Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Ze suplementace laktobacilem nemají děti s atopickou dermatitidou prospěch

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 6.4.2008

 Ze suplementace laktobacilem nemají děti s atopickou dermatitidou prospěch

Vědci z lékařské fakulty berlínské univerzity zjistili, že probiotická suplementace bakterií Lactobacillus rhamnosus je při léčbě atopické dermatitidy kojenců neúčinná. Výsledky studie výzkumníci uveřejnili v listopadovém čísle časopisu Allergy.

Do této dvojitě zaslepené randomizované studie bylo zahrnuto celkem 102 kojenců s mírnou až středně těžkou atopickou dermatitidou. Kojenci byli randomizováni do skupin užívajících probiotikum, nebo placebo.

Po 12 týdnech studie výsledky neukázaly signifikantní rozdíl ve zlepšení příznaků atopické dermatitidy, hladinách IgE a citlivosti na vajíčka a mléko mezi oběma skupinami. Vědci uvedli, že i když je hypotéza o odvrácení imunitního systému od atopie pomocí podávání tzv. "zdravých bakterií" atraktivní, vědecká báze pro marketing podávání probiotik při atopické dermatitidě je v nejlepším případě kontroverzní.

Nejspolehlivějším zlepšujícím faktorem atopické dermatitidy proto stále zůstává růst, neboť 43 % dětí je ve věku tří let bez tohoto problému.

Allergy 2007;62:1270-1276.

(sys)

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv kojení na riziko ekzému u dětí

Delší doba kojení snižuje riziko ekzému u dětí v prvních dvou letech života. Tento pokles je ale ovlivněn tím, zda se u kojící matky vyskytují alergie nebo astma.

Nosní sprej s mometason furoátem zlepšuje kvalitu čichu u sezonní alergické rýmy

Zhoršený čich je častým problémem pacientů s alergickou rýmou. Předpokládá se, že příčinou je alergický zánět nosní sliznice.

Krátkodobý růst dětí léčených pro ekzém krémem s mometasonfuroátem nebo tacrolimem

Místně na kůži podávané glukokortikoidy jsou v léčbě dětí s atopickým ekzémem stále nejpoužívanějšími léky. Jejich podávání má již mnohaletou historii a jsou s ním bohaté zkušenosti.Všechny novinky