Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

Novinky z oboru

Archiv


 Hledat

Nalezeno 292 záznamů z celkového počtu 292, zobrazeny 1. - 10.

 
 

Léčba bolesti a horečky u dětí


Ke zmírnění bolesti a horečky u dětí lze použít rovněž kombinovaný homeopatický přípravek s klinicky ověřenou účinností.

zobrazit

Strojové učení a umělá inteligence v diagnostice: Jaká bude role lékaře v budoucnosti?


Pro lékařskou profesi je charakteristický zásadní význam zkušeností. Patolog s větší zkušeností viděl o stovky preparátů více než jeho méně zkušený kolega, a lze tedy předpokládat, že jeho diagnóza bude přesnější. Obdobnou situaci lze pozorovat u radiologů, internistů a samozřejmě také v chirurgických profesích. V posledních letech ovšem zároveň došlo k mohutnému rozvoji strojového učení a snahám o aplikaci tohoto principu v medicíně, zejména v diagnostických oborech. Má tedy strojové učení potenciál dramaticky transformovat současnou roli lékaře?

zobrazit

WHO plánuje zařadit závislost na hraní her mezi duševní poruchy


Počítačové hry způsobují závislost pouze u zlomku lidí, vzhledem k narůstajícímu počtu uživatelů tohoto druhu zábavy se však jedná o nezanedbatelné číslo. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto plánuje zařadit do 11. revize Mezinárodní klasifikace nemocí (ICD, v češtině označována zkratkou MKN) hraní počítačových a jiných videoher mezi duševní poruchy.

zobrazit

Kolekce jaro/léto 2018 přináší novinky i osvědčené modely pro lékařky a lékaře


Společnost Cadenza představuje kolekci jaro/léto 2018. Jednička na českém trhu v profesním odívání chce opět bodovat tím, že pracovní oděvy určené pro lékařky a lékaře mohou být nejen kvalitní a funkční, ale i pohodlné a slušivé.

zobrazit

Částečný zákaz amalgámových plomb v České republice − adaptace evropského nařízení o rtuti


Od poloviny roku 2018 má v České republice začít platit zákaz zavádění amalgámových plomb těhotným ženám a dětem do 15 let věku. Jako výplň zubu již nebude hrazen nedózovaný amalgám, ale skloionomerní cement. Stane se tak kvůli nařízení Evropské komise.

zobrazit

Horké nápoje mohou přispívat k riziku rozvoje karcinomu jícnu


Výsledky kohortové studie naznačují, že milovníci horkého čaje zvyšují riziko vzniku karcinomu jícnu, pokud současně popíjejí alkohol či kouří.

zobrazit

Metformin zlepšuje u žen se syndromem polycystických ovarií pravidelnost menstruačního cyklu i hormonální a metabolický profil


Autoři nedávno publikované studie zjistili, že podávání metforminu vede u žen se syndromem polycystických ovarií (PCOS) již během prvních 6 měsíců léčby ke zlepšení pravidelnosti menstruačního cyklu, snížení body mass indexu (BMI), hladiny testosteronu a luteinizačního hormonu (LH). Tento výzkum se od předchozích podobných prací liší tím, že do něj byly zařazeny nejen ženy obézní nebo s nadbytkem androgenů, ale i ženy s PCOS s normální hmotností a normálními hladinami testosteronu.

zobrazit

Hluk z dopravy zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění


Aktualizovaný přehled recentně publikovaný v Journal of the American College of Cardiology přináší další důkazy pro hypotézu, že expozice hluku ze silniční a letecké dopravy zvyšuje riziko srdečních onemocnění. Autoři této práce také popisují potenciální patofyziologické mechanismy, které tuto souvislost mohou vysvětlovat.

zobrazit

Platinou navozená neurotoxicita − přehled možných mechanismů vzniku


Platinové deriváty (cisplatina, karboplatina, oxaliplatina) jsou důležitou součástí řady chemoterapeutických režimů v léčbě mnoha solidních tumorů. Navzdory svým příznivým protinádorovým účinkům mohou působit závažné nežádoucí vedlejší efekty, jako je např. neurotoxicita.

zobrazit

Zobrazovací metody v diagnostice revmatické polymyalgie


Článek se zabývá úlohou a výpovědní hodnotou zobrazovacích metod užívaných ke zpřesnění diagnostiky revmatické polymyalgie.

zobrazit

 
 
 
 
 
 

nejčtenější články