Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba HPV: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Optimálního přínosu očkování proti HPV lze dosáhnout při vakcinaci před 14. narozeninami

Specializace: gynekologie a porodnictví
Téma: Léčba HPV

Vydáno: 28.2.2015

Optimálního přínosu očkování proti HPV lze dosáhnout při vakcinaci před 14. narozeninami

Očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) má nejvyšší účinnost, pokud je provedeno před prvním pohlavním stykem. Průzkum provedený v Německu ukázal, že pouze 5 % žen má pohlavní styk před 14. rokem věku. Očkování by tedy mělo být dokončeno do 14. narozenin. Za předpokladu podobného chování českých dívek je toto zjištění v souladu s českou praxí, kdy je očkování hrazeno u dívek ve věku 13–14 let.

V Německu je očkování proti HPV hrazeno u dívek ve věku 12–17 let. Z důvodu prudkého nárůstu výskytu HPV infekce brzy po pohlavním styku je z důvodu optimalizace očkování nutné znát údaje o věku při prvním pohlavním styku specifické pro danou zemi. Němečtí autoři proto provedli průzkum, jehož primárním cílem bylo popsat sexuálním chování mladých žen.

V období 2010–2012 provedli průřezovou studii u náhodně vybraných žen ve věku 20 až 25 let. Použili strukturovaný dotazník, ve kterém ženy samostatně vyplňovaly sociodemografické údaje, informace o sexuálním chování včetně věku při prvním pohlavním styku a informace o očkování proti HPV.

Zúčastnilo se celkem 823 žen (14,2 % oslovených žen) a 95,4 % z nich uvádělo, že již mělo pohlavní styk. Před 18. rokem mělo pohlavní styk 70 % dívek, ovšem před 14. rokem pouze 5 % dívek. Nižší věk v době prvního pohlavního styku koreloval nezávisle s vyšším počtem sexuálních partnerů, s kouřením a těhotenstvím.

Autoři došli k závěru, že optimalizace účinnosti očkování proti HPV v Německu lze dosáhnout při podání vakcíny dívkám před 14. narozeninami, tedy s 95% pravděpodobností před prvním pohlavním stykem.

(zza)

Zdroj: Remschmidt, Fesenfeld M., Kaufmann A. M., et al. Sexual behavior and factors associated with young age at first intercourse and HPV vaccine uptake among young women in Germany: implications for HPV vaccination policies. BMC Public Health. 2014 Dec 5; 14 (1): 1248. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,2/5, hodnoceno 9x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Podíl HPV-pozitivních orofaryngeálních karcinomů stoupá zejména u mužů

V západních zemích přibývá případů HPV-pozitivního orofaryngeálního skvamocelulárního karcinomu (OPSSC), přičemž 80 % pacientů tvoří muži. Epidemiologické údaje ukazují, že jde o důsledek pohlavního šíření lidského papilomaviru (HPV). Je proto vhodná individualizovaná léčba těchto karcinomů a očkování chlapců proti HPV.

Riziko nově zjištěné infekce HPV i cervikální dysplazie u žen s touto infekcí přetrvává do vyššího věku

I když incidence infekce lidským papilomavirem (HPV) s věkem rychle klesá, riziko cervikální intraepiteliální neoplazie stupně ≥ 3 (CIN3+) se s narůstajícím věkem snižuje jen mírně. Ukázala to americká studie zahrnující téměř milion žen ve věku 30–64 let.

Při opakované konizaci děložního čípku byly zjištěny případy nově získané infekce HPV

Ze 49 žen, které podstoupily opakovanou konizaci děložního čípku z důvodu cervikální intraepiteliální neoplazie (CIN), byla u 3 pacientek zjištěna nová infekce lidským papilomavirem (HPV), pravděpodobně získaná mezi 1. a 2. konizací (u 1 pacientky HPV16/52/56, u 1 pacientky HPV39 a u 1 pacientky s přetrvávající pozitivitou HPV52 nová infekce HPV16). U ostatních pacientek byla nalezena perzistující infekce HPV, většinou HPV16/18.Všechny novinky