Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

Novinky z oboru

Archiv


 Hledat

Nalezeno 246 záznamů z celkového počtu 246, zobrazeny 1. - 10.

 
 

Akutní apendicitida, nebo salmonelóza?


Ruku na srdce, kolikrát už jste se zamysleli nad tím, jestli pacientovy příznaky způsobila salmonelóza, NEBO apendicitida? Přitom tyto jednotky mohou být přítomné zároveň, a dokonce je prokázán jejich kauzální vztah.

zobrazit

Preskripční strategie pro antibiotika v léčbě nekomplikovaných infekcí dolního respiračního traktu


Nekomplikované infekce dolního respiračního traktu jsou nejčastějším akutním onemocněním léčeným v rámci primární péče v rozvinutých zemích. Podstatná část pacientů je léčena antibiotiky. Britští autoři se zaměřili na vliv různých preskripčních strategií antibiotické léčby na nepříznivé výsledky nekomplikovaných infekcí dolního respiračního traktu u dospělých a mladistvých starších 16 let.

zobrazit

Snížení rizika úmrtí na nádory plic v souvislosti s užíváním ibuprofenu


Na souvislost chronických zánětů a zvýšení rizika plicních nádorů již poukázala řada studií. Epidemiologická data také naznačují, že léčiva používaná k potlačení zánětu toto riziko naopak snižují. Američtí autoři v prezentované práci zkoumali souvislost mezi fatálním karcinomem plic a užíváním nesteroidních protizánětlivých léčiv (NSAIDs) s využitím velkého objemu dat z programu klinických studií NHANES III.

zobrazit

Střevní mikrobiota, její význam a možnosti ovlivnění


Střevní mikrobiota je komplexní ekosystém obsahující více než 1000 druhů se 7000 kmeny a představuje více než 150x větší množství genů než lidský genom. Mikrobiota má široký vliv na metabolizmus hostitele a jeho imunitní systém. Z tohoto důvodu je označována za „virtuální orgán“.

zobrazit

Výskyt migrény v souvislosti s dysbalancí či přílišnou interferencí profesního a rodinného života


Rozsáhlá brazilská studie, jejíž výsledky byly publikovány na sklonku loňského roku, sledovala souvislost mezi výskytem migrény a faktory (ne)vyvážeností pracovního a rodinného života.

zobrazit

Antioxidant z brokolice může pomoci v boji s diabetem


Sulforafan je antioxidant nacházející se v brukvovité zelenině, jeho nejbohatším zdrojem jsou růžičky brokolice. Podle studie publikované letos v červnu v časopisu Science Translational Medicine by tento antioxidant mohl pomáhat v léčbě diabetu 2. typu (DM2), protože redukuje nadměrnou produkci glukózy játry.

zobrazit

Nechat pacienty vnímat tinitus jako negativní jev pomáhá chránit psychiku


Techniky zvládání tinitu jsou předmětem výzkumu i různě koncipovaných studií. Jejich validitu ovšem komplikují faktory, jako nejasné definice zvládání problému (coping) či nesoulad metodologických a statistických parametrů. Přesto však mohou praktičtí i odborní lékaři mnohé poznatky aplikovat v praxi a hlubší zkoumání může být ponecháno například na úroveň psychosociálního výzkumu.

zobrazit

Zdravotní stav spojený s rekurentním potrácením – je BMI vrcholkem ledovce?


Oproti sporadickému potratu je rekurentní potrácení velmi vzácné a týká se zhruba 1 % párů snažících se o dítě. Příčina je velmi často nejasná a není zde k dispozici mnoho léčebných možností, což je frustrující nejen pro pacienty, ale také pro lékaře.

zobrazit

Antidepresiva zvyšují riziko tromboembolické nemoci u žen


Někteří vědci přicházejí s hypotézou, že deprese a užívání antidepresiv jsou asociovány se zvýšeným rizikem tromboembolické nemoci (TEN). Za tímto účelem vznikla rozsáhlá prospektivní studie publikovaná v květnu 2017 v Journal of the American Heart Association, která tuto domněnku potvrzuje.

zobrazit

Golf prodlužuje život, zjistil tým lékařů ve Švédsku


Chcete žít déle? Hrajte golf! Tak by mohla znít rada profesora Anderse Ahlboma, který zveřejnil studii, na základě které golf snižuje riziko úmrtí o čtyřicet procent. A golfisté tak mají šanci, že budou žít až o pět let déle.

zobrazit

 
 
 
 
 
 

diskuze