Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba HPV: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Informovanost o rizicích HPV pro muže není dostatečná

Specializace: gynekologie a porodnictví
Téma: Léčba HPV

Vydáno: 17.4.2015

Informovanost o rizicích HPV pro muže není dostatečná

Průzkum na francouzských středních školách ukázal nedostatečnou informovanost chlapců o riziku, které pro ně představuje infekce lidským papilomavirem (HPV).

Incidence nádorů hlavy a krku dnes stoupá především z důvodu přenosu HPV při orálním sexu. Zdravotní průzkumy ukázaly, že očkování chlapců proti HPV může snížit šíření tohoto viru a riziko genitálních bradavic a malignit souvisejících s HPV. Některé státy včetně Francie však doporučují očkování proti HPV pouze u dívek. Francouzští autoři proto provedli průzkum mezi dospívajícími chlapci s cílem identifikovat přijatelnost tohoto očkování u chlapců a možné bariéry.

Během května a června 2013 distribuovali anonymní dotazník 882 studentům středních škol v Lorraine. Odpovědi získali od 328 respondentů. Výsledky ukázaly, že o HPV slyšelo 47 % dotázaných chlapců, z nichž 79 % se domnívalo, že HPV má na svědomí pouze karcinom děložního čípku, a 67 % chlapců si myslelo, že očkování chrání pouze dívky. Jen 39 % respondentů vědělo, že HPV může způsobit genitální bradavice. Celkově z výsledků vyplynulo, že chlapci nejsou informováni o riziku, které HPV představuje pro mužské pohlaví.

Přijatelnost očkování proti HPV by mohla zvýšit větší informovanost o všech rizicích spojených s infekcí HPV.

(zza)

Zdroj: Gellenoncourt A., Patricio P. D. Evaluation of the acceptability of the human papillomavirus vaccine among male high school students in Lorraine. Sante Publique. 2015 Jan 20; 26 (6): 753–61.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,9/5, hodnoceno 10x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Optimálního přínosu očkování proti HPV lze dosáhnout při vakcinaci před 14. narozeninami

Očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) má nejvyšší účinnost, pokud je provedeno před prvním pohlavním stykem. Průzkum provedený v Německu ukázal, že pouze 5 % žen má pohlavní styk před 14. rokem věku. Očkování by tedy mělo být dokončeno do 14. narozenin. Za předpokladu podobného chování českých dívek je toto zjištění v souladu s českou praxí, kdy je očkování hrazeno u dívek ve věku 13–14 let.

Podíl HPV-pozitivních orofaryngeálních karcinomů stoupá zejména u mužů

V západních zemích přibývá případů HPV-pozitivního orofaryngeálního skvamocelulárního karcinomu (OPSSC), přičemž 80 % pacientů tvoří muži. Epidemiologické údaje ukazují, že jde o důsledek pohlavního šíření lidského papilomaviru (HPV). Je proto vhodná individualizovaná léčba těchto karcinomů a očkování chlapců proti HPV.

Riziko nově zjištěné infekce HPV i cervikální dysplazie u žen s touto infekcí přetrvává do vyššího věku

I když incidence infekce lidským papilomavirem (HPV) s věkem rychle klesá, riziko cervikální intraepiteliální neoplazie stupně ≥ 3 (CIN3+) se s narůstajícím věkem snižuje jen mírně. Ukázala to americká studie zahrnující téměř milion žen ve věku 30–64 let.Všechny novinky