Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Zlepšení nosních příznaků u pacientů se sezonní alergickou rýmou léčených intranazálním kortikoidem mometazon furoátem

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 11.8.2008

Zlepšení nosních příznaků u pacientů se sezonní alergickou rýmou léčených intranazálním kortikoidem mometazon furoátem

Alergická rýma je vzhledem k současnému výskytu nosních i očních příznaků správněji nazývána alergickou rinokonjunktivitidou. Rozsáhlé zkušenosti ukazují, že intranazální kortikoidy výrazně zlepšují příznaky alergické rýmy, méně údajů ale máme o vlivu této léčby na alergické příznaky oční.

Cílem uváděné studie bylo zjistit účinek nosního spreje s mometazon furoátem na oční příznaky u alergické rinokonjunktivitidy. Byla provedena retrospektivní analýza čtyř placebem kontrolovaných randomizovaných studií u pacientů starších než 12 let se symptomatickou alergickou rinokonjunktivitidou. Pacienti byli léčeni mometazon furoátem v dávce 200 µg jednou denně nebo placebem. Dvakrát denně (ráno a večer) pacienti na čtyřstupňové škále hodnotili závažnost očních příznaků – slzení, svědění a zčervenání. Účinnost léčby byla vyjádřena jako změna průměrného skóre, průměr byl vždy vypočten z ranního a večerního záznamu.

Výsledky

Průměrné souhrnné skóre všech očních příznaků oproti výchozí hodnotě bylo patnáctý den léčby u pacientů léčených mometazonem zlepšeno o 19,8 %, u pacientů léčených placebem o 5,6 %. Zlepšení jednotlivých příznaků zvlášť bylo pozorováno rovněž pouze u pacientů léčených mometazonem. Již druhý den došlo ke zlepšení slzení a čtvrtý den ke zlepšení svědění a zarudnutí. U pacientů léčených mometazonem byly večerní příznaky o něco mírnější než ranní.

Závěr

Podrobná analýza jednotlivých očních příznaků u pacientů se sezonní alergickou rýmou léčených nosním sprejem s obsahem mometazon furoátu prokázala příznivý účinek této léčby na svědění, slzení i zarudnutí očí.

(van)

Zdroj: Bielory L. Ann Allergy Astma Immunol 2008;100:272–279.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Špatně kontrolované astma před hospitalizací a po ní

Většina dospělých pacientů, kteří jsou pro akutní exacerbaci astmatu hospitalizováni, má špatně kontrolované astma nejen před hospitalizací, ale i po ní.

Urychlená "cluster" imunoterapie glutaraldehydem modifikovanou směsí trav vede ke zlepšení nosního provokačního testu již za 2,3 měsíce

Imunoterapie alergenem je účinná a poměrně bezpečná léčba alergických respiračních onemocnění, která jsou vyvolána inhalací pylů trav.

U dospělých a dětí s mastocytózou je riziko anafylaxe rozdílné

Vědci z univerzity v Mnichově zjistili, že u dětí s mastocytózou je riziko těžké anafylaxe vyšší pouze u pacientů s rozsáhlými projevy nemoci na kůži, zatímco dospělí pacienti mají toto riziko zvýšené všichni.Všechny novinky