Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Vliv podávání vybraných probiotických kmenů na rozvoj atopického ekzému

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 24.9.2009

Vliv podávání vybraných probiotických kmenů na rozvoj atopického ekzému

Alergická onemocnění jsou v dětství velmi častá a počty alergiků ve vyspělých zemích stále narůstají. Lékaři a vědci proto usilují o nalezení vhodných preventivních opatření. Tzv. hygienická hypotéza spekuluje o tom, že rozvoj alergií je spojen s nedostatečnou nebo nevhodnou mikrobiální stimulací v časném dětství.

Mezi střevní mikroflórou zdravých a alergických dětí byly nalezeny velké rozdíly a tyto nálezy hypotézu podporují. Rovněž pokusy s osídlováním bezmikrobních zvířat probiotickými kmeny, jako je Bifidibacterium infantis, ukazují, že tyto bakterie pomáhají navodit u zvířat orální toleranci – mají tedy příznivý imunoregulační vliv.

O primární prevenci atopického ekzému pomocí osídlení probiotiky bylo dosud publikováno 5 studií, jejichž výsledky nejsou jednoznačné. Je to dáno mimo jiné rozdíly v probiotických kmenech, které byly použity. Prevence jiných alergických onemocnění probiotiky zatím nebyla prokázána.

Nizozemští lékaři cíleně vybrali 3 probiotické kmeny podle jejich odolnosti a podle in vitro prokázaných imunomodulačních účinků, tlumících alergické reakce. Byly to Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium lactis a Lactococcus lactis. Tyto kmeny byly podávány těhotným ženám z rodin, kde bylo pro dítě vysoké riziko alergie, od 7. měsíce gravidity do porodu. Dále byly podávány narozeným dětem po dobu 12 měsíců.

Do věku 2 let rodiče pravidelně podávali zprávy o zdravotním stavu dětí a ve 3, 12 a 24 měsících byly děti vyšetřeny lékařem. Ve třech měsících měly nižší výskyt ekzému děti osídlené probiotiky než děti neosídlené. Během dalších 3 měsíců se počty vyrovnaly. Kumulativní incidence ekzému v 1 a 2 letech byla opět nižší v osídlené skupině. Ve věku 3 měsíců byla u leukocytů izolovaných z periferní krve osídlených dětí prokázána in vitro nižší tvorba proalergických cytokinů.

Použitá kombinace probiotických bakteriálních kmenů působí preventivně proti rozvoji ekzému u dětí se zvýšeným rizikem alergie. Účinek je patrný od 3. měsíce a byl pozorován do 2 let věku.

(van)

Zdroj: Niers L. a spol. Allergy, 2009. Volume 64, issue 9, pages 1349–1358. DOI: 10.1111/j.1398-9995.2009.02021.x

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Intranazální kortikosteroidy a adrenální suprese

Alergická rýma patří k běžným chronickým onemocněním a často se vyskytuje současně s dalšími alergickými chorobami, jako jsou astma a atopická dermatitida.

Exacerbace astmatu během prvního trimestru těhotenství zvyšuje riziko kongenitálních malformací plodu

Astma je časté chronické onemocnění, které postihuje i 3–12 % těhotných žen. Cílem léčby astmatu je udržení plné kontroly nad příznaky a zabránění akutním exacerbacím. Ty nejsou u těhotných vzácné, u žen s mírným astmatem je během těhotenství hospitalizováno pro exacerbaci astmatu průměrně 2,3 % pacientek, u těžkých astmatiček to je až 26,9 % žen.

Sledování humorného filmu snižuje tvorbu alergických protilátek B lymfocyty seminální plazmy atopiků

Atopický ekzém je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které je většinou provázeno zvýšenou tvorbou IgE protilátek B-lymfocyty.Všechny novinky