Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba bolesti: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Účinnost a bezpečnostní profil přípravku Neodolpasse v krátkodobé léčbě akutní bolesti

Specializace: anesteziologie a resuscitace chirurgie všeobecná neurologie ortopedie traumatologie urgentní medicína
Téma: Léčba bolesti

Vydáno: 4.1.2018

Účinnost a bezpečnostní profil přípravku Neodolpasse v krátkodobé léčbě akutní bolesti

Přípravek Neodolpasse je indikován k léčbě akutní bolesti se zánětem a spasmem kosterního svalstva. Jedná se o pooperační nebo revmatické bolesti a vertebrogenní algické syndromy. Účinnými složkami léku jsou diklofenak (75 mg) a orfenadrin (30 mg) v infuzním roztoku.

Účinné látky

Diklofenak je nesteroidní antiflogistikum (NSAID) inhibující enzymy COX1 a COX2 (asi 10× více), které se účastní syntézy prostaglandinů a tromboxanů v CNS i na periferii. Vedle antiflogistického působení účinkuje i analgeticky, antipyreticky a krátkodobě reverzibilně antiagregačně.

Orfenadrin je centrální myorelaxans blokující receptory muskarinové (centrálně myorelaxační efekt), histaminové (analgetický, sedativní efekt), NMDA (analgetický efekt) a dále periferní sodíkové kanály (analgetický efekt). Uvolňuje pouze patologicky zvýšený tonus příčně pruhovaného svalstva a kromě toho se uplatňuje při mírnění tenzních a histaminových bolestí hlavy a potencuje účinek opiátů při neuropatických bolestech.

Farmakokinetika

Obě složky jsou metabolizovány v játrech. Doba analgetického působení činí u orfenadrinu 14−17 hodin, u diklofenaku 6 hodin. Podává se jedna infuze za 24 hodin. Interval lze i zkrátit, nejmenší odstup mezi aplikací však činí 8 hodin. Celková doba léčby by neměla přesahovat 10 dnů. Při tomto dávkování se výrazně snižuje riziko nežádoucích účinků (NÚ).

Bezpečnostní profil

K nežádoucím účinkům patří anticholinergní projevy (sucho v ústech), ospalost, výjimečně naopak zmatenost a stimulace. Dále se mohou v menší míře objevit NÚ typické pro NSAIDs (gastrointestinální [GIT], krvácivé, renální, kardiovaskulární [KVS], alergické, hepatotoxické). Ve srovnání s nejčastěji používaným NSAID ibuprofenem má diklofenak podobnou míru rizika komplikací GIT a bezpečnější antiagregační profil. Evropská léková agentura (EMA) vydala upozornění ohledně KVS NÚ diklofenaku: zhoršuje hypertenzi, může zhoršit srdeční selhání a zvýšit riziko arteriální trombózy. Výskyt těchto NÚ je však silně závislý na kumulativní dávce (150 mg denně po dobu 1 roku zvyšuje riziko o 3 ‰). NÚ orfenadrinu jsou pak téměř zanedbatelné a mohou se projevit spíše u starších osob trpících demencí.

Klíčové benefity

Přípravek s výhodou kombinuje několik mechanismů analgetického působení, které zaručují rychlý a silný efekt při vysoké bezpečnosti. Při krátkodobém podávání je diklofenak nejbezpečnějším NSAID a předávkování je prakticky vyloučeno. Výhodou je léková forma – infuzní roztok není nutno dále ředit, čímž se usnadní aplikace a eliminuje riziko kontaminace.

(mir)

Zdroj: Urbánek K. Neodolpasse, jeho účinnost a bezpečnostní profil.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Neodolpasse v doporučeních pooperační léčby bolesti na klinice ARO a intenzivní medicíny

Pooperační péči běžně provázejí bolestivé stavy. S jejich léčbou pomocí přípravku Neodolpasse se pojí obavy z rizika vzniku krvácení a poklesu krevního tlaku. Zkušenosti s tímto neopioidním analgetikem, které lze využít při akutní bolesti různé intenzity, ovšem ani jednu z nejčastěji uváděných obav nepotvrzují.

Nedostatečná analgetická terapie v pooperačním období: prevalence, následky a prevence

Nedostatečná analgetická terapie pooperační bolesti je spojena se zvýšenou morbiditou, sníženou kvalitou života, vyššími náklady na léčbu, ale také zvýšeným rizikem rozvoje chronické bolesti. Přehledový článek publikovaný v Journal of Pain Research se zabývá prevalencí, komplikacemi a možnostmi prevence pooperační bolesti.

Kombinace orfenadrinu a diklofenaku v infuzní terapii bolesti a svalových spasmů

Infuzní terapie je běžnou součástí strategie léčby bolestí zad. Neexistují pro ni však jednoznačná indikační kritéria ani jednoznačné doporučení ohledně složení infuzní směsi. Výsledky studií zaměřených na infuzní terapii bolestí a svalových spasmů rozebírá ve své přednášce primář Oddělení léčby bolesti FN Brno MUDr. Marek Hakl, Ph.D.Všechny novinky