Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Vztah alergie na pyl a ovoce v prvních letech života k alergickým onemocněním ve čtyřech letech

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 8.11.2008

Vztah alergie na pyl a ovoce v prvních letech života k alergickým onemocněním ve čtyřech letech

Vliv časné expozice alergenům na další vývoj alergie je stále diskutován a závěry nejsou jednoznačné.

Studie z poslední doby ukazují, že vystavení velkému množství pylu břízy v období po narození zvyšuje riziko rozvoje přecitlivělosti na břízu a riziko rozvoje astmatu u předškoláků, kteří mají rodinnou zátěž alergie. Bříza je v severní Evropě hlavním alergenem. Vztah časné senzibilizace na břízu k pozdějšímu rozvoji pylové alergie zatím podrobně zkoumán nebyl.

Malé děti trpí častěji příznaky potravinové alergie než alergie pylové. Vztah těchto příznaků k rozvoji alergie v pozdějším věku také nebyl dosud zkoumán.

Švédští lékaři proto sledovali vývoj alergie u dětí, které měly ve věku jednoho až dvou let příznaky alergie na břízu nebo na trávy nebo alergie na ovoce a ořechy. Studie se zúčastnilo celkem 3619 dětí. V jednom roce a ve dvou letech byly u dětí zjišťovány příznaky pylové alergie (kýchání, sípání, vyrážka) na břízu, trávy nebo plevele a příznaky potravinové alergie (zvracení, průjem, vyrážka, otok v obličeji, kýchání a sípání) po požití ovoce a ořechů. (Poznámka autora: podle našich zvyklostí není doporučováno dětem do tří let podávat ořechy vůbec pro riziko vdechnutí.)

Ve čtyřech letech byl hodnocen výskyt astmatu, alergické rýmy a ekzému podle dotazníku, a byla prokazována senzibilizace na pylové alergeny stanovením alergických protilátek v krvi (hladina specifických IgE). Ve věku jednoho roku a dvou let mělo pouze 6 % dětí příznaky alergie na pyly a 6 % dětí alergii potravinovou na ovoce a ořechy. Oba typy alergie se vyskytly současně pouze u 1,4 % dětí. Výskyt sledovaných alergických obtíží byl ve věku jeden rok a dva roky tedy nízký.

Zvýšené riziko pylové alergie nebo astmatu, alergické rýmy a ekzému ve věku čtyř let bylo prokázáno pouze u dětí, které v jednom roce a ve dvou letech měly projevy jak pylové, tak současně potravinové alergie. Pokud se tedy tato kombinace příznaků vyskytne již v útlém věku, je to vážný signál, který předpovídá rozvoj a trvání alergie i v dalších letech.

(van)

Zdroj: Allergy 2008;63(11):1499–1504.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Dlouhodobá intermitentní léčba chronického ekzému rukou mometazon furoátem

Ekzém na rukou se vyskytuje u přibližně 5 % dospělých lidí s dvojnásobnou převahou žen. Většinou se jedná o chronické onemocnění, velmi často profesionální. Ideální léčbou je zjistit vyvolávající alergen a potom se mu vyhýbat. Bohužel to však vždy není možné. Dalších léčebných možností je celá řada. Nejčastěji to jsou na kůži podávané kortikoidy, ultrafialové B a A záření a chemoterapie.

Směs probiotických oligosacharidů snižuje výskyt atopického ekzému během prvních šesti měsíců života

Výskyt alergií v průmyslově vyspělých zemích stále roste. Je to známka odchylné imunitní reaktivity organismu.

Desloratadin snižuje systémový alergický zánět spuštěný nosním provokačním testem u pacientů s alergickou rýmou a astmatem

Desloratadin snižuje systémový alergický zánět spuštěný nosním provokačním testem u pacientů s alergickou rýmou a astmatemVšechny novinky