Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba HPV: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Podíl HPV-pozitivních orofaryngeálních karcinomů stoupá zejména u mužů

Specializace: gynekologie a porodnictví
Téma: Léčba HPV

Vydáno: 22.2.2015

Podíl HPV-pozitivních orofaryngeálních karcinomů stoupá zejména u mužů

V západních zemích přibývá případů HPV-pozitivního orofaryngeálního skvamocelulárního karcinomu (OPSSC), přičemž 80 % pacientů tvoří muži. Epidemiologické údaje ukazují, že jde o důsledek pohlavního šíření lidského papilomaviru (HPV). Je proto vhodná individualizovaná léčba těchto karcinomů a očkování chlapců proti HPV.

V roce 2007 zařadila Mezinárodní agentura pro výzkum proti rakovině (IARC) mezi rizikové faktory OPSSC vedle kouření a konzumace alkoholu také HPV. HPV-pozitivní OPSSC postihuje převážně tonzily a kořen jazyka. Vyskytuje se často u osob, které nikdy nekouřily, a vykazuje lepší odpověď na léčbu než HPV-negativní OPSSC. U řady pacientů proto není nutná tak intenzivní chemoradioterapie, jaká je dnes obvyklá.

Podíl HPV-pozitivních OPSSC v poslední době v západních zemích stoupá a postižení pacienti častěji uvádějí časné zahájení sexuálního života a více sexuálních partnerů. Proto se předpokládá souvislost mezi zvyšující se incidencí těchto karcinomů a pohlavním přenosem HPV.

Z těchto faktů tedy pro medicínu vyplývá potřeba individualizace léčby OPSCC podle detekce HPV a zvážení možnosti očkování chlapců proti HPV.

(zza)

Zdroj: Dalianis T. Human papillomavirus (HPV) and oropharyngeal squamous cell carcinoma. Presse Med. 2014 Nov 11; 43 (12P2): e429–e434; doi: 10.1016/j.lpm.2014.08.010. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,7/5, hodnoceno 7x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Riziko nově zjištěné infekce HPV i cervikální dysplazie u žen s touto infekcí přetrvává do vyššího věku

I když incidence infekce lidským papilomavirem (HPV) s věkem rychle klesá, riziko cervikální intraepiteliální neoplazie stupně ≥ 3 (CIN3+) se s narůstajícím věkem snižuje jen mírně. Ukázala to americká studie zahrnující téměř milion žen ve věku 30–64 let.

Při opakované konizaci děložního čípku byly zjištěny případy nově získané infekce HPV

Ze 49 žen, které podstoupily opakovanou konizaci děložního čípku z důvodu cervikální intraepiteliální neoplazie (CIN), byla u 3 pacientek zjištěna nová infekce lidským papilomavirem (HPV), pravděpodobně získaná mezi 1. a 2. konizací (u 1 pacientky HPV16/52/56, u 1 pacientky HPV39 a u 1 pacientky s přetrvávající pozitivitou HPV52 nová infekce HPV16). U ostatních pacientek byla nalezena perzistující infekce HPV, většinou HPV16/18.

Souvislost mezi migrénou a očkováním proti HPV se nepodařilo prokázat

Průzkum provedený v Nizozemsku, který pomocí několika metod hodnotil souvislost mezi výskytem migrény a očkováním proti lidskému papilomaviru (HPV), neukázal žádnou statisticky významnou korelaci.Všechny novinky