Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Zvýšení bronchiální hyperreaktivity v období menstruace

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 4.6.2010

Zvýšení bronchiální hyperreaktivity v období menstruace

Hormonální vliv na plicní funkce je znám již dlouhou dobu. Astma se často zhoršuje v pubertě, během těhotenství a v době před začátkem menstruace. Tento jev byl popsán již v roce 1931. Funkci plic však v tomto období nikdo podrobněji nezkoumal. Porozumění těmto změnám může přinést i praktické důsledky pro léčbu pacientek.

Dosavadní poznatky jsou však zatím rozporuplné. Některé práce uvádějí zlepšení, některé zhoršení během menstruace. Švýcarští a norští lékaři se tímto tématem zabývali podrobně. Vyšetřili celkem 571 žen ve fertilním věku, které nebraly antikoncepci, a 130 žen užívajících antikoncepci. Za rizikové bylo považováno období 3 dny před a po prvním dni menstruace.

Zvýšená dráždivost průdušek byla prokázána u 13 % žen a u 6 % žen bylo prokázáno astma. Celkem 143 žen se podrobilo bronchoprovokačním testům v období tří dnů před a po začátku menstruace. Byla prokázána statisticky významně zvýšená dráždivost průdušek (bronchiální hyperreaktivita) v tomto období. Největší zhoršení bylo prokázáno u žen trpících astmatem, u dosud zdravých žen a u žen užívajících antikoncepci byly změny mírnější, ale stále statisticky významné.

Výsledky potvrdily vliv hormonů na funkci plic. Hormonální antikoncepce má ochranný vliv a tlumí dráždivost průdušek. U astmatiček by léčba astmatu měla být vedena nejen podle sezony, ale také podle fáze menstruačního cyklu. V období okolo menstruace by ženy ve fertilním věku měly být opatrnější a případně by měly v tomto období podle svého stavu zvyšovat pravidelnou protizánětlivou inhalační léčbu. Také při vyšetřování žen ve fertilním věku, u kterých je podezření na astma, by mělo být toto kolísání funkce plic během menstruace bráno v úvahu.

(van)

Zdroj: Dratva J., J Allerg Clin Immunol, 2010, 125, 823–9

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Očkování proti chřipce u pacientů s alergií na vejce

Pandemie chřipky v roce 2009–2010 vyvolala u nás mnoho diskusí o vhodnosti a bezpečnosti očkování. Ve většině vyspělých zemí je očkování proti chřipce zcela běžné. Ve Skandinávii je každoročně naoočkováno okolo 80 % populace, včetně malých dětí.

Konzumace sóji nezvyšuje riziko senzibilizace na buráky

Počty osob s alergií na buráky narůstají a pozorované reakce jsou velmi často ty nejzávažnější – anafylaxe.

Role intranazálních steroidů v léčbě akutní rinosinusitidy

Akutní rinosinusitida je častou příčinou nemocnosti, návštěv u lékaře a pracovní a školní absence. Každá desátá návštěva lékaře je kvůli akutní rinosinusitidě.Všechny novinky