Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba HPV: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Testování přítomnosti HPV DNA v moči u žen, které se neúčastní screeningových programů

Specializace: gynekologie a porodnictví
Téma: Léčba HPV

Vydáno: 1.9.2015

Testování přítomnosti HPV DNA v moči u žen, které se neúčastní screeningových programů

Ve Francii je ke screeningu nádorů děložního čípku používáno stejně jako v ČR cytologické hodnocení cervikálního sekretu, a to u žen ve věku 25–65 let. Nicméně pokrytí cílové skupiny žen screeningem je nedostatečné. Autoři předkládané studie se proto rozhodli prozkoumat, jestli by možnost testování přítomnosti lidského papilomaviru (HPV) z pohodlí domova compliance zlepšila.

Ženám ve věku 40–65 let, které v posledních třech letech neabsolvovaly povinnou prohlídku u gynekologa, byly rozeslány dopisy s oznámením, že je k dispozici nová metoda, která umožňuje screening nádoru děložního čípku provést z moči získané v pohodlí domova. Celkem bylo osloveno 5000 žen, z nichž 771 skutečně do virologické laboratoře zaslalo vzorek moči. Pomocí PCR bylo nakonec analyzováno 687 vzorků. U 29 žen byl nalezen high-risk typ HPV, 28 z nich následně absolvovalo i kontrolní stěr a kolposkopii. U devíti pacientek byl zjištěn abnormální výsledek cytologie, cervikální intraepiteliální neoplazie stupně III (CINIII) byla histologicky potvrzena ve třech případech.

V této studii projevily ženy o HPV DNA testování z moči zájem, a to i ty, které se jinak screeningu neúčastní. Mezi takto vyšetřenými byl vysoký záchyt high-grade cervikálních lézí.

(epa)

Zdroj: Ducancelle A., Reiser J., Pivert A., et al. Home-based urinary HPV DNA testing in women who do not attend cervical cancer screening clinics. J Infect. 2015 May 8; pii: S0163-4453(15)00152-8; doi: 10.1016/j.jinf.2015.05.001. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,4/5, hodnoceno 27x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Přímý efekt očkování proti HPV současně u chlapců i dívek – analytická studie

Očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) je dnes zavedeno v řadě zemí s cílem ochránit dívky a ženy před nádorem děložního čípku. Rozšíření očkovacího programu i na chlapce by mohlo znamenat přínos i pro ženy, i když tento přínos bude nejspíše malý. Narůstající důkazy o roli HPV infekce v rozvoji jiných nádorů tak otvírají další oblast pro protektivní efekt HPV vakcinace. Jaká je role očkování chlapců v prevenci nádorů spojených s HPV infekcí?

Vakcinace proti lidskému papilomaviru v USA v letech 2006–2012

Studie o proočkovanosti populace jsou důležité mimo jiné i proto, že ukazují nové způsoby, jak využití vakcíny zvýšit. Autoři následující práce se zaměřili na vakcínu proti lidskému papilomaviru (HPV) – sledovali počet zahájených a dokončených očkování u žen a dívek v USA mezi lety 2006 a 2012.

Snížení prevalence cervikálních lézí CIN2+ s pozitivitou HPV16/18 u žen po aplikaci vakcíny proti HPV

V letech 2008–2012 proběhla v USA multicentrická studie, která prokázala pozitivní efekt očkování vakcínou proti lidskému papilomaviru (HPV) na výskyt CIN2+ lézí s pozitivitou HPV16/18.Všechny novinky