Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

Novinky z oboru

Archiv


 Hledat

Nalezeno 260 záznamů z celkového počtu 260, zobrazeny 1. - 10.

 
 

Chlape, vy snášíte vejce?


Snad každého muže, který vidí tento rentgenový snímek, napadne jedno slovo: „Au!“ Je to správná asociace a je neuvěřitelné, jak daleko může ureterolitiáza bez větších obtíží dojít. Podrobnosti obsahuje následující kazuistika autorů z polského Štětína.

zobrazit

Od 1. ledna 2018 bude povinná elektronická preskripce.
Jste na ni připraveni?


Elektronický recept (eRecept) je recept vystavený v elektronické podobě. Lékařem vystavený eRecept je uložen do tzv. Centrálního úložiště elektronických receptů (CÚER). Každému eReceptu je přidělen unikátní identifikátor. V lékárně pak lékárník načte identifikátor eReceptu, a pokud je eRecept nalezen v CÚER, vydá předepsaný léčivý přípravek pacientovi. Informace o výdeji léčivého přípravku je zapsána do CÚER.

zobrazit

Zařazení koronárních kalcifikací mezi kardiovaskulární rizikové faktory může pomoci stratifikovat riziko úmrtí z kardiovaskulárních příčin


Výsledky dlouhodobé americké studie zabývající se vztahem mezi kalciovým skóre, celkovou mortalitou a mortalitou z kardiovaskulárních/koronárních příčin byly prezentovány v rámci konference Society of Cardiovascular Computed Tomography (SCCT) 2017 Annual Scientific Meeting, uskutečněné ve Washingtonu, DC.

zobrazit

Kuriózní nález v močovém měchýři


V jedné italské nemocnici zaznamenali před nedávnem velmi zajímavý případ. Jednalo se o pacienta s dysurií a konkrementem v močovém měchýři. Nebyl to ale jen tak ledajaký konkrement.

zobrazit

Vareniklin jako pomocník v léčbě nikotinismu i u psychiatrických pacientů


V současnosti se společnost staví ke kouření stále odmítavěji. A kuřáctví s sebou pro závislého přináší zdravotní rizika i často značné finanční náklady. To vede alespoň část kuřáků k rozhodnutí zbavit se závislosti na tabáku a přestat kouřit. V takové situaci se stále častěji obracejí na lékaře, aby jim s odvykáním pomohli. Jednou z možností, kterou můžeme svým pacientům nabídnout, je lék Champix, jehož účinná látka vareniklin vykazuje vyšší úspěšnost udržení abstinence.

zobrazit

Analgezie v neurointenzivní péči


Doporučené postupy v analgezii mají již několikaletou tradici. Nicméně existují skupiny pacientů, kteří nejsou pro stávající klasický třístupňový systém zcela vhodní. Jednou takovou skupinou jsou pacienti v neurointenzivní péči.

zobrazit

Při dermatitidě uleví pokožce šetrná hygiena i kvalitní přípravky


Péče o senzitivní pokožku seniorů, ale i všech, kteří mají sklon k dermatitidám, například kvůli inkontinenci, vyžaduje šetrné zacházení. Proč jsou správné hygienické postupy i používání vhodné kosmetiky tak důležité?

zobrazit

Péče o pokožku u pacientů trpících inkontinencí


Inkontinence, tedy nechtěný samovolný únik moči, s sebou nese také zvýšené riziko vzniku opruzenin a onemocnění kůže intimních partií. Volbou vhodných inkontinenčních pomůcek a specializovaných prostředků péče o pokožku lze podráždění kůže účinně předcházet a zlepšit tak kvalitu života pacientů.

zobrazit

Zadržené kontaktní čočky − aktuální kazuistika


Kazuistické sdělení popisuje případ 67leté ženy, u které bylo v rámci přípravy na operaci šedého zákalu nalezeno v horním fornixu pravého oka 27 kontaktních čoček.

zobrazit

Dlouhodobá recidiva a komplikace spojené s elektivní operací břišní kýly


Elektivní operace břišních kýl patří k nejčastějším chirurgickým zákrokům. K posílení břišní stěny po incizi hernie se často používají protetické síťky. Studie dánských vědců zkoumala vliv protetického materiálu na riziko recidivy hernie a dlouhodobé riziko spojené s implantací síťky.

zobrazit

 
 
 
 
 
 

diskuze