňuje důležitost jeho role pro fungování našeho organismu, důsledky jeho deficitu i doporučené denní dávky.

Klíčová role hořčíku v lidském organismu

Dnes se předpokládá, že Mg je kofaktorem více než 300 enzymatických reakcí a klíčovou roli hraje především v energetickém metabolismu (ATP). Dále je tento prvek nezbytně nutný pro syntézu DNA a RNA, proliferaci buněk a syntézu proteinů. Z fyziologického hlediska je důležitý pro cévní tonus, regulaci krevního tlaku, excitabilitu myokardu, metabolismus inzulinu, svalovou kontrakci, nervové vedení, neuromuskulární přenos aj.

Chronický deficit Mg a jeho důsledky

Epidemiologické studie v Evropě a Severní Americe ukázaly, že lidé, kteří konzumují dietu západního typu, mají nízký příjem Mg, tj. < 30–50 % doporučené denní dávky (DDD), a že za posledních 100 let se příjem Mg dramaticky snížil z přibližně 500 mg/den na 175–225 mg/den. Za chronický deficit Mg je považována hodnota Mg v séru < 0,75 mmol/l, i když je třeba si uvědomit, že hodnota v séru představuje pouze 0,3 % celkového Mg v těle.

Nízké hladiny Mg jsou spojovány s řadou chronických onemocnění, jakými jsou inzulinová rezistence a diabetes mellitus 2. typu, metabolický syndrom, hypertenze, ateroskleróza, kardiovaskulární onemocnění (včetně náhlé mozkové příhody), Alzheimerova nemoc, deprese, migréna, poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), osteoporóza, premenstruační syndrom, preeklampsie a eklampsie, urolitiáza, astma aj.

Doporučené denní dávky

V současné době doporučená denní dávka pro Mg činí 80 mg/den u dětí ve věku 1–3 let a 130 mg/den u dětí ve věku 4–8 let. U chlapců ve věku 9–13 let činí hodnota DDD 240 mg/den a zvyšuje se na 420 mg/den u mužů. U dívek se DDD pro Mg pohybuje mezi 240 mg/den (ve věku 9–13 let) a 360 mg/den (ve věku 14–18 let). DDD pro dospělé ženy činí 320 mg/den. 

Závěr

Vzhledem k široké plejádě účinků může suplementace hořčíku přinést benefit v prevenci i terapii řady onemocnění, především neuromuskulárních, nervových a kardiovaskulárních.  

(ada)

Zdroj: Grober U., Schmidt J., Kisters K. Magnesium in prevention and therapy. Nutrients 2015; 7 (9): 8199–8226, doi: 10.3390/nu7095388.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Hladina magnézia má vliv na depresi u pacientů po cévní mozkové příhodě

Deprese často komplikuje uzdravení pacientů po cévní mozkové příhodě a vyskytuje se až u třetiny z nich. Čínští lékaři na souboru pacientů po mrtvici zjišťovali výskyt deprese a současně možnou souvislost s nižší hladinou hořčíku. Magnézium má totiž vliv na receptory v mozku a tím i na kognitivní funkce.

Suplementace magnéziem může zlepšovat glykemické i kardiovaskulární parametry

Metaanalýzy randomizovaných kontrolovaných studií (RCT) publikované v posledních měsících ukazují příznivý vliv suplementace magnéziem na glykemické parametry a kardiovaskulární rizikové faktory u diabetiků i nediabetiků.

Léčebné využití hořčíku: Kdy jej podávat a jak?

Přinášíme stručný přehled diagnóz, u kterých je podávání hořčíku užívaným a efektivním léčebným postupem, i dalších situací, ve kterých je jeho podání vhodné.Všechny novinky