Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Vliv psychických nemocí na vznik astmatu

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 24.4.2009

Vliv psychických nemocí na vznik astmatu

Přítomnost a závažnost duševního onemocnění je spojena s vyšším rizikem astmatu. Vyplývá to ze studie amerických autorů, která byla publikována v prosincovém čísle odborného časopisu Chest.

Vědci pod vedením Dr. Thomase Chuna z univerzity v Providence na Rhode Islandu zkoumali spojitost astmatu a duševních chorob u reprezentativního vzorku americké populace – jednalo se o 355 710 účastníků dotazníkové studie z roku 2006, která hodnotila rizikové zdravotní faktory související s chováním.

Vlastní hodnocení špatného duševního zdraví bylo přímo úměrné pravděpodobnosti, že se u takového člověka vyskytuje astma. Prevalence astmatu byla 6,2% u pacientů bez duševních obtíží a 8,7% u pacientů s duševními těžkostmi v trvání 1–7 dní v měsíci. Jak ve zkoumané populaci stoupal počet dní, ve kterých bylo podle vlastního hodnocení subjektů jejich duševní zdraví špatné, tak se zvyšovala i pravděpodobnost astmatu. U pacientů s 22 a více dny již prevalence astmatu dosahovala 21,6 %.

Výzkum také potvrdil, že věk, pohlaví, etnikum, kouření, manželský stav, celkový zdravotní stav, fyzická aktivita, obezita a socioekonomické postavení byly významnými faktory ovlivňujícími riziko astmatu.

Autoři svou práci uzavírají s tím, že neobjasnila příčinu spojitosti duševního zdraví a astmatu. Není tedy jasné, zda pozorujeme souběh dvou na sobě nezávislých stavů, nebo zda jeden z nich vede ke druhému.

Zdroj: Chest 2008; 134: 1116–1117, 1176–118

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Léčba alergické rýmy intranazálními steroidy – smyslové vjemy pacientů a preferovaný přípravek

Dlouhodobé podávání intranazálních steroidů je základem léčby chronické alergické rýmy. Účinnost a bezpečnost jednotlivých přípravků se mezi sebou významně neliší. Dodržování léčby je však silně ovlivněno tím, jak příjemně je který lék pacienty vnímán.

Pozitivní vliv kojení na funkci plic u dětí

Děti, které jsou déle kojené, mají ve věku 10 let lepší plicní funkce než děti nekojené. Vyplývá to z výsledků studie, která byla před tiskem publikována v on-line verzi odborného časopisu Thorax.

Kvantitativní hodnocení velikosti kruhů pod očima u dětí s alergickou rýmou

Kruhy a váčky pod očima jsou způsobeny hromaděním krve nebo dalších tekutin v podočnicovém prostoru. U dětí jsou nejčastěji způsobeny nasální kongescí, záněty oční spojivky, úrazem čela a nosu, operačními výkony v obličeji nebo tumory.Všechny novinky