Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba deprese: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Inhibitory MAO jsou u pacientů s atypickou depresí účinnější než tricyklická antidepresiva

Specializace: dětská psychiatrie psychiatrie
Téma: Léčba deprese

Vydáno: 3.7.2013

Inhibitory MAO jsou u pacientů s atypickou depresí účinnější než tricyklická antidepresiva

Cílem studie provedené v rámci projektu Danish University Antidepressant Group Study (DUAG) bylo zhodnotit, do jaké míry určuje výskyt atypických vegetativních příznaků rozdílnou účinnost inhibitorů MAO (moklobemid) a tricyklických antidepresiv (clomipramin) u pacientů s depresivní poruchou.

Do randomizované dvojitě zaslepené studie bylo zařazeno celkem 117 pacientů s depresivní poruchou. Během šesti týdnů jim byl podáván buď moklobemid v dávce 400 mg, nebo clomipramin v dávce 150 mg. Výsledky studie odhalily dva faktory spojené s rozdílným výsledkem léčby moklobemidem a clomipraminem – zvýšenou délku spánku a zvýšenou chuť k jídlu (atypické vegetativní příznaky). Účastníci studie, u nichž byly tyto příznaky při vstupní analýze identifikovány, byli označeni jako pacienti s atypickou depresí. Celkem bylo takto označeno 13 účastníků studie.

Ve skupině 13 pacientů s atypickou depresí jich 8 užívalo clomipramin, zatímco 5 z nich bylo léčeno moklobemidem. Na konci studie byla u pacientů léčených moklobemidem zjištěna signifikantně vyšší odpověď na léčbu než u pacientů léčených clomipraminem (p = 0,036). Odpověď na léčbu byla určována pomocí Hamiltonovy škály deprese, HAM-D(6).

Závěr

U pacientů s depresivní poruchou je velmi důležité pátrat po výskytu atypických příznaků (zvýšená délka spánku a zvýšená chuť k jídlu). Výše uvedené výsledky naznačují stejně jako i další dříve provedené studie, že u pacientů s atypickými vegetativními příznaky jsou v léčbě deprese účinnější inhibitory MAO než tricyklická antidepresiva. Jisté omezení uvedené studie však spočívá ve skutečnosti, že počet pacientů s atypickou depresí byl velmi malý a nebyla zařazena skupina pacientů léčená placebem.

(vek)

Zdroj: Bech P, et al. The predictive validity of atypical neurovegetative depressive symptoms identified by the first principal component in the DUAG trial of moclobemide versus clomipramine. J Affect Disord. 2012 Nov;140(3):253-9.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv moderních antidepresiv na neurokognitivní funkce

Je dobře známo, že tricyklická antidepresiva mají sedativní účinky a často negativně ovlivňují kognitivní funkce. Proto když byly koncem 80. let uvedeny na trh selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), jedním z hlavních očekávání bylo, že tyto novější léky nebudou mít na kognitivní funkce negativní vliv.

Moklobemid je účinný a bezpečný v léčbě depresivních poruch

Moklobemid patří mezi reverzibilní inhibitory monoaminooxidázy A (RIMA) a v minulosti bylo důkladně studováno jeho použití u širokého spektra depresivních onemocnění a v poněkud menší míře také u úzkostných poruch.Všechny novinky