Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Vliv nazální aplikace mometason-furoátu na nosní a nazofaryngeální flóru

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 12.11.2011

Vliv nazální aplikace mometason-furoátu na nosní a nazofaryngeální flóru

Mometason-furoát patří mezi běžně užívané topické kortikosteroidy. Ve formě nosních sprejů je používán zejména k léčbě pacientů s alergickou rhinitidou. Vliv této účinné látky na kolonizaci sliznic bakteriemi, které mohou v důsledku suprese lokální imunity způsobit superinfekci, ale dosud nebyl popsán. Výzkumný tým lékařské fakulty univerzity v Istanbulu provedl studii, jejímž cílem bylo objasnit vliv aplikace mometason-furoátu na nosní a nazofaryngeální mikrobiální flóru.

Po dobu jednoho měsíce užívalo 35 pacientů monoterapii mometason-furoátem. Těsně před začátkem terapie a po jejím ukončení byly u pacientů provedeny stěry z nosní a nazofaryngeální oblasti. Získané vzorky byly dále zpracovány a kultivovány za přesně stanovených podmínek. Následně byl detekován počet jednotlivých typů kolonií.

Po jednom měsíci terapie nazálně aplikovaným mometason-furoátem nedošlo k žádné statisticky významné alteraci počtu kolonií nosní a nazofaryngeální mikrobiální flóry. Nicméně u pěti pacientů byl zaznamenán nárůst počtu potenciálních patogenů, stejně jako normální bakteriální flóry a u šesti pacientů se objevily v nazofaryngeální oblasti nové potenciální patogeny, především Moraxella catarrhalis, Pseudomonas aeruginosa a Staphylococcus aureus.

Studie potvrdila bezpečnost topické aplikace mometason-furoátu z hlediska nežádoucího vlivu na složení a rozsah kolonizace mikrobiální flórou v nosní a nazofaryngeální oblasti. Během měsíc trvající aplikace tohoto léku nedošlo ke statisticky významné změně kolonizace. U několika pacientů sice došlo v nazofaryngeální oblasti k nárůstu kolonizace potenciálními patogeny, ale pouze na subklinické úrovni.

(mzm)

Zdroj: Aksoy F., Demirhan H. et al. Effect of nasal mometasone furoate on the nasal and nasopharyngeal flora. Auris Nasus Larynx 2011; [Epub ahead of print].

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Využití loratadinu a desloratadinu u dětí

Jak jedno z nejrozšířenějších antihistaminik loratadin, tak jeho aktivní izomer desloratadin jsou schváleny pro použití v pediatrii. Loratadin je doporučován dětem od dvou let, desloratadin pak již kojencům ve věku od šesti měsíců.

Zkušenosti s intravenózními imunoglobuliny u dětí s těžkou atopickou dermatitidou

V textu jsou uvedeny zkušenosti autorů s léčbou těžkých forem atopické dermatitidy u dětí (AD) intravenózními imunolgobuliny (IVIG), a to ve třech různých kazuistikách. Použití IVIG bylo u každého z pacientů schváleno komisí Drug and Therapeutic Committee a rodiče dětí museli podepsat informovaný souhlas.

Kontaktní alergie může zesilovat protinádorovou ochranu těla

Kontaktní alergie je běžná porucha. Odhaduje se, že asi 20 % populace obecně je alergických na jednu nebo více látek, které tvoří základ evropského "patch test" panelu.Všechny novinky