Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Vztah atopie a reaktivity na tuberkulin

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 13.8.2010

Vztah atopie a reaktivity na tuberkulin

Alergie jsou ve vyspělých zemích velmi časté. Někde postihují až 40 % obyvatelstva. Příčina známa přesně není, hledají se různá vysvětlení. Jedním z vlivů, které pomáhají dotvářet vyvíjející se imunitní systém, je kontakt s mikroby a jejich produkty. Uměle a cíleně k takovému kontaktu dochází při očkování.

BCG vakcína vyvolává silnou imunitní odpověď Th1 lymfocytů, což je reaktivita opačná než alergická, při které se aktivují Th2 lymfocyty. Některé studie již v minulosti upozornily na ochranný vliv BCG vakcinace proti atopii. Tchajwanští lékaři proto zkoumali u šestiletých dětí vztah pozitivní tuberkulinové reakce a atopie.

Celkem 530 dětem, které byly všechny v novorozeneckém věku očkovány BCG vakcínou, byly v šesti letech provedeny tuberkulinové testy Mantoux II podáním dvou jednotek tuberkulinu. Reakce byla odečtena za 72 hodin. Test byl pozitivní u 32,1 % dětí. Všem dětem byl také proveden stejný test s kandidovým senzitinem.

Všechny děti byly rovněž vyšetřeny alergologicky. Byly jim provedeny laboratorní testy k průkazu alergie, tj. stanovení IgE protilátek proti nejčastějším alergenům na Tchaj-wanu – roztočům, švábům, psímu antigenu a směsi pylů. Za klinické známky alergie, které byly zjišťovány cílenými dotazy, byla považována přítomnost astmatu, alergické rýmy nebo atopické dermatitidy.

Mezi pozitivitou tuberkulinového testu a perzistující alergickou rýmou a atopickou dermatitidou byla nalezena negativní korelace. Mezi alergií kdykoliv během života a reaktivitou v tuberkulinovém testu žádná vazba prokázána nebyla. U astmatu jak perzistujícího, tak přítomného přechodně kdykoliv během života, tento vztah také potvrzen nebyl. Korelace s hodnotou koncentrace alergických protilátek nebyla zjištěna. U reakce na kandidový senzitin nebyla nalezena žádná souvislost s alergiemi nebo výší specifických IgE protilátek.

Studií, které se zabývaly vztahem tuberkulinové reaktivity nebo očkování proti tuberkulóze a alergie, je několik a jejich výsledky nejsou jednoznačné, což lze vysvětlit rozdílnou definicí atopie i pozitivity tuberkulinového testu. V této tchajwanské studii bylo prokázáno, že pozitivita testu v šesti letech negativně koreluje s perzistující atopickou dermatitidou a alergickou rýmou.

V některých předcházejících studiích bylo dokazováno, že prevencí alergie je již samotné očkování BCG vakcínou, to by však v naší zemi, kde dosud probíhá plošné očkování všech novorozenců, musel být výskyt alergie mizivý.

(van)

Zdroj: Kuo, HC, et al.: Correlation between atopy and tuberculin/Candida skin test reactivity in a bacillus Calmette-Guérin–vaccinated kohort. Allergy 2010; publikováno on-line před tiskem dne 17. června 2010. DOI:10.1111/j.1398-9995.2010.02427.x

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Časné podání kravského mléka je prevencí alergie na mléko

Alergie na bílkovinu kravského mléka patří k nejčastějším potravinovým alergiím. Její výskyt je udáván u 2 až 5 % populace. Z toho 60 % případů je způsobeno zvýšenou tvorbou specifických IgE protilátek. Pacienti často z této alergie "vyrostou", udává se, že 29–76 % dětí je během školního věku již bez obtíží.

Expozice kočičímu alergenu při letecké dopravě

V průmyslově vyspělých zemích trpí až 10 % populace alergií na zvířata. Kočičí alergen Fel d1 je jedním z nejčastějších vyvolavatelů exacerbace astmatu a zhoršuje i další alergická onemocnění, jako je atopický ekzém. Otok sliznic respiračního traktu může být příčinou i závažné dušnosti a nutnosti urgentního lékařského ošetření.

Ukazatele předpovídající úspěch léčby inhalačními kortikoidy nebo antileukotrieny u dětských astmatiků

Děti s lehkým, středně těžkým nebo těžkým astmatem jsou vždy kromě úlevové léčby bronchodilatačními léky (nejčastěji beta-2 mimetiky) léčeny protizánětlivými inhalačními léky, určenými pro dlouhodobou udržovací léčbu.Všechny novinky