Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba HPV: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Kombinovaná terapie anogenitální infekce HPV

Specializace: gynekologie a porodnictví
Téma: Léčba HPV

Vydáno: 23.11.2015

Kombinovaná terapie anogenitální infekce HPV

Anogenitální kondylomata způsobená lidským papilomavirem (HPV) mají zásadní klinický, epidemiologický a finanční význam, a to především vzhledem k riziku maligní transformace. Možností léčby je několik, i přesto se však lékaři stále musejí potýkat s rozsáhlými lézemi a častými rekurencemi.

Z léčebných modalit je možné použít destruktivní (ablativní) metody, dále pak cytotoxickou a imunomodulační farmakoterapii. Monoterapie vykazuje účinnost léčby mezi 23,0 a 94,0 % a rekurenci lézí od 4,1 do 77,0 % v závislosti na zvolené metodě. Pouze minimální množství klinických studií zatím hodnotilo léčbu kombinovanou.

Sinekatechiny jsou polyfenolické látky extrahované z čajovníku čínského. V jejich zastoupení převládá epigallokatechingallát. Masti s obsahem těchto imunomodulačně působících látek významně snižují rekurence genitálních bradavic (na 4,1–10,6 %), ačkoli jejich iniciální účinnost na eliminaci lézí je nižší než u ablativních metod. Proto byla ve studii amerických autorů hodnocena účinnost terapie kombinující všechny tři léčebné modality.

Retrospektivní studie sledovala 27 pacientů, kteří byli léčeni kombinovanou terapií genitálních bradavic. Absolvovali jednu či dvě kryoablace kondylomat kombinované s aplikací 25% podofylinu, který působí cytotoxicky. Poté následovala postablační imunomodulační léčba lokálně aplikovanou mastí s obsahem 15 % sinekatechinů. Úplnou eliminací lézí zakončilo léčebný proces celkem 96,3 % pacientů, s následnou rekurencí 7,4 % v průběhu šestiměsíčního sledování.

Z výsledků je zřejmé, že v léčbě anogenitálních kondylomat je velmi důležitá kombinovaná terapie. Destruktivní a cytotoxické metody zajistí odstranění ložisek, následná imunomodulační terapie napomáhá vypořádat se s reziduální infekcí, a tak poskytne ochranu před návratem onemocnění.

(boba)

Zdroj: Juhl M. E., Seferovic V., Antonijevic S., Krunic A. Combined treatment of anogenital HPV infection with cryodestruction, podophyllin 25% and post-ablation immunomodulation with sinecatechins 15% ointment – a retrospective analysis. Int J STD AIDS 2015 Sep 24, pii: 0956462415607375 [Epub ahead of print].

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1,9/5, hodnoceno 17x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Je možné využít vakcinaci proti HPV také v léčbě recidivujících orálních papilomů a kožních bradavic?

Vakcinace proti lidským papilomavirům (HPV) je prevencí vzniku genitoanálních nádorů. Běžnými projevy infekce HPV jsou také kožní verrucae vulgares a papilomy v dutině ústní, hltanu a hrtanu. Nedávno byla uveřejněna kazuistika pacienta, u kterého došlo po vakcinaci kvadrivalentní očkovací látkou proti HPV k vyhojení chronických orálních papilomů.

Bezpečnost kvadrivalentní vakcíny proti HPV hodnocená v poregistračním sledování

Kvadrivalentní vakcína proti lidskému papilomaviru (HPV) typu 6, 11, 16 a 18 se používá v mnoha zemích světa. Slouží pro prevenci genitálních bradavic, ale také cervikálních, vulvárních, vaginálních a análních karcinomů a prekanceróz. Vzhledem k očekávanému pozitivnímu vlivu na veřejné zdraví bylo toto očkování zařazeno do vakcinačních programů mnoha zemí a celosvětově bylo podáno asi 178 milionů dávek této očkovací látky.

Testování přítomnosti HPV DNA v moči u žen, které se neúčastní screeningových programů

Ve Francii je ke screeningu nádorů děložního čípku používáno stejně jako v ČR cytologické hodnocení cervikálního sekretu, a to u žen ve věku 25–65 let. Nicméně pokrytí cílové skupiny žen screeningem je nedostatečné. Autoři předkládané studie se proto rozhodli prozkoumat, jestli by možnost testování přítomnosti lidského papilomaviru (HPV) z pohodlí domova compliance zlepšila.Všechny novinky