Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba HPV: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Infekcí HPV jsou ve stejné míře ohroženi i muži, kteří mají sex s muži

Specializace: gynekologie a porodnictví
Téma: Léčba HPV

Vydáno: 28.4.2015

Infekcí HPV jsou ve stejné míře ohroženi i muži, kteří mají sex s muži

Incidence infekce lidským papilomavirem (HPV) je stejná u mužů, kteří mají sex s muži, i u mužů, kteří mají sex se ženami (25 % vs. 21 %). Ukázala to mezinárodní čtyřletá studie s více než 3500 HIV negativními muži, kteří neměli genitální bradavice.

Autoři vyšli z údajů dokládajících vysoký výskyt chorob souvisejících s HPV u HIV negativních mužů, kteří mají sex s muži. Ve své studii v průběhu 4 let prováděli každých 6 měsíců genotypizaci vzorků z genitálií mužů ve věku 18 až 70 let z USA, Mexika a Brazílie. Vzorky získali od 465 mužů, kteří mají sex s muži (MSM), a od 3029 mužů, kteří mají sex se ženami (MSŽ). Určili incidenci a clearance infekce HPV.

Výsledky ukázaly podobnou 12měsíční kumulativní incidenci genitální infekce HPV u MSM (25 %, 95% CI 21–30 %) i MSŽ (21 %, 95% CI 20–23 %). Po stratifikaci na bydliště byla u MSM zjištěna alespoň v jednom městě vyšší incidence genotypů HPV obsažených v kvadrivalentní vakcíně a HPV45 a HPV11. Střední doba do vymizení infekce HPV16 byla mezi skupinami MSM a MSŽ také srovnatelná a byla delší než 6 měsíců.

Tato studie ukázala, že riziko genitální infekce HPV u mužů nezávisí na tom, zda mají sex se ženami, nebo s muži. Očkování dívek proti HPV nijak nesníží riziko této infekce u mužů, kteří mají sex s muži.

(zza)

Zdroj: Nyitray A. G., Chang M., Villa L. L., et al. The natural history of genital human papillomavirus among HIV-negative men having sex with men and menhaving sex with women. J Infect Dis. 2015 Feb 3. pii: jiv061. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,8/5, hodnoceno 13x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Genitální infekce HPV byla zjištěna u každého 8. evropského muže

Prevalence genitální infekce HPV dosahuje u mužů v Evropě průměrně 12,4 % v obecné populaci a 30,9 % ve vysoce rizikové populaci. Zjištěné údaje se mezi studiemi významně liší. Nejčastějším typem viru byl u obou analyzovaných populací vysoce rizikový HPV16.

Dopady a prevence HPV infekce: Otázka nejen pro gynekology

5. až 7. prosince 2014 proběhla v Praze již sedmá konference Sekce kolposkopie a cervikální patologie České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP a Sdružení soukromých gynekologů ČR. Jedním z jejích přednáškových bloků, jenž se věnoval problematice HPV infekce, byl blok pod názvem Dopady a prevence HPV infekce: Otázka nejen pro gynekology.

Informovanost o rizicích HPV pro muže není dostatečná

Průzkum na francouzských středních školách ukázal nedostatečnou informovanost chlapců o riziku, které pro ně představuje infekce lidským papilomavirem (HPV).Všechny novinky