Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

Videa
Rozhovory
Kazuistiky
Nástěnka
Knihy
Zábava
Anketa

Novinky z oboru

Archiv


 Hledat

Nalezeno 221 záznamů z celkového počtu 221, zobrazeny 1. - 10.

 
 

Souvislost mezi podílem tukové tkáně v těle a rozvojem rakoviny


Cílem studie mezinárodního týmu vědců bylo zjistit, jestli existuje nějaká spojitost mezi podílem tukové tkáně v těle a rizikem rozvoje rakoviny. Jednalo se o rozsáhlou metaanalýzu systematických rešerší nebo menších metaanalýz, které byly ručně vybrány z databází PubMed, Embase a Cochrane.

zobrazit

Chirurgická versus konzervativní terapie rekurentní a probíhající levostranné divertikulitidy


Pacienti s rekurentními či perzistujícími obtížemi po proběhlé levostranné divertikulitidě jsou indikovaní ke konzervativní nebo chirurgické terapii. Až do současné doby přitom nebyly k dispozici žádné výzkumy porovnávající obě modality léčby. Cílem studie DIRECT bylo zhodnotit, která z modalit vede k lepší kvalitě života pacientů.

zobrazit

Ve Velké Británii propukl spor o zrušení „sexistického“ příplatku a „trapných“ konzultací v lékárnách


Britská poradenská služba pro plánované těhotenství (BPAS) vyvolala koncem roku 2016 ostrý spor kvůli výdeji nouzové (emergentní, postkoitální) kontracepce. Jde o přípravek Levonelle One Step s obsahem levonorgestrelu, v ČR registrovaný jako Postinor-2 nebo Escapelle.

zobrazit

Interakce paracetamolu s kofeinem


Přestože je na českém trhu hned několik přípravků obsahujících kombinaci paracetamolu a kofeinu, jejich vzájemné interakce nejsou tak zřejmé, jak by se na první pohled mohlo zdát.

zobrazit

Benzodiazepiny a zvýšené riziko zlomenin u pacientů s Alzheimerovou chorobou


Benzodiazepiny a jim podobná léčiva (např. zolpidem) je bezpečné užívat pouze krátkodobě, protože zvyšují riziko zlomenin kyčle. Zejména se to však týká pacientů s Alzheimerovou chorobou, kteří již mají oproti zdravé populaci stejného stáří toto riziko zvýšené až dvojnásobně.

zobrazit

Rekombinantní vakcína proti ebole − konečné výsledky studie fáze I


Zatím nejhorší epidemie viru ebola přinesla více než 28 tisíc nakažených a 11 tisíc úmrtí. Počátkem tohoto roku byly v The New England Journal of Medicine publikovány konečné výsledky klinické studie fáze I pro rekombinantní vakcínu proti onemocnění virem ebola.

zobrazit

Snížení finančních nákladů díky zavedení biosimilars v Evropě


Užívání biosimilars je v Evropské unii povoleno od roku 2006. Podobné biologické přípravky již za tak krátké období prokázaly svou efektivitu nejen z medicínského, ale také z ekonomického hlediska. Zavedení biosimilars totiž snížilo finanční náklady vynaložené na terapií mnoha chronických nemocí.

zobrazit

Lednové kolokvium PragueONCO 2017 a nejnovější poznatky v léčbě neuroendokrinních nádorů


Ve dnech 25.−27. ledna proběhlo 8. pražské mezioborové onkologické kolokvium PragueONCO, které se tradičně neslo v duchu motta „Lékaři a sestry různých oborů společně proti zhoubným nádorům“. Součástí jeho programu bylo i minikolokvium věnované nejnovějším poznatkům v léčbě neuroendokrinních nádorů.

zobrazit

Depotní lanreotid – nanotechnologie, která přináší benefit nemocným s neuroendokrinními tumory i zdravotnickému personálu


Depotní lanreotid je prvním léčivem, jehož řízené uvolňování je založeno výhradně na přirozené tvorbě nanostruktur. Unikátní léková forma, příznivá farmakokinetika, ale také profil účinnosti a bezpečnosti samotného léčiva a snadnost aplikace může zvýšit kvalitu života pacientů a šetřit čas zdravotníků.

zobrazit

S diagnostikou nádorů neznámého origa může pomoci epigenetické profilování


Profil metylace genů může s vysokou senzitivitou i specificitou pomoci odhalit původ nádoru neznámého primárního origa, jak ukázala retrospektivní analýza publikovaná v srpnu 2016 v časopisu The Lancet Oncology.

zobrazit

 
 
 
 
 
 

diskuze