Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

Novinky z oboru

Archiv


 Hledat

Nalezeno 279 záznamů z celkového počtu 279, zobrazeny 1. - 10.

 
 

Černý fluidothorax − kuriózní kazuistika


Nápadné zabarvení punktátů je vždy zajímavým zjištěním. Odstíny mezi žlutou a červenou snad nikoho nepřekvapí, ale co když je černý?

zobrazit

Somatizace stresu – typické projevy a možnosti řešení


Chronický stres je často doprovázen obtížemi somatického charakteru. Stanovení přesné diagnózy je v takových případech komplikované a somatické symptomy mnohdy zůstávají z lékařského hlediska neobjasněny. Přesto je potřeba jim věnovat pozornost a zvyšovat informovanost na poli psychosomatiky.

zobrazit

Lactobacillus – probiotikum pro zdraví matky i dítěte


Součástí programu 9. konference sekce infekčních nemocí v gynekologii a porodnictví České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP, konané 20. ledna 2018 v Praze, byla přednáška MUDr. Martina Gregory s názvem „Lactobacillus – probiotikum pro zdraví matky a dítěte“. Primář dětského oddělení Nemocnice Strakonice se v ní zaměřil na přínosy laktobacilů a bifidobakterií na kojící matky i děti v kojeneckém a batolecím věku.

zobrazit

Macmiror complex − možnosti a úskalí terapie


Vaginální přípravek Macmiror complex, který obsahuje fixní kombinaci oxazolidinového antibiotika nifuratelu (ze skupiny nitrofuranů) a polyenového antimykotika nystatinu, je v gynekologických ordinacích jedním z nejvýznamnějších léků při léčbě vulvovaginitid. O možnostech a úskalích terapie tímto preparátem hovořila ve své přednášce v rámci programu 9. konference sekce infekčních nemocí v gynekologii a porodnictví České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP, konané 20. ledna 2018 v Praze, MUDr. Zuzana Čepická Líbalová z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze a ze soukromé gynekologicko-porodnické ambulance Levret.

zobrazit

Vliv konzumace kávy na zdraví − shrnutí a analýza dostupných studií


Káva je jedním z nejčastěji konzumovaných nápojů po celém světě. I malé individuální účinky na lidské zdraví tak mohou být v populačním měřítku důležité. Recentní studie publikovaná v British Medical Journal hodnotila dostupné vědecké důkazy ohledně vlivu konzumace kávy na lidské zdraví.

zobrazit

Lékaři mohou pacientům doporučit nejen nejvhodnější léčbu


Onkologická či jiná závažná diagnóza výrazně zasahuje – vedle zdravotního stavu – také do finanční situace rodiny pacienta. Kvůli léčbě svého onemocnění nebo onemocnění svých dětí jsou někteří rodinní příslušníci nuceni opustit své zaměstnání, které pro rodinu s nezaopatřenými dětmi představovalo finanční jistotu. Právě na tuto ohroženou skupinu se zaměřuje nadace Dobrý anděl, která rodinám umožňuje, aby se mohly plně soustředit na péči o nemocného a nemusely se zabývat svými tíživými existenčními podmínkami.

zobrazit

Dlouhodobá recidiva a komplikace spojené s elektivní operací břišní kýly


Elektivní operace břišních kýl patří k nejčastějším chirurgickým zákrokům. K posílení břišní stěny po incizi hernie se často používají protetické síťky. Studie dánských vědců zkoumala vliv protetického materiálu na riziko recidivy hernie a dlouhodobé riziko spojené s implantací síťky.

zobrazit

Jóga s dechovým cvičením efektivně doplňuje léčbu antidepresivy


Vlivu jógy na depresivní poruchy se v současnosti věnuje značná pozornost. Lékaři a psychiatři z Pensylvánské univerzity v USA zorganizovali pilotní studii, která měla za cíl zhodnotit účinnost a snášenlivost jógového dýchání sudaršan krija (SKY – Sudarshan Kriya yoga) coby pomocné intervence u pacientů s těžkou depresivní poruchou (MDD) s nedostatečnou odpovědí na antidepresiva.

zobrazit

Komerční kognitivní trénink nemá na mozkové funkce mladých dospělých žádný vliv


Nová studie nedávno publikovaná v Journal of Neuroscience zjistila, že kognitivní trénink nemá žádný vliv na rozhodovací proces zdravého mladého dospělého jedince ani na další mozkové funkce mimo těch, které jsou přímo součástí tréninku.

zobrazit

Golf = sport pro zdraví a delší život, zjistil tým lékařů ve Švédsku


Chcete žít déle? Hrajte golf! Tak by mohla znít rada profesora Anderse Ahlboma, který zveřejnil studii, na základě které golf snižuje riziko úmrtí o čtyřicet procent. A golfisté tak mají šanci, že budou žít až o pět let déle.

zobrazit

 
 
 
 
 
 

nejčtenější články