Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

Videa
Rozhovory
Kazuistiky
Nástěnka
Knihy
Zábava
Anketa

Novinky z oboru

Archiv


 Hledat

Nalezeno 225 záznamů z celkového počtu 225, zobrazeny 1. - 10.

 
 

Alzheimerova choroba a onemocnění srdce – existuje souvislost?


Srdeční selhání a Alzheimerova choroba jsou věkem podmíněná onemocnění, jejichž výskyt celosvětově roste. Srdeční selhání je příčinou 36 % úmrtí z kardiovaskulárních příčin, Alzheimerova choroba (AD) je pátou nejčastější příčinou úmrtí pacientů ve věku 65 let a starších. Přibývá vědeckých důkazů o tom, že existuje řada asociací mezi oběma onemocněními, a níže prezentovaná studie přidává další z nich.

zobrazit

Masturbační chování žen v ČR − dotazníková studie


Ani v současné době, přinášející do oblasti sexuality rozvolnění pravidel a odtabuizování mnoha témat, není masturbace (onanie) běžným tématem rozhovoru. V případě žen, jak se zdá, je tento ostych ještě silnější. Jelikož provedené výzkumy zaměřující se na masturbační chování žen v ČR nebyly dostatečně podrobné a některé z nich mohou ukazovat již neaktuální výsledky, zaměřila se prezentovaná studie na podrobnější výzkum této sexuální oblasti.

zobrazit

Hluboká stimulace globus pallidus zlepšila klinické příznaky u pacientky s refrakterním parkinsonismem a genetickou mutací


Autoři prezentované práce se zabývali účinky hluboké mozkové stimulace (DBS) u pacientky s Parkinsonovou nemocí s genetickou mutací, která se projevuje v rané dospělosti.

zobrazit

Děti narozené ženám po čtyřicítce pomocí asistované reprodukce mají méně vrozených vývojových vad


U dětí narozených pomocí asistované reprodukce ženám starším 40 let se vyskytují vrozené vývojové vady (VVV) méně často než u dětí stejně starých žen, které otěhotněly přirozenou cestou. S tímto tvrzením přišli vědci z univerzity v australském Adelaide.

zobrazit

Souvislost mezi podílem tukové tkáně v těle a rozvojem rakoviny


Cílem studie mezinárodního týmu vědců bylo zjistit, jestli existuje nějaká spojitost mezi podílem tukové tkáně v těle a rizikem rozvoje rakoviny. Jednalo se o rozsáhlou metaanalýzu systematických rešerší nebo menších metaanalýz, které byly ručně vybrány z databází PubMed, Embase a Cochrane.

zobrazit

Chirurgická versus konzervativní terapie rekurentní a probíhající levostranné divertikulitidy


Pacienti s rekurentními či perzistujícími obtížemi po proběhlé levostranné divertikulitidě jsou indikovaní ke konzervativní nebo chirurgické terapii. Až do současné doby přitom nebyly k dispozici žádné výzkumy porovnávající obě modality léčby. Cílem studie DIRECT bylo zhodnotit, která z modalit vede k lepší kvalitě života pacientů.

zobrazit

Ve Velké Británii propukl spor o zrušení „sexistického“ příplatku a „trapných“ konzultací v lékárnách


Britská poradenská služba pro plánované těhotenství (BPAS) vyvolala koncem roku 2016 ostrý spor kvůli výdeji nouzové (emergentní, postkoitální) kontracepce. Jde o přípravek Levonelle One Step s obsahem levonorgestrelu, v ČR registrovaný jako Postinor-2 nebo Escapelle.

zobrazit

Interakce paracetamolu s kofeinem


Přestože je na českém trhu hned několik přípravků obsahujících kombinaci paracetamolu a kofeinu, jejich vzájemné interakce nejsou tak zřejmé, jak by se na první pohled mohlo zdát.

zobrazit

Benzodiazepiny a zvýšené riziko zlomenin u pacientů s Alzheimerovou chorobou


Benzodiazepiny a jim podobná léčiva (např. zolpidem) je bezpečné užívat pouze krátkodobě, protože zvyšují riziko zlomenin kyčle. Zejména se to však týká pacientů s Alzheimerovou chorobou, kteří již mají oproti zdravé populaci stejného stáří toto riziko zvýšené až dvojnásobně.

zobrazit

Rekombinantní vakcína proti ebole − konečné výsledky studie fáze I


Zatím nejhorší epidemie viru ebola přinesla více než 28 tisíc nakažených a 11 tisíc úmrtí. Počátkem tohoto roku byly v The New England Journal of Medicine publikovány konečné výsledky klinické studie fáze I pro rekombinantní vakcínu proti onemocnění virem ebola.

zobrazit

 
 
 
 
 
 

diskuze