Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba bolesti: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Žádná změna ve využívání opioidů v pooperační léčbě

Specializace: anesteziologie a resuscitace chirurgie všeobecná neurologie ortopedie traumatologie urgentní medicína
Téma: Léčba bolesti

Vydáno: 2.11.2016

Žádná změna ve využívání opioidů v pooperační léčbě

Vzhledem k aktuálně doporučovanému multimodálnímu přístupu k léčbě pooperační bolesti bez rutinního podávání opioidů (1) je přínosem znát trendy ve využívání této léčby. Americká studie provedená v letech 2009–2012 (2) hodnotila vývoj užívání opioidů, skóre spokojenosti pacientů související s bolestí a průměrného skóre bolesti během hospitalizace po kolorektální operaci.

Nová studie

Jednalo se o retrospektivní kohortovou studii u dospělých pacientů provedenou na jednom pracovišti (klinice) v americkém Clevelandu. Autoři získali údaje o užívání opioidů a skóre bolesti z elektronických zdravotních záznamů a údaje o skóre spokojenosti pacientů související s bolestí z průzkumu Hospital Consumer Assessment of Healthcare Providers and System (HCAHPS).

Studie nenalezla žádný vzestupný ani sestupný trend v užívání opioidů ani ve skóre spokojenosti pacientů související s bolestí. Zjištěn byl významný meziroční nárůst průměrného denního skóre bolesti z 2,8 ± 1,5 na 3,8 ± 1,5 bodu (95% CI 0,02–0,04; p < 0,001).

Závěr

I přesto, že pooperační bolest se daří dostatečně zvládnout pouze u < 50 % operovaných pacientů (1), nevykazují trendy ze zmíněného chirurgického pracoviště během 3 let žádné změny v užívání opioidů ani ve spokojenosti hospitalizovaných pacientů související s bolestí (2).  Vzhledem k dostupnosti účinných neopioidních analgetik a nefarmakologické léčby mají tyto postupy tvořit nedílnou součást multimodální pooperační léčby bolesti (1). Jednou z možností neopioidní farmakologické léčby dostupných v českých podmínkách je kombinace diklofenaku s orfenadrinem v i. v. infuzi (Neodolpasse), která prokázala snížení spotřeby opioidních analgetik v prvních 24 hodinách po velké ortopedické operaci (3).

(zza)

Zdroje:
1. Chou R., Gordon B. D., de Leon-Casasola O. A. et al. Management of postoperative pain: a clinical practice guideline from the American Pain Society, the American Society of Regional Anesthesia and Pain Medicine, and the American Society of Anesthesiologists’ Committee on Regional Anesthesia, Executive Committee, and Administrative Council. J Pain 2016 Feb; 17 (2): 131–157.
2. Maheshwari K., Cummings K. R., Farag E. et al. A temporal analysis of opioid use, patient satisfaction, and pain scores in colorectal surgery patients. J Clin Anesth 2016 Nov; 34: 661–667.
3. Gombotz H., Lochner R., Sigl R. et al. Opiate sparing effect of fixed combination of diclophenac and orphenadrine after unilateral total hip arthroplasty: a double-blind, randomized, placebo-controlled, multi-centre clinical trial. Wien Med Wochenschr 2010 Nov; 160 (19–20): 526–534.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,7/5, hodnoceno 12x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Neodolpasse v praxi: dotazníkové šetření

Neodolpasse je fixní kombinace diklofenaku a orfenadrinu ve formě infuzního roztoku. Jedná se o synergickou kombinaci analgetika a myorelaxans, která je velmi výhodná u akutních bolestivých syndromů, například u pooperačních stavů. Zvlášť cenná je v ortopedii, kde bolest a tonus svalstva tvoří circulus vitiosus, který zhoršuje průběh pooperačního období a brání časné rehabilitaci.

Analgezie po operaci − stále nedoceněný problém

V České republice se ročně podá více než 800 tisíc celkových a regionálních anestezií, což znamená přinejmenším stejný počet operačních výkonů spojených s určitou mírou pooperační bolesti. Strach z bolesti patří oprávněně k největším obavám pacientů, přitom je problémem vysoce preventabilním.

Léčba akutní pooperační bolesti z pohledu ortopeda

Každý z operačních výkonů je spojen s větší či menší pooperační bolestí. Bolest je subjektivní, nepříjemná empirie spojená pooperačně se skutečným akutním poškozením tkání. Nedostatečná pooperační analgezie může mít vliv na různé systémy: oběhový, dýchací, trávicí nebo imunitní. Může se vyskytnout zvýšené riziko deliria, deprese a poruch spánku včetně následně zvýšené incidence chronické pooperační bolesti. U dětí může mít nedostatečná pooperační analgezie za následek i změny chování, které mohou trvat až 1 rok.Všechny novinky